Linka 451 aneb Zachraňte knížky! - crowfunding kampaň

Novinky - Linka 451 aneb Zachraňte knížky!

Lidé pomáhají lékařům, divadelníkům, pivovarníkům... ale na knižní nakladatele se zapomnělo. Pomoci můžete i vy a ještě za to něco dostanete!

Knihy
Linka 451 na Startovači byla super úspěch a na ten chceme navázat i novým projektem. Pomáháme dál aneb rozjeli jsme vlastní e-shop Linka451.cz + DÁREK Obrázek

Vážení přátelé, startéři, podporovatelé Linky 451!

Jak jsme psali už tolikrát, váš zájem a vaše podpora nás hodně překvapila. A nejen nás, ale i nakladatele, kteří z toho měli, teď již snad příjemné, starosti. Ačkoliv v době, kdy posílali desítky a stovky několikakilových balíčků, jim to třeba tak příjemné nepřišlo :) Díky vám jsme ale pomohli vyvážit příjmy, které nakladatelům v krizi částečně nebo zcela vyschly.

Od samotného skončení kampaně jsme pak přemýšleli, jak pomáhat dál. Trh s knihami má řadu specifik a nakladatelé jsou závislí na řadě proměnných. Nejde tak jenom o koronakrizi, která všechny tyto neduhy odhalila a umocnila. Proto jsme přemýšleli nad způsobem, jak udržet myšlenku Linky 451 a pomáhat nakladatelům kontinuálně.

Jako zajímavé řešení nám přišel samotný balíček. Netradiční forma prodeje knížek, nový distribuční kanál mimo ty klasické. Proto jsme se rozhodli založit vlastní e-shop www.linka451.cz, který pojede přesně v duchu naší původní aktivity - bude vstřícný k nakladatelům i samotným nakupujícím. Co vám nová Linka451.cz přinese? To popisujeme i v novém videu...

Balíčky sestavené kurátory: Obsah balíčku vždy sestaví odborník či osobnost! Vzhledem k faktu, že jsme Linku zprofesionalizovali a máme i skladové prostory, mícháme teď balíčky z knížek napříč nakladateli = pestřejší nabídka pro vás.

Balíčky s přidanou hodnotou: Velkým řetězcům nechceme a ani nemůžeme konkurovat cenou, chceme ale vám ale poděkovat za podporu přidanou hodnotou. Počítáme s tím, že ve vybraných balíčcích budou i knížky s věnováním, poděkováním a podpisem autora. Jinde zase knížka navíc nebou voucher.

Skutečná záchrana knížek: Nakladatelé mají sklady plné knížek, které jsou neprodejné díky jedné malé závadě. Nechceme, aby tyto knížky končily ve sběru nebo v plamenech, a proto je dáváme zdarma k našim balíčkům. Nový domov tak naleznou ve vaší knihovně.

Nová aktivita tak vznikla jako pomoc nakladatelů nakladatelům. Tím, že se knížky a nakladatelé míchají v balíčkách, se k vám mohou dostat i tituly, které byste si normálně nekoupili. Budete ale překvapeni jejich kvalitou a můžete objevit něco zcela nového. Něco, po čem byste v obchodě normálně nesáhli a byla by to škoda.

Cílem naší aktivity je pomáhat nakladatelům a u nich chceme, aby z prodeje měli profit. Výhodnost balíčků už tedy nebude taková, jako v původní kampani na Startovači = chceme, aby nakladatelé vydělávali. A ostatně, pokud bychom se pustili do cenové války, byl by to boj, který s velkými distribucemi nemůžeme vyhrát. 

Proto jsme rádi, že do naší aktivity aktuálně nastoupila nakladatelství BBArt, Kazda, Slovar, Smart Press, Argo, Epocha, SUN, Šulc a Švarc, Dybbuk, Jota, Tympanum, Straky na Vrbě, Mytago, Fantom Print, CREW, Host, Hejkal, Soukup-David a Susa.

A vy, co jste to dočetli až sem, máme pro vás dárek. Za podporu na Startovači a za podporu nové Linky451 máme pro vás speciální balíček Děkovačka v hodnotě 990 Kč. Berte to jako poděkování za podporu v původní kampani a zároveň jako možnost vyzkoušet náš nový projekt. Balíček je limitovaný na 100 kusů a částku si mezi sebou rozdělí jen nakladatelé.

Budeme pak rádi, za jakékoliv připomínky a komentáře, jak službu zlepšit.

Díky a s pozdravem
Tým “nové” Linky451
Mikoláš a Lukáš (a Veronika s Ninou)

Bude tomu měsíc, co jsme společně zachraňovali knížky. A to sakra úspěšně... Balíčky doručeny, na cestě nebo vrácené aneb jak je to s odměnami? Obrázek

Bude tomu měsíc, co jsme společně zachraňovali knížky. A to sakra úspěšně - vybrali jsme hromadu peněz nakladatelům, které krize i kroky vlády zasáhly nejvíce. Probrat se penězi a správně je rozdělit podle prodaných balíčků, to byla jedna věc (Startovač ani my jsme si nevzali ani korunu, to jen pro jistotu :), druhá pak ty balíčky zabalit a poslat.

A to byl oříšek.

Jste na Facebooku?
Sledujte naší FB stránku a všechny novinky kolem Linky!

Někteří nakladatelé takových balíčků posílali doslova stovky. Někteří menší nakladatelé zase nikdy takovou službu neposkytovali, takže museli bojovat s balením, dopravou, pracovní silou i tou skutečnou fyzickou silou. Balíčky často měli několik kilogramů, v případě Walesu dokonce až necelých deset kilo!

A to ještě nemluvíme o problematice špatně zadaných adres nebo záhadnému efektu, který vědci přes logistiku znají pod jménem “Česká pošta”. Ostatně ani služba Balík do ruky není zárukou, že všechno proběhne hladce, a Jan Melvil Publishing například rozesílá lidem i čísla zásilek, aby je mohli sledovat online.

Jak jsme ale sledovali sociální sítě, tak balíčky v drtivé většině doputovaly na správné místo a vzbudily hodně radosti. Některé balíčky jsou dost možná ještě na cestě (kapacity některých, hlavně menších nakladatelů, jsou velmi omezené) a některé se i vrátily zpět (jak nás informoval např. Dybbuk), někde trvalo sehnat autory na podpisy (Fantom Print). 

Pokud tedy ještě balíček nemáte, zkuste kontaktovat přímo podpořeného nakladatele, kde se stala chyba. Pokud jsme koukali, v podstatě všichni mají Facebookovou stránku nebo klasické webovky. Je možné, že vás balíček prostě nezastihl stejně jako lísteček o tom, ať si ho vyzvednete na poště.

Děkujeme za podporu i za trpělivost.

Přátelé, byli jste skvělí, jsme dojatí, že jste vyslyšeli naše volání a pomohli zachránit malým nakladatelům, když ne živnost, tak alespoň tohle vykloubený jaro! Na nakladatele jste přispěli neuvěřitelných 3,166 milionu! Obrázek

Máme výborné ohlasy ze všech stran, na to o jak masivní akci se nakonec jedná, vše proběhlo (klepy klep) bez problémů. Nás teď čeká rozesílání excelových souborů s adresami, posílání peněz, zjišťování, kde všude to má Mikoláš blbě v tý excelový tabulce, kterou nevíme proč jsme svěřili jemu a následné napravování škod, ale celkově si myslím můžeme říci z plných plic:

Mělo to cenu!

Díky Konektor Social, že na tom Lukáš mohl dělat v pracovní době (a pak ve volném čase), díky Martinovi, Červovi a Karlovi ze Startovače, že se zřekli provize, a obzvlášť Martin na tom vyšíval jak jinej na rouškách, a tedy, že jdou všechny prachy tam, kde jsou potřeba. A neposlední řadě BLate Night Show, bez které by to vlastně nevzniklo!


Největší dík patří ale samozřejmě vám, že jste do toho šli s námi, budeme moc rádi, když fotky, rozbalovačky, nejlepší kousky a unboxingy označíte hashtagem #linka451 a někam je nasdílíte, nebo nám je hodíte do zprávy na Facebooku, kde máme stránku Linka 451: Zachraňte knížky! My se pak budeme radovat s vámi.

Co se teď děje?

V průběhu kampaně jsme komunikovali s nakladateli a hned po skončení kampaně jsme jim nasdíleli všechna potřebná data a řešili jsme peníze, které dostanou – každý nakladatel dostane tolik, kolik jste si od něj nakoupili. Nakladatelé už zároveň chystají balíky, balí je a rozváží na poštu. A mějte na paměti, že jde o tisíce balíčků a desetitisíce knížek! Neuvěřitelné číslo, ze kterého se nám ještě teď točí hlava.

Díky!

Mikoláš & Lukáš & Martin

P.S. 30. 4. je extrémně optimistický scénář (ačkoliv příjem některých balíků již máme potvrzen!), proto prosím mějte strpení, i díky prodloužení kampaně, i díky objemu se nakonec určitě nepodaří poslat vše do zítra, ale všichni pro to dělají maximum!