Kubrt vs Deskovky 2019 - crowfunding kampaň

Kubrt vs Deskovky 2019

Kubrt je hráč, sběratel solitérních deskových her a odvážný dobrodruh hledající nové způsoby, jak využít své sbírky jiných než solitérních her.

Hry & Apps

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Vážení přátelé deskových her,

já jsem Kubrt a mám rád deskovky. Tak moc, že již pátým rokem o nich natáčím videa. Z počátku jako redaktor pořadu Deskofobie, od léta 2017 na vlastním kanále na YouTube. Rád bych díky tomuto projektu svůj kanál dále posunul po technické stránce nákupem nezbytného vybavení a také po stránce obsahové, díky rozpočtu na nákup jinak pro mě nedostupných her.

Hry rozbaluji, představuji, hraji a recenzuji. S rostoucím počtem diváků roste i počet mých videí a množství času, které tomuto koníčku obětuji.

Vzorek: Recenze hry Gloomhavem

 

Napínáky:

 

Cílová částka se vybrala. Záměr byl splněn. :) V průběhu kampaně jsem přišel s následujícímí dodatečnými cíli, které se podařilo postupně všechny splnit:

 

16 000 (SPLNĚNO) říkal jsem vám, že dělám karetní kouzla? Nějaké vám ukážu v jednom ze svých vidcastů. :)

20 000 (SPLNĚNO) natočím Let's Play vámi zvolené hry

24 000 (SPLNĚNO) Kubrtova cena bude pro všechny zdarma

28 000 (SPLNĚNO) Vlogy budu točit pravidelně v měsíčních intervalech a na vámi zvolené téma.

32 000 (SPLNĚNO) říkal jsem vám, že hraju na kytaru? Natočím cover deskoherního hitu "Her mám plnou skříň" (pokud autor písně povolí)

36 000 (SPLNĚNO) na webu zprovozníme dedikovanou sociální síť s deskoherní tématikou! :)

40 000 (SPLNĚNO) naučím vás to kouzlo. :)

44 000 (SPLNĚNO) natočím Let's Play z barvení figurky. Jsem expert! To bude něco.

48 000 (SPLNĚNO) uveřejněním své vůbec první video, které jsem o deskovkách natočil. Zatím nebylo nikdy přímo uveřejněno. :)

52 000 (SPLNĚNO) natočím s Luckou (má slavnější žena) TOP 5 her ever!

56 000 (SPLNĚNO) využijeme spojku na výstavě Essen Spiel 2019 a přineseme vám sérii článků z této výstavy.

60 000 (SPLNĚNO) budu garantovat, že následujících 12 měsíců bude kanál a web Kubrta bez reklam! 

60 001 (SPLNĚNO) posuneme trošku dál Cenu. Chtěl bych, aby celý koncept byl unikátní a nekopíroval zajeté standardy. S tímto natahovačem se pustím do plánování a budování takového systému cen, jaký jste tu ještě neviděli! A nebudu na to sám. :)

65 000 (SPLNĚNO) uspořádám živý stream pro podporovatele ze Startovače - otázky a odpovědi, součástí bude i živá soutěž o hodnotnou hru!

70 000 (SPLNĚNO) zorganizuji v Praze Workshop na barvení figurek pro podporovatele z této kampaně (ne, já to učit nebudu, na to seženu profíka :D)

 

Soutěž!

Ze všech přispěvatelů vylosuji po konci kampaně 4, kteří dostanou demo případ karetní detektivní hry Sherlock s názvem "Nezvěstný svatebčan".

 

Něco o mně

Kromě videí jsem založil blog na Facebooku a v roce 2018 i webové stránky, na kterých shromažďuji informace o recenzovaných hrách a navíc na ně umisťuji i psané články s deskoherní tématikou. Od června 2019 je součástí týmu i Una - Vládkyně deskovek. Tu určitě nemusím představovat. Její pověst ji předchází. Vždyť kdo o sobě může říct, že radil počítači, když hrál šachy proti Garrymu Kasparovovi? Una píše na web aktuality, vlastní seriál o deskovkách s názvem Uniny pětky, ve kterém vyzdvihuje 5 významných prvků jednotlivých deskových her, a také začíná psát plnohodnotné recenze. I s jejím příchodem se nabízí možnost celý projekt pomalu posouvat dál...

 

Pravidelně také pořádáme akci "Kubrtovo hraní" v pražské kavárně Geekárna. V roce 2019 zatím proběhlo každý měsíc jedno hraní a účast se zastropovala na 30 hráčích (víc se jich do klubu ani nevejde).

 

Pro zajímavost uvedu pár čísel k září 2019:

 

Webové stránky mají od ledna 2019 stoupající návštěvnost. V srpnu 2019 je vidělo nějakých 4 800 lidí, kteří navštívili přes 10 000 jednotlivých stránek.

 

YouTube kanál s mými videi:

https://www.youtube.com/KubrtReferent

Blog na FaceBooku:

https://www.facebook.com/KubrtvsDeskovky

Kubrtovy webové stránky:

https://www.kubrtvsdeskovky.cz

 

Na co tedy konkrétně potřebujeme finance?

Technika

Není mým cílem vzít peníze a koupit si nejlepší světla, nejlepší PC na střih videa apod. Jsem ale přesvědčen, že i s drobnými postupnými investicemi jsem schopen dosáhnout lepších technických výsledků. Plány, co do techniky, tak máme pro tuto kampaň nastavené relativně nízko:

 

Klopový mikrofon: min. cca 1 500 Kč

Studiové světlo: min. cca 2 000 Kč

 

Zpracování mých videí je řekněme poloamatérské. A i vzheldem k času nemám ambice vytvářet videa ve zcela profesionální kvalitě. Rád jsem ale za všechny rady a tipy, jak kvalitu vylepšit a finanční rozpočet na pořízení vhodné techniky a softwarového vybavení tomuto pomůže.

V dlouhodobějším horizontu budu potřebovat nový PC na střih videa. Zde si nemyslím, že Startovač problém vyřeší a v současné době ho do cílů nezahrnuji, může ale pomoci. Investici očekávám někde mezi 25 - 30 000 korunami. S dobrou radou se ale třeba dostanu i níž.

 

Web

Provoz webu něco stojí. Fakt je ten, že web běží a jsme s ním spokojeni. Práce je s ním ale neustále, zejména kvůli častným aktualizacím systému Wordpress a jednotlivých využívaných plug-inů. V rámci kampaně bych proto rád vyčlenil rozpočet i na web. Jak na podporu správy, tak i například na zakoupení některých modulů, u kterých si myslíme, že by kvalitu webu pozvedly, ale které jsou placené. 

Potřebný rozpočet na web na rok: 2 000 Kč

 

Hry

Hlavním obsahem našeho kanálu jsou lokalizované hry, které dostáváme od našich českých distributorů, bez jejichž podpory by provozování kanálu bylo nemyslitelné. Díky patří zejména vydavatelstvím Albi, BlackFire, MindOk, REXhry a i dalším! Našim cílem je ale zpracovávat obsah i o nelokalizovaných hrách, mít šanci účastnit se zajímavých kampaní na hry na Kickstarteru a i těm se věnovat. A případně i podpořit menší česká vydavatelství, která nemají šanci rozdávat hry na recenze. Jelikož jde náš volný rozpočet na údržení současného stavu techniky, na hosting apod., na podobné věci v současné chvíli finance nezbývají. I tomu by mohl Startovač pomoci.

Naším cílem a i závazkem je dělat obsah, který budou chtít naši diváci a čtenáři. Nákup her z rozpočtu Startovače bychom tak konzultovali zejména s našimi podporovateli. V návaznosti na množství peněz, které by se nám případně podařilo vybrat, bychom průběžně poptávali naše podporovatele a zjišťovali zájem. Případnou investici bychom si nechávali posvětit.

A ze všech her, které by se nakoupily z rozpočtu, bych já natočil unboxing video, vzal bych je na Kubrtovo hraní a natočil ze hry dojmy. Případně by si po unboxingu vzala hru na starosti Una a napsala recenzi.

Roční rozpočet na hry: No, co by zbylo. 

 

Nutné je počítat s náklady na odměny (hry, samolepky, poštovné apod.), které zatím odhaduji na 2 000 Kč a s náklady na samotný Startovač (cca 9 %) a na zaplacení 15% daně z přijmu (pokud nebude od daně osvobozen). Zbytek z kampaně bude ovlivněn také rozložením toho, jaké odměny si vyberete. O všem v případě úspěchu kampaně napíšu důkladnou zprávu. Osobně vydělat na projektu a živit chod domácnosti v plánu není. :)

 

Předávání cen

V případě úspěšné kampaně uspořádám v Praze v průběhu 2. - 3. čtvrtletí 2020 jako poděkování herní setkání, na kterém se budou hrát hry, na které pozvu zástupce významných českých distributorů a českých autorů her a v rámci kterého udělím ceny za nejlepší hry vydané v češtině v roce 2019. Formát udílení ceny a způsob volby oceněných stále zvažuji, ale určitě to chci pojmout dostatečně důstojně a odborně. A chci do volby zahrnout i vás, hráče a podporovatele!

Nejlepší hře bude předána i legendární Fialka. Mé ultimátní ocenění pro ty nejlepší z nejlepšíh her. Pozvánku na toto setkání obdrží přispěvatelé této kampaně od úrovně Placák. Přispěvatelé na úrovni VIPka a ElPresidente obdrží speciální VIP pozvánku na tuto akci a vstup budou mít každopádně zdarma. V případě volných kapacit budou tyto rozděleny dle mé volby jakožto speciální poděkování za dlouhodobou podporu mého kanálu. Zatím nemohu potvrdit, zda vstup bude, či nebude nějakou formou zpoplatněn. Záleží na domluvě s provozovatelem prostor (ještě nezvoleny), na ceně za pronájem a v neposlední řadě také na výsledku této kampaně.

 

Vzorek: Recenze hry Krabčáci

 

Co dál po kampani?

Po kampani bych všem přispěvatelům zřídil přístup do soukromé části webu a do dedikované skupiny v rámci mého Facebooku, ve které by se dále řešily věci souvisejícíc s rozpočtem projektu - vyúčtování vynaložených částek, diskuze k nabídkám techniky, hrám apod.

 

Kampaň má v názvu 2019. Vše výše uvedené je plánováno na 12 měsíců. Pokud se ukáže, že tento systém podpory má smysl, probíhala by takováta kampaň pravidelně v ročních intervalech, případně zvolím jinou formu podpory (např. patronství).

 

Pokud by kampaň neuspěla, tak jedeme dál. Děláme, co nás baví a nenecháme se odradit. Jen nebudeme moct využít další příležitost dělat to lépe. :)

 

 

Odměny

Výstupem této kampaně není produkt, který bych vám mohl zaslat. Jde o podporu neziskového projektu, jehož výstup je veřejně dostupný. Odměnou pro podporovatele tedy jsou určité výhody, které mohu nabídnout. Zejména ovlivnění obsahu kanálu, čemu se budeme víc věnovat, jaké hry si pořídíme, to vše budeme konzultovat s vámi.

Do konzultací budou zařazeni podporovatelé od úrovně Radil (bez fyzické odměny).

První úroveň s fyzickou odměnou je odměna Placák. Zde je jako odměna samolepka s mým logem. Kdo by ji nechtěl?

Součástí řady dalších odměn jsou hry, nebo proma k hrám, které věnovali jednotliví čeští vydavatelé, a kterým patří můj obrovský dík!

Některé vyšší odměny ale hry neobsahují - odměna VIPka a odměna El Presidente. Těmto podporovatelům se ode mě dostane zvláštní pozornosti, a obdrží kromě jiného VIP volný vstup na předávání ceny.

Zvláštní úrovní odměny je úroveň Nedočkal. Neobsahuje fyzickou odměnu. Podporovatelé na této úrovni budou zařazeni do konzultací (viz úroveň Radil) a navíc obdrží v rámci možností jak jen často to půjde odkaz na sledování mých videí a článků ještě před datem jejich uveřejnění - často je video nebo článek hotový jeden den a čeká na publikaci druhý den apod. Nedočkal není součástí herních, promo a demo odměn. Je ale součástí odměny VIPka a El Presidente

Una si vzala na starost odměny Unino kouzlo a Unino umění. V rámci nich zašle osobní vzkaz buď na nějaké bizarní pohlednici, nebo na pohlednici, kterou výtvarně zpracuje dle přání podporovatele.

Úroveň Ministr cílí na osobní setkání v rámci speciálního Kubrtova hraní. Zahrnuje herní plakát, samolepku a Kubrta na celý večer. :) Úroveň Ministr je součástí úrovně Pan Imperátor.

 

Herní odměny

Díky neuvěřitelné podpoře českých vydavatelů, kteří věnovali hry pro účely této kampaně, vám také mohu v rámci odměny poskytnout následující do češtiny lokalizované hry z jejich portfolií. Ke každé hře je vytvořena zvláštní úroveň odměn, která je co do počtu omezena dostupností dané hry (menší hry mám ve více kopiích, ty velké většinou po jedné - kdo dřív přijde, ten dřív mele :) ). Poštovné na zaslání her není součástí ceny odměny (špatně se s ním pro nastavení kampaně a cílů kalkuluje)! Hry, které si nebudete schopni vyzvednout osobně v Praze vám zašlu po domluvě Zásilkovnou (cena po ČR cca 70 Kč, do SR cca 120 Kč) po zaplacení poštovného na účet nebo na dobírku. Z toho důvodu je nutné omezit fyzické odměny jen na Českou a Slovenskou republiku.

 

 

Vydavatelství Albi poskytlo do kampaně tyto hry:

Legendární karetní hru Fazole, Roll & Write hru Railroad Ink, výtvarně zábavnou hru Duplik, nádherně zpracovanou legacy hru o budování vesnice Charterstone a výpravnou hru kombinující řecké báje a sci-fi Lords of Hellas.

V rámci odměny Budovatel získáte nádherně zpracovanou civilizační hru Tapestry.

Vydavatelství Blackfire poskytlo do kampaně tyto hry:

Blafovací rodinnou hru Kobky plné chaosu, únikovou karetní hru Unlock! a příběhovou hru o cestování v čase T.I.M.E Stories.

V rámci odměny Pan Imperátor získáte hru Twilight Impérium 4. edice!

Vydavatelství Mindok poskytlo do kampaně tyto hry:

Karetní hru se svérázným grafickým zpracováním zástupců ptačí říše Krabčáci (můžete znát také pod lepším názvem KuBrti), civilizační euro hru s názvem Hadara a hru s klasicky zpracovanými ilustracemi ptactva s názvem Na křídlech.

 

 

Vydavatelství REXhry poskytlo do kampaně tyto hry:

Rychlou a vtipnou karetní hru Disko švábi, malou velkou fantasy strategickou hru Malá velká království a kooperativní sci-fi hru První Marťané.

 

----------------------------

 

Navíc jsou součástí kampaně tyto promo odměny, které věnovala firma Albi:

Promo postava námořníka/námořnice do hry Robinson Crusoe: Dobrodružství na prokletém ostrově.

Promo karta vůdce Greg a Emmy k deskové hře Pustina.

Promo sada karet Princ ke hře Dominion.

Sada 4 promobalíčků ke hře Scythe. Konkrétně karty setkání číslo 29-32 a 33-36, karty továren číslo 13-18 a karty úkolů 24-27.

Demoverze katerní hry Únikovka.

Demoverze karetní hry Yogi.

 

Poštovné těchto promo odměn po ČR je již zahrnuto v ceně odměny - budou odeslány klasicky jako psaní Českou poštou. V případě posílání na Slovensko domluvíme individálně uhrazení rozdílu ceny přepravy. 

 

Všichni podporovatelé od úrovně Placák (takže každý, komu budu fyzicky něco posílat/předávat) dostanou luxusně zpracovanou samolepku s logem KubrtvsDeskovky (výjimkou je úroveň Nedočkal, která fyzické odměny neobsahuje).

 

 

Vzorek: Recenze hry Hra o Trůny: Desková hra

 

Rizika

Celá kampaň stojí a padá na mně. Předpokládám, že mě den po kampani nesrazí tramvaj... Kanál natáčím a hry hraji ve volném čase a tomu i podřizuji četnost a rozsah příspěvků. V případě vyššího pracovního vytížení nebo jiné mimořádné situace bych nemusel být schopen dodržet řekněme standardní frekvenci publikace obsahu. O tomto bych samozřejmě informoval a snažil se využít dostupný čas co nejlépe. Jiná zásadní rizika pro tento projekt nevidím.

Co si o tomto projektu myslíte?