LCF & distortion metr | crowdfunding kampaň

LCF & distortion metr

Kompaktní přesný měřicí přístroj nejen pro ty, kteří se věnují audiotechnice

Technika

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Přístroj je možné využívat jako čítač, generátor sinusovky v rozsahu 1Hz až 1MHz a generátor 2,5V hodinového CMOS signálu v rozsahu 1 až 300MHz. Kromě rutinního měření cívek a kondenzátorů umožňuje přístroj měřit i harmonické zkreslení (pomocí speciálního nástavce).

Cílem projektu je vybrat dost peněz, aby bylo možné provést inzerci na odborných serverech a začít přístroj vyrábět a prodávat.

... Nojo, ale takové přístroje již existují. V čem je tento nový?

Tento přístroj se liší od ostatních svojí univerzálností a velikostí. Abyste pokryli celou funkčnost přístroje, potřebujete hned 3 standartní přístroje... RLC měřič, měřič zkreslení a čítač. A navíc všechno obvykle bývají mnohem větší škatule (moje měřidlo má nejdelší stranu cca 110mm).

... Ale kompaktní LCF metr jsem našel..

Existují, ale žádný z nich neměří zkreslení. Obvykle jsou založeny na kombinaci oscilátor/procesor a měří cívky a kondenzátory komparativně (vůči vnitřnímu 1% kondenzátoru). Můj LCF metr měří cívky definitoricky (podle AC složek napětí a proudu), takže pro rozsah mezi 1nF-1uF má přesnost lepší než 0,5%, což jej přibližuje k profesionálním přístrojům.  Také rozsah měřených hodnot je díky principu měření a vnitřnímu zapojení podstatně vyšší (<1pF do cca 100mF, tj. nějakých 11 řádů).

Šikovný pomocník do dílny nejen pro ty, kdo dělají audio

Orientační měření zkreslení, přesné měření cívek a kondenzátorů se může hodit při nejednom oživování zesilovače nebo ladění výhybky do reprobeden. DDS syntetizér je možné využít i jako zdroj sinusového signálu v rozsahu 1Hz - 1MHz. Měření frekvence čítačem lze využít například pro kontrolu oscilátorů přijímačů a vysílačů vysílajících v pásmu do 1GHz. Přístroj také disponuje nastavitelným 2,5V CMOS frekvenčním výstupem, který je možno nastavit nezávisle na zbytku přístroje.

Solidní technologie za rozumnou cenu

Díky použitým součástkám je přístroj schopen čítat signál do 300MHz bez děličky a měřit periodu s rozlišením 10ns. S vestavěnou děličkou lze měřit frekvenci až do 1GHz. Přístroj umožňuje měřit i fázi signálu mezi dvěma logickými signály s rozlišením až 10ns. Navíc umožňuje synchronizaci s externím 10MHz frekvenčním standardem. Také rozsah generátoru a měření LC součástek je spíše nadstandartně velký (většina vektorových LC metrů měří kmitočtem max 10kHz, ty lepší měří na 100 kHz). Vyšší měřicí frekvence smysl má, protože více zvýrazní parazitní jevy, které se mnohdy projeví právě až při vyšších frekvencích. Navíc umožňuje měřit i hodnoty cívek velmi nízké impedance (kolem 100nH)

Další možnosti díky komunikačnímu rozhraní

Přístroj je možné propojit sériovým portem. Textový protokol obsahuje velké množství příkazů, se kterými je možné nastavit prakticky libovolné parametry přístroje. Toho je možné využít třeba pro automatizované měření impedanční křivky (obrázek níže).

figure_1.png


Pokročilé nástroje pro měření nízkých kapacit

Pro měření nízkých kapacit byly vyvinuty speciální měřicí hroty. Ty mají díky robustnímu stínění malou parazitní kapacitu, což umožňuje přesné měření malých kapacit (jednotky pF s rozlišením na 10 fF).

Odměny

Pro zájemce o trička máme připraven následující potisk:

 

nahled_small.jpg

Náramky budou mít následující potisk:

g3263_small.png

Plány a výhled do budoucna

Podle výsledků kampaně bych chtěl případně začít přístroj prodávat. V tuto chvíli přede mnou stojí ty nejvíce finančně náročné záležitosti, tj. především propagace na odborných serverech. Také musím vyřešit potisk krabičky, aby bylo používání více návodné,  nechat vyrobit a vyzkoušet nový design testovacích hrotů pro malé kapacity. Dále zbývá vytvořit ovládací software do PC a dokumentaci. Pokud se mi podaří vybrat dostatek peněz i na EMC testy (víc jak 250 000 celkově), nechal bych výrobek otestovat, aby bylo možné jej nabídnout po celé evropě.

timeline.png

Výzvy a rizika

Postavit takvýto přístroj byla sama o sobě velká výzva. Znamenalo to pro mě se naučit VHDL a pochopit některá jeho úskalí. Co se budoucích rizik týče... ty se týkají hlavně případných EMC testů a rizika jejich opakování. EMC testy jsou totiž finančně nejnáročnější. Cena takových zkoušek pro přístroje podobného druhu se pohybuje v desítkách tisíc Kč.

Chci vědět více

Další informace jsou dostupné na http://lcf-meter.com/.

Co si o tomto projektu myslíte?

Autor projektu

Miloslav Semler - obrázek
  • projekt od Miloslav Semler
  • Česká republika

Odměny (Rewards)

150 Kč

Podporuji elektrikáře

Získejte silikonový náramek podporovatele projektu se stylovým logem.

Počet odměn není omezen

1 500 Kč

Jsem elektrikář, podporuji projekt

Získejte vtipné tričko: "jsem elektrikář, měřím L-C-F.

Počet odměn není omezen

10 000 Kč

Měřím LCF

Získejte jedny z prvních vyrobených kusů vůbec s kelvinovskými svorkami pro měření cívek a kondenzátorů. Tato verze odměny je bez speciálních měřicích hrotů pro malé kapacity.
Tuto odměnu nabízím za zvýhodněnou cenu oproti prodejní.

Počet dostupných odměn: 20/20

15 000 Kč

Měřím LCF a malé kapacity

Získejte měřící přístroj včetně měřicích hrotů pro malé kapacity, opět za zvýhodněnou cenu.

Počet dostupných odměn: 20/20