Startovač - financování projektů

Kryptonit 2020 - crowfunding kampaň

Kryptonit 2020

Kniha o hledání sebe sama, rozpoznávání svých stínů i darů a pochopení, že jediná cesta dál vede skrz propojení všech životních oblastí.

Knihy
Kryptonit 2020

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

Vítej v Projektu ,,K r y p t o n i t   2 0 2 0", který vznikl za účelem vydání  mé nové knihy. 

 

Kryptonit 2020.

To zní skoro jako název pro nějaký sci-fi film. Mohl by být. Ale milovníky tohoto žánru musím zklamat. Tady půjde o něco jiného. Pokud nahlédneš do obsahu knihy (který prozrazuji dále), uvidíš, že jednotlivá témata mohou poskytnout patřičnou pomoc při vymaňování se ze svých zacyklení, které jsou plné neúspěchu a neschopnosti ,,se změnit", ač se snažíme sebevíc. Jak to vím? Protože jsem se z jednoho takového zacyklení dostávala od roku 2014. Uplynulých pět let života mi umožnilo sesbírat spousty témat a úvah. Snažila jsem se poskládat ty stovky popsaných stránek do celku, který bude dávat smysl nejen mě, ale i tobě. 

 

Hlavní kapitoly knihy.

Všechna témata jsou součásti mého života, které dohromady tvoří jeden celek a každou z nich rozvíjím v rámci roku. Někdy se věnuji naplno tréninkům a ,,jemnější" témata jdou stranou, zatímco podzimní čas a prosinec mě vedou víc do hloubky a mého vnitřního světa, kde hledám odpovědi na otázky. To není náhoda. Rekapitulace uplynulého roku nám může pomoct pochopit, čím jsme prošli uplynulý rok a vidět přicházející rok v jasnějších barvách. Jaká témata tedy najdeš v knize?

 • Začínám kapitolami Kryptonit a diamant, kde píšu o tom, proč je důležité znát své stinné stránky, stejně tak jako své přednosti. Proč není dobré zavrhovat svůj stín, ale naopak s ním pracovat? A co když je náš stín zároveň největší dar?
 • Na to navazují témata Temná strana jídla a Učit se od semínka, kde sdílím své myšlenky a pocity z mých temných období. Jsou to asi nejostřejší kapitoly z celé knihy a jsou nutné pro pochopení celkového vývoje na úrovni mysli (která ovlivňuje vše ostatní).
 • Následuje kapitola Vesmírné povídání, které mi umožnilo rozšířit svůj pruh vnímání reality o trochu víc do všech stran. Je to spíš spirituální povídání.
 • Poté přecházím na Hovory s duší, které mi už poskytly praktičtější vhled. Ujasňuji si své cíle a plánuji strategie, jak vystoupit ze začarovaného kruhu. Když si v tom udělám víc jasno, vydávám se konečně na cestu za diamantem, během které si postupně začínám tvořit svůj (s)nový svět. Další témata knihy tvoří pak ta, která řeším na denní bázi, a pomáhají mi žít lepší život. Patří sem:
 • Obnova vnitřních sil, metody, které používám k odpočinku a dobití ,,baterek"
 • Chlad a otužování. Chladu jsem se začala víc věnovat v létě roku 2018 po přečtení knihy 4 hodinové tělo od Tima Ferrise. Od té doby mi přinesl do života mnoho dobrého. Je to jeden z nástrojů, který mi velmi pomáhá, protože se díky němu cítím skutečně živá. Toto téma mě také zavedlo k Wim Hofově technice, která zahrnuje dýchání, expozici chladu a nastavení mysli. Popisuji své začátky a zkušenosti s otužováním.
 • O pohybu - Tady přináším trochu jiný pohled na pohyb. Není to zdaleka jen o chození do fitka či posouvání výkonu v nějaké sportovní oblasti. Z pohybu (toho přirozeného) můžeme těžit všichni, ať děláme v životě cokoli. Co to ale znamená, přirozený pohyb?
 • O zdraví - O imunitě a dalších tématech (ještě zpracovávám)
 • Spánek a noční regenerace - Kapitola je rozpracovaná a věřím, že přinese mnoho zajímavého.
 • Sny a snění - Jak nám sny mohou pomáhat v našich životech, když jim dáme šanci a proč to byla první oblast mého zájmu.
 • Chůze naboso - Tady sdílím své poznatky s chozením naboso (nejen v rámci otužování) a proč je to důležité.
 • Dýchání - Dýchání je často spojováno s otužováním, ale lze z něj těžit benefity i separátně. Píšu o Wim Hofově dýchací technice a dalších poznatcích.
 • Pak jsem se rozhodla ještě zařadit povídání O Slunci a světle, což je nesmírně důležitá část našich životů (měla by být).
 • O Času (což souvisí se spánkem) a prostoru.
 • A nakonec v kapitole Poslední body sdílím myšlenky a krátké tipy ze všech předchozích sfér, které mohou být též ku prospěchu.

Možná po pročtení obsahu ztrácíš zájem a odcházíš. Nevadí, třeba to není pro tebe. Pokud tě ale cokoli z toho zaujalo, 3x hurá. Mám pro tebe další informace.

 

Oč tu tedy půjde?

Kniha je o poznává mezer v denním i nočním režimu, postupném testování, optimalizaci a začlenění jak nových tak starších postupů, které mi postupně pomohly ,,vymést pavouky ze všech zákoutí mé existence". Kromě témat z hmotné oblasti (strava a pohyb), kterým se pravděpodobně věnujeme nejčastěji, zdůrazňuji důležitost jemnějších oblastí života (což souvisí především s obnovením kontaktu s přírodou, který je pro nás přirozený) a také nastavení mysli. Náš život se neskládá jen z fyzické úrovně bytí, a proto nestačí řešit jen tato témata.

Unikání životní energie a tříštění pozornosti, to není žádná esoterika. Každý z nás zažil své dobré i špatné dny a ví, jak se cítí. Tisíckrát za den - každý okamžik - rozhodujeme o tom, co se stane součástí našich životů, těl, myšlenek a návyků. Proto jsem do knihy sepsala jak svůj proces vývoje na úrovni mysli, tak i zkušenosti s činnostmi, které mi pomáhají cítit se líp a tedy je můžu doporučit i tobě.

Na první pohled se může zdát, že hlavní kapitoly v knize spolu nijak nesouvisí. Opak je pravdou. Libovolné téma nelze opomíjet a tvoří tak kompletní balíček s dalšími. Například kvalitnější stravování vede k vyrovnanější psychice, stabilnější energii během dne, roste výkonnost s produktivitou a nakonec díky tomu všemu vzroste i kvalita spánku. Když se dobře vyspím, jsem od rána motivovaná druhý den zvládnu o kousek víc práce. Chlad zase pomáhá být víc v souladu s přírodou a umocňuje vědomé dýchání, což má vliv na okysličování mozku a následně pozornost. Pobyt na sluníčku má dobíjecí schopnost a můžeme pocítit menší potřebu jíst. A tak dále.

 

Situace není vždy ideální.

Představ si, že se nacházíš v situaci, o které víš, že pro tebe není únosná z dlouhodobého hlediska. Je jedno, co to je, ale máš ve svém životě něco, co ti neustále odčerpává sílu. Snažíš se najít možnosti, jak z toho ven. Jak se zase cítit líp. Jak si podržet víc energie. Chvilku se to daří a cítíš se líp, ale pak přijdou zase těžší období (trvající od dnů po měsíce). Tvé snahy o vymanění se z nepříznivé situace ti může nabourávat například náročná práce, která tě vysává, neshody či ukončení vztahu s partnerem nebo prostě jen pocit, že se ti nějak nedaří nebo nevíš, co chceš. Třeba si něco slíbíš, ale pak to nedodržíš a cítíš se kvůli tomu neschopně. To samo o sobě úplně stačí.

Člověk má tu ,,úžasnou" schopnost sám sebe devastovat pomocí svých vlastních myšlenek.  (Tohle znám extrémně dobře.) Nepotřebujeme, aby nám někdo z okolí řekl něco zlého. Úplně si vystačíme sami. Zkrátka ať je příčina kdekoli, v okamžiku, kdy tvá energie klesne pod kritickou úroveň, nemáš sílu udržet svůj život pohromadě a ztrácíš nad sebou kontrolu. A tak je to pořád dokola. Jednou je to dobré a říkáš si, že jsi z toho venku, ale pak přijde těžší období, kdy zase povolí tvá pozornost a veškeré snahy o změnu se změní v prach. Pak se na sebe naštveš, protože takhle se přece nedá fungovat. Začneš se z toho stavu hrabat ven jak krtek a je otázka času, kdy tě zase někdo (nebo něco) ,,majzne po hlavě".

 

Kryptonit - to nejpodstatnější ze Supermana

Znáš film nebo seriál se Supermanem? Právě tam hrál velkou roli kryptonit. Je to fiktivní chemický prvek z planety Krypton, odkud hrdina pocházel. Předpokládá se, že dlouhodobé působení zeleného kryptonitu (kamene) by mělo fatální následky. Byl to prostředek, jak dočasně omezit schopnosti Supermana. Po opuštění prostředí s kryptonitem se jeho schopnosti vracejí k normálu.Proč to píšu?

Poté, co jsem zaslechla přirovnání nevhodných potravin a (nejen) stravovacích návyků ke kryptonitu,  zajásala jsem. Pomohlo mi to po pěti letech konečně uchopit, co se děje v mém životě, zvědomit si své kryptonity, dát jim konkrétní pojmenování a začít pozorně monitorovat jejich výskyt.

On neměl volbu. Ovlivňovalo ho působení toho zvláštního zeleného kamene, ať chtěl nebo ne. Nás také ovlivňuje prostředí, které máme kolem sebe s tou výhodou, že na rozdíl od super muže máme do určité míry možnost volby. Právě v tom, jak se stravujeme, co děláme, jak myslíme a jak žijeme.

Kdyby byl v našem životě jeden jediný kryptonit, bylo by to ještě dobré. Většinou jich máme nesčetněkrát více a jsou rozeseté v různých oblastech našeho žití, kde nás tlačí. Některé kryptonity jsou navíc zákeřné, protože nemusí být vidět na první pohled a jejich rozklíčování stojí úsilí i čas.

 

Každý z nás brousí své krystaly.

Každý z nás má hodnotový žebříček a stejně tak svůj vlastní diamant či spíš diamanty. Něco, co nás baví, zajímá, v čem jsme dobří. Protože ale nic není černobílé, kromě diamantů, které průběžně brousíme, máme také plné kapsy těch pověstných Kryptonitů. Někdo více, někdo méně. A není to o tom obrátit kapsy naruby a jen tak je vysypat. Není to možné. Kámen je energie zhuštěná do hmoty. A energie nemizí, může se jen změnit. Zákon zachování energie neobejdeme.

Dar kryptonitu spočívá v jeho objevení, přijmutí a přetransformování do něčeho většího. Něčeho, co pak přesahuje nás samotné a je využitelné pro okolí. Je to protipól k diamantu stejně tak jako stín je opak světla. Stín také nelze zničit. Je pořád s námi, kamkoli jdeme.

 

Proč kniha, když mám blog?

Kniha vyjde pod hlavičkou webových stránek simplymyworld.cz, ze kterých vycházím. Možná, že už znáš můj blog a říkáš si, proč ještě vydávám knihu? Protože blog už nestačí. Mým cílem je dostat se mimo okruh mých blízkých, přátel a lidí, se kterými jsem aktuálně ve spojení. Mým cílem je říct světu: ,,Tady je tahle kniha, najdeš v ní tyto informace." Pokud jsi v nějaké nepřívětivé situaci a nevíš jak z ní ven, může ti být nápomocná. Možná ti uhasíná vnitřní oheň nebo už jen doutná. Možná necháváš druhé, aby tě dusili, nebo to zvládáš i ty sám/sama. Ať je to jakkoli, stačí jedna jediná věta nebo myšlenka, která tě nakopne a pak už půjde všechno snáz. Můžeš se pustit do shánění ingrediencí a vaření polévky svého života. A až ji uvaříš (poznáš svůj účel), můžeš pomoct ostatním, aby se také cítili šťastnější. To je docela dobrý plán, co myslíš? Zkrátka když se budeš cítit dobře, je už na tobě, jak s tím naložíš. Možná, že nepotřebuješ nic měnit. Pravdou je, že teprve když se začneš cítit líp, pochopíš, jak mizerně ti bylo předtím. A už nikdy nebudeš chtít zpátky.

Ale pozor. Tahle kniha není motivační. (Těch najdeš na trhu stovky.) Místo toho ukazuje mou cestu skrz ,,pasti života" s využitím možností, ke kterým má přístup každý z nás. A to je? My samotní (tělo, mysl, duch), naše okolí a naše návyky.

 

Proč Startovač, když můžu vydat knihu sama?

Je pravda, že si moc přeji s tvou podporou vydat tuhle knihu. Ale mnohem důležitější je dostat ji k co nejvíce lidem. Právě proto Startovač. Jak řekl Morfeus v Matrixu: ,,Já ti ukázal dveře..." Ať už se každý rozhodne sám.

I kdybych pominula hodiny a hodiny strávené nad knihou, stohy popsaných papírů, hromady elektronických dokumentů, nekonečnou záplavu myšlenek a nápadů... i samotné vydání knihy něco stojí. Získání ISBN a EAN kodu, koretura, náklady na samotný tisk i distribuci. Kniha bude k dispozici jak tištěná, tak i Ebook. Věřím, že obojí si najde své majitele.

 

Zní to všechno smysluplně? Paráda.

Teď už zbývá vybrat si svou odměnu. Díky ní si předobjednáš buď elektronickou verzi v jednom ze tří formátů (pdf, epub, mobi) nebo tištěnou verzi. Případně obojí dohromady :) Podpoříš tak nejen vydání knihy, ale i mou práci a fungování blogu do budoucna.

 

Kniha Kryptonit 2020 má formát A5 a bude obsahovat 180 - 200 černobílých stran v měkké vazbě - paperback. Zároveň bude dostupná i jako EBOOK.

 

Jaký je aktuální stav?

Kniha je hotová z 80 %. Momentálně dávám ještě prostor posledním nápadům a tak je možné, že se počet stran ještě rozroste. Pokud bude projekt uspěšně dokončen (podaří se vybrat finální částku do stanovené doby), odešlu knihu ke korektuře, následně do tisku a k vytvoření elektronických verzí. Termín vydání je naplánovaný na 20.2.2020. V takovém případě budeš mít knihu doma (v emailu) do konce února. Není to sice tak rychlé, jako když jdeš do knihkupectví a rovnou si vybereš, ale věřím, že se to čekání vyplatí :)

 

Je něco, co ti tu chybí, na co se chceš zeptat? 

V tom případě mě neváhej kontaktovat. Ráda ti cokoli zodpovím.

 

A poslední věc - sdílení.

Ať už se rozhodneš předobjednat si knihu nebo ne, pokud ti tohle všechno dává aspoň trošku smysl, sdílej. Pomoz mi dostat se ke komukoli, o kom si myslíš, že by pro něj/ni  mohla být tahle kniha zajímavá. Děkuji ti.

 

Katie, SimplyMyWorld.cz

Co si o tomto projektu myslíte?