LEVEL-Startovac-update.png

ČASOPIS LEVEL: DIGITÁLNÍ ARCHIV VŠECH ČÍSEL! Knihy

Už 25 let píšeme o videohrách. Nyní jsme se rozhodli tento obrovský archiv článků a herních recenzí zdigitalizovat ve vysoké kvalitě

ČASOPIS LEVEL: DIGITÁLNÍ ARCHIV VŠECH ČÍSEL!

Vybráno1 682 072 Kč(1 121 %)

1 121 %
150 000 Kčpožadováno
865startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

Kdo jsme a co chceme?

25 let psaní o hrách a všem kolem nich v jednom obrovském unikátním on-line archivu. Takový je náš cíl. Na časopisu LEVEL vyrostla celá generace českých hráčů a posledních 7 let jej vydávají na vlastní pěst jeho bývalí šéfredaktoři a redaktoři. Na jeho stránkách tak najdete stále jména jako Martin Bach, Petr Poláček, Pavel Dobrovský, Michal Rybka, Lukáš Grygar, Jiří Pavlovský, Dan Vávra, Honza Horčík, Pavel Skoták a mnoho dalších.

Nová čísla stále přibývají (článek o tom aktuálním najdete na Games.cz), ale na ta stará se spíše práší ve skříních a na půdách. Uchovávat přes 300 časopisů v papírové podobě, to není nic jednoduchého. Nehledě na to, že jakmile chcete v té haldě něco najít, můžete si na to vyhradit klidně celý večer. Proto jsme se rozhodli, že všechna čísla, všechny recenze, články, témata a rozhovory, zkrátka vše, do poslední stránky, převedeme do strojově čitelné digitální podoby.

Za uplynulé čtvrtstoletí se Level mnohokrát změnil, redakcí prošly stovky autorů a jejich texty četli stovky tisíc hráčů. Neskutečné množství času a úsilí, které tvorba Levelu všechny zúčastněné stála, si zaslouží odpovídající zacházení. Nechtěli jsme se proto pustit do amatérského skenování v domácích podmínkách - LEVEL si podle nás zaslouží víc. Proto jsme se domluvili s plzeňskou firmou EXON, která provozuje profesionální velkoformátové skenery a speciální software, díky kterému může Levely do digitální podoby převést v maximální kvalitě. Malou ukázku si můžete stáhnout už nyní.  

Každopádně nepůjde o snadnou práci. Ostatně, posuďte sami, jak obrovský archiv Levelu ve skutečnosti je. LEVEL, to je…

  • 314 čísel
  • 37 626 stránek
  • 4683 recenzí
  • 528 rozhovorů
  • 1290 témat
  • 162 autorů

Naskenovat takové množství textů samozřejmě není zadarmo. Ale nám na Startovači nejde jen o peníze, ale i o to zjistit, zda máte o digitální archiv Levelu vůbec zájem. Věříme, že může být užitečný a zábavný nejen pro bývalé a současné čtenáře, ale i pro akademiky, vývojáře a další, které zajímá vývoj popkultury a především her.

Pokud se vám povede vybrat peníze na základní cíl, budeme se soustředit na co nejlepší vyhledávání nad celým archivem. Technologicky nepůjde o nic jednoduchého, ale věříme, že hodnota archivu se pokročilým vyhledáváním ještě znásobí. A potom? Uvidíme… Nějaké plány bychom měli. :)

Naše cíle:

Základní cíl: Digitální archiv Levelu - 150 000 Kč

Nejobsáhlejší archiv herních recenzí a dalších článků v češtině. Každé číslo Levelu bude v PDF formátu, který bude otevřený k prohledávání podle názvů her. Archiv bude po přihlášení dostupný na level.cz všem podporovatelům ze Startovače. Přístup do archivu bude možné získat i samostatně. 

Cíl 2: Digitální archiv Levelu s pokročilým vyhledáváním & napojením na archiv videí z LEVEL DVD - 220 000 Kč

Nad celým archivem vybudujeme pokročilé vyhledávání. Přímo z level.cz půjde vyhledávat libovolné texty (podle názvů her, autorů, libovolných slov) a systém vám ukáže nejen v jakém PDF je daný řetězec, ale i na jaké straně jej máte hledat a danou stránku/článek si poté stáhnout jako samostatné PDF. S archivem propojíme i archiv videí z LEVEL DVD, která jsou už nyní dostupná na našem Youtube kanále.

Cíl 3: Rozhovory z LEVELu jako kniha - 400 000 Kč

Pokud dosáhneme tohoto cíle, připravíme knižní (papírové i elektronické) vydání těch nejlepších původních rozhovorů, které v Levelu vyšly. Mluvili jsme s desítkami legendárních vývojářů jako John Romero, Peter Molyneux, Warren Spector, Harvey Smith, Patrice Desiléts nebo Ron Gilbert. A vedle toho i snad se všemi osobnostmi české herní scény a řadou dalších zajímavých lidí, které možná neznáte podle jména, ale jeji názory vás určitě zaujmou. Další podrobnosti o případné knize zveřejníme až po překročení základního cíle.

UPDATE: Kniha rozhovorů byla dlouhou dobu našim snem a nyní to vypadá, že díky vám opravdu uskuteční. Knihu chceme vydat v pevné vazbě s rozsahem kolem 400 stran a s výběrem těch skutečně nejlepších rozhovorů, které LEVEL kdy publikoval. Vybrané rozhovory navíc rozšíříme o otázky a odpovědi, které jsme museli z verze pro časopis vyškrtnout kvůli nedostatku místa. A rádi přidáme i pár vzpomínek našich autorů na to, jak rozhovory vznikaly a jaké zážitky nám přinesly třeba velké herní výstavy.

Cíl 4 -  Nejlepší RETRO články z Levelu jako kniha - 700 000 Kč

O starých hrách píšeme v Levelu vlastně od začátku. Jen jsou postupem času pořád novější a novější. Začal s tím už Lachtan v prvních Levelech a postupně jeho štafetu převzali další v čele s Pavlem Dobrovským. Právě “Making of” články o tom, jak vznikaly legendární hry, by se mohly stát pilířem této knihy. A doplníme je tím nejlepším z dalších rubrik. Jednotlivé texty navíc rozšíříme o nové informace, na které jsme během dalších let od jejich vzniku přišli. 

Stejně jako u knihy rozhovorů, i v tomto případě chceme vydat knihu v podobě, za kterou se nebudeme muset stydět. Odhadem se můžete těšit na 400 stran s barevnými ilustracemi a pevnou vazbou. Chtěli bychom, aby se obě LEVEL knihy staly ozdobou vašich knihoven.

Obrázek obálek obou knih je jen koncept, finální podoba bude s největší pravděpodobností odlišná.

Cíl 5 - Původní nová kniha o historii českých her po roce 1993 od autorů Levelu - 1 500 000 Kč

Tady už se dostáváme do říše sci-fi, ale člověk nikdy neví. Našim záměrem je sehnat všechny důležité české vývojáře, vyzpovídat je, zkombinovat jejich vyprávění s dobovými materiály a dát tak dohromady unikátní knihu, která zmapuje těch bezmála 30 let herního vývoje v České republice. Kniha by tak nepřímo navázala na dílo našeho kamaráda Jaroslava Švelcha, který se věnoval historii českých a slovenských her před revolucí a v raných 90. letech. Na jejím vzniku by se podílela celá redakce Levelu, připravili bychom původní fotky a další materiály ze zákulisí vývoje legendárních českých her.

Cíl 6 - Poslední díl LEVEL TV - 2 000 000 Kč

Ne, tohle fakt nechceme dělat. Upřímně, při představě, že se ve 40+ letech budeme ještě jednou ztrapňovat na Youtube se většině z nás dělají osypky. Ale na druhou stranu, kdy jindy udělat takovou blbost, než tady a teď. Berte to jako výzvu. :)

Už pět let staré video vytvořené na párty k 20. narozeninám Levelu...

!!!AKTUALIZOVÁNO!!!
Co by vás také mohlo zajímat, aneb FAQ...

Proč je přístup k archivu ve většině odměn omezený jen na rok?

Protože každý rok bude přibývat další ročník. Dejme tomu v polovině roku 2022 přibude celý ročník 2021, a tak dále. O archiv se budeme muset také průběžně starat, upravovat ho atd.

Bude možné si PDF za archivu stahovat na disk?

Ano, bude to možné. Časopisy nebudou v žádné čtečce a hlavní výhoda archivu na webu bude ve vyhledávání. Mít na disku 300 velkých PDFek je podobné, jako mít Levely někde ve skříni. Teprve s vyhledáváním dává podle nás digitalizace opravdový smysl.

Pokud se povede vybrat prostředky na knihy, budou se prodávat i normálně v obchodech?

Pravděpodobně ano. Podporovatelé na Startovači je ale dostanou určitě s předstihem a navíc s věnováním od autorů. A jejich jména budou navždy uvedena i v samotných knihách.

Pokud je v mé odměně předplatné a já už předplatné mám - bude možné to nové aktivovat až po konci toho stávajícího?

Jasná věc, to není problém. Až kampaň na Startovači skončí, spárujeme podporovatele s DB předplatitelů a předplatné automaticky prodloužíme, případně změníme jeho typ.

Bude možné koupit přístup k archivu Levelu dodatečně? A za jakou cenu?

Ano. Ale cenu ještě nemáme stanovenou. Počítáme s tím, že pro předplatitele Levelu bude přístup do archivu levnější, pro ostatní bude o něco dražší.

Bude si možné stáhnout časopis do čtečky ve formátech jako epun nebo mobi?

V tuto chvíli řešíme jen formát PDF. Ale nevylučujeme, že do budoucna připravíme i další formáty, pokud to bude technicky schůdné.

Moc se mi líbí nápad na knihu o historii českých her. Proč ale píšete, že budete mapovat české hry až od roku 1993?

Kniha o historii českých her před sametovou revolucí a krátce po ní už vznikla. Napsal ji Jaroslav Švelch a je naprosto úžasná. Zatím vyšla jen v angličtině, ale pokud vím, česká verze se chystá a nemělo by tak smysl Jardovu práci duplikovat.

Budete digitalizovat i aktuální čísla?

Nová čísla budeme aktualizovat vždy po jednotlivých ročnících. Tzn. vždy zhruba v polovině roku přibude do archivu balíček čísel z roku předchozího. Pokud se nám povede splnit cíl kampaně, budou digitalizována nejprve čísla od 1 do 308. Další budou následovat v polovině příštího roku.

Kolik stojí naskenovat časopis? Dáváte do toho i vlastní peníze?

Naskenování archivu vyjde zhruba na 120 000 korun. 

Budou mít přístup do archivu stávající předplatitelé Levelu?

Našich předplatitelů si vážíme a máme je rádi. Přistup do archivu zdarma jim bohužel dát nemůžeme - nebylo by to fér vůči podporovatelům zde na Startovači. Předplatitelé papírového Levelu ale budou mít možnost koupit si přístup do archivu za zvýhodněnou cenu. Podrobnosti ještě zveřejníme.  

To nemáte Levely uložené v elektronické podobě? Vaši grafici je přeci museli mít...

Spolehlivé elektronické zdroje Levelu máme jen od roku 2013 dodnes. DTP podklady ke starším číslům (čísla 213 a starší) máme k dispozici jen ve fragmentech a sestavit z nich kompletní archiv by bylo nemožné.

Proč si nezaplatíte digitalizaci sami? 

LEVEL jsme od velkého vydavatele kupovali společně jako tým a jako tým ho děláme dodnes. Věnujeme mu své večery, víkendy a vůbec spoustu volného času. Ale hlavně - děláme ho pro vás. Nedávalo by nám smysl dělat archiv Levelu, který by nikoho nezajímal. Proto chceme celý tenhle záměr podrobit zkoušce v podobě Startovače.

Od roku 2013 už LEVEL nativně vychází digitalně, není potřeba ho skenovat. Bude se s ním ještě něco dodatečného dělat?

Ano, budeme je indexovat do vyhledávání a dávat ke stažení. Teď je možné koupit si jednotlivá čísla v čtečce Alzy.

Co když máte nějaký časopis velmi pomačkaný, jak se to bude řešit?

S drobnými ohyby si technologie Exonu poradí. Když to bude fakt hodně, tak seženeme nepomačkaný.

Je nějaký rozdíl mezi tím, když si koupím balíček LEVEL Unlimited v kombinaci se všemi třemi knihami a balíček LEVEL Complete & Unlimited?

Není, v obou případech dostanete to samé. Balíček Complete & Unlimited je o něco dražší - rádi bychom řekli, že jsme ho takto nastavili naschvál, aby byl určen pro ty opravdu největší fanoušky. Ale pravda je, že máme všichni humanitní vzdělání a neumíme moc dobře počítat. Na tento rozdíl nás upozornil až jeden s podporovatelů. Díky :)

Je možné zapojit se do podpory i ze Slovenska?

Ano, Startovač podporuje platby se SR, takže v tom není problém. Určitý zádrhel spočívá v ceně poštovného u fyzických odměn, ale to už domluvíme individuálně. Pokud to jenom trochu půjde, poštovné navíc účtovat nebudeme.

Vybráno1 682 072 Kč(1 121 %)

1 121 %
150 000 Kčpožadováno
865startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuLEVEL

Odměny

100 KčTo ještě vychází?

Pošleme vám jedno papírové starší číslo Levelu na ukázku, abyste se mohli podívat, jak vypadá dnes. Budete koukat!

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

300 KčFandím znovuzrozenému Levelu!

Přístup k archivu naskenovaných čísel od roku 2013 do roku 2020 s po dobu 1 roku. + Poděkování v "Síni slávy" na našem webu.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

300 KčLEVEL Rozhovory e-book

Kniha LEVEL Rozhovory jako e-book.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

300 KčLEVEL Retro e-book

Kniha LEVEL Rozhovory jako e-book.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

400 KčKniha Historie českých her jako e-book

Původní kniha Historie českých her od redakce Levelu jako e-book

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

600 KčFandím Levelu!

Přístup k archivu všech naskenovaných čísel po dobu 1 roku. + Poděkování v "Síni slávy" na našem webu.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 000 KčMy jsme LEVEL!

Papírový LEVEL 300 s podpisy a věnováním od redaktorů (Bach, Poláček, Dobrovský, Grygar, Rybka a další). + Přístup k archivu všech naskenovaných čísel po dobu 1 roku. + Poděkování v "Síni slávy" na našem webu.

Počet dostupných odměn: 0/100

Odměna nedostupná

1 000 KčLEVEL Rozhovory kniha s věnováním

Kniha LEVEL Rozhovory s věnováním od autorů. + Poděkování přímo v knize.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 000 KčLEVEL Retro kniha s věnováním

Kniha LEVEL Retro s věnováním od autorů. + Poděkování přímo v knize.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 200 KčKniha Historie českých her s věnováním

Původní kniha Historie českých her od redakce Levelu s věnováním od autorů. + Poděkování přímo v knize.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 500 KčLEVEL Forever

Stříbrné předplatné papírového Levelu na 1 rok (tričko, komiks a poukaz do Železné koule). + Přístup k archivu všech naskenovaných čísel po dobu 1 roku. + Poděkování v "Síni slávy" na našem webu.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 500 KčAdoptuji LEVEL

Jedna strana s vaším vzkazem, reklamou nebo jakýmkoliv jiným obsahem (samořejmě legálním ;) v digitálním Levelu náhodného výběru. + Přístup k archivu všech naskenovaných čísel po dobu 1 roku. + Poděkování v "Síni slávy" na našem webu.

Počet dostupných odměn: 247/250

Odměna nedostupná

2 000 KčLEVEL Gold

Zlaté předplatné papírového Levelu na 1 rok (herní merch od Xzone, tričko, komiks a poukaz do Železné koule). + Přístup k archivu všech naskenovaných čísel po dobu 1 roku. + Poděkování v "Síni slávy" na našem webu.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

2 500 KčLEVEL Platinum

Platinové předplatné papírového Levelu na 1 rok (vč. herního merche od Xzone.cz a párty s redakcí). + Přístup k archivu všech naskenovaných čísel po dobu 1 roku. + Poděkování v "Síni slávy" na našem webu.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

2 500 KčNapište si vlastní recenzi

Napíšte si vlastní recenzi na aktuální hru do nového Levelu. Redakce váš článek zedituje a opřipomínkuje, stejně jako u ostatních autorů. V daném čísle budete uveden/a v tiráži. Pošleme vám 5 ks daného Levelu s věnováním od členů redakce.

Počet dostupných odměn: 10/20

Odměna nedostupná

2 500 KčDigitální odysea

Doživotní přístup k archivu všech naskenovaných čísel. + Poděkování v "Síni slávy" na našem webu.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

3 000 KčAdoptuju legendární LEVEL

Jedna strana s poděkováním a vaším vzkazem v 1 konkrétním vydání digitálního Levelu. Konkrétní číslo si budete moct vybrat sami. V případě zájmu více lidí o jedno číslo bude rozhodovat datum a čas podpory zde na Startovači. + Přístup k archivu všech naskenovaných čísel po dobu 1 roku + Poděkování v "Síni slávy" na našem webu.

Počet dostupných odměn: 48/50

Odměna nedostupná

5 000 KčPařba s redakcí

Vybraní redaktoři (minulí i budoucí) se s vámi sejdou (v Praze) a zahrajeme si společně legendární „levelácké” hry - Bombermana, Mashed, Mario Smashed Football a další!

Počet dostupných odměn: 5/10

Odměna nedostupná

12 000 KčLEVEL Unlimited

Doživotní předplatné Levelu. + Doživotní přístup k online archivu. + Poděkování v "Síni slávy" na našem webu.

Počet dostupných odměn: 0/5

Odměna nedostupná

12 000 KčLEVEL Unlimited #2

Doživotní předplatné Levelu (stříbrná varianta). + Doživotní přístup k online archivu. + Poděkování v "Síni slávy" na našem webu.

Počet dostupných odměn: 6/20

Odměna nedostupná

15 000 KčKFC od Drakena

Draken vám osobně doveze vybrané menu z KFC až domů. A ani ho nemusíte porazit v Bombermanovi! Omezeno na Prahu a blízké okolí (do 50 km).

Počet dostupných odměn: 0/1

Odměna nedostupná

15 000 KčMCD od Drakena

Draken vám osobně doveze vybrané menu z McDonalda až domů. A ani ho nemusíte porazit v Bombermanovi! Omezeno na Prahu a blízké okolí (do 50 km).

Počet dostupných odměn: 1/1

Odměna nedostupná

20 000 KčLEVEL Complete & Unlimited

Doživotní předplatné Levelu. + Doživotní přístup k online archivu. + Kniha LEVEL Rozhovory s věnováním. + Kniha LEVEL Retro s věnováním + Kniha Historie českých her s věnováním + Poděkování v "Síni slávy" na našem webu.

Počet dostupných odměn: 2/10

Odměna nedostupná