Krásy na mé vadě - crowfunding kampaň

Krásy na mé vadě

Podpořte, prosím, vydání básnické sbírky "Krásy na mé vadě" obsahující básně s vázanými verši plnými originálních metafor, slovních hříček a obratů.

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Krásy na mé vadě

Stává se mi čím dál častěji, že na literárních serverech, na nichž působím, narážím na mladé autory píšící především volným veršem, kteří prohlašují, že "Básně s vázanými verši nepatří mezi kvalitní poezii". Tato tvrzení podkládají příklady v podobě básní spousty "literárních kolegů", jejichž obsah i rytmus bývá lehce kostrbatý a verše končí klasickými rýmy jako mám-dám, chtít-být, nebe-Tebe... Písně, básně, ba i celé sbírky jsou těmito rýmy přesyceny a v podstatě daným autorům rozumím.

Já se snažím uchopit skládání poezie po svém. Netradičně, originálně, hravě. Formou metafor, slovních hříček, přechodníků, archaismů či vkládání veršů do závorek coby "dodatků autora", navíc v pravidelném rytmu plynoucích. Nemám potřebu nikomu z v úvodu zmíněných "kolegů" dokazovat, že verš vázaný/rýmovaný ještě stále nepatří do starého železa, pouze chci, aby každého, jenž se očima zastaví na obsahu některé z mých básní, její čtení bavilo stejně, jako mě bavilo a baví ji psát. Aby poznal, jak krásný, bohatý, rozmanitý a ohebný je český jazyk. A že i touto formou mohou vznikat neotřelé příběhy o všem, co člověk cítí uvnitř sebe a co denně prožívá. Jako např. tento v podobě básně Romeo, Julie, konec března, vedle níž je vyobrazena obálka připravované básnické sbírky.

 

c.jpg

Zvýšila tóny svého hlasu
na mne. I dveře před ložnicí
Spolkla tok slz. A já tok času
Co k tomu, sakra, jenom říci...

Nemám rád patové situace
(už proto, že z nich bolí paty)
neb se k nim musím stále vracet
s otázkou, která končí "...a Ty?"

ač na tom vlastně nezáleží
"záLEŽÍ na všem, o co STOJÍM!"
Stojím. A všechno zatím běží
Život je boj. A já se bojím

Bije mě v hruď, v níž srdce bije
zaťatou pěstí, která hoří
Zvláštní vztah. Skoro Itálie
Nemusím aspoň nikdy k moři

Vtipné. Vždyť ani jeden nezná
ústřední motiv představení
Romeo, Julie, konec března
Režisér? Nebyl. Nikdy není

"Nechci Tě ztratit," šeptá tiše
v součásti naší klidné éry
schovaná se mnou za zdmi skrýše
na správné straně ztrátosféry

 

 A proč právě Krásy na mé vadě? Odpověď se dozvíte zde: 

https://www.facebook.com/Jaroslav.Irovsky.Spisovatel/photos/a.1401446543419566.1073741827.1374871719410382/1984865115077703/?type=3&theater

Co obsahuje sbírka Krásy na mé vadě?

 Sbírka o 82 stranách obsahuje 56 básní, z nichž většina vznikla v období mezi loňským (rok 2016) pozdním létem a začátkem zimy. Střídá se v nich především tématika vztahů mezi mužem a ženou/chlapcem a dívkou a vším dobrým/zlým s tím spojeným, a lehké melancholie/splínu/deprese, jež na mne v menší či větší míře negativně působí s každým blížícím se podzimem. 

Spolu s básněmi sbírka obsahuje i deset krásných tématických obrázků od dam a slečen, které si našly čas k tomu, aby obohatily sbírku svými výtvory. Příkladem jsou tyto obrázky k básním Zpitý pod obraz a V závanu lehké piruety.

 

imgonline-com-ua-twotoone-uxg6dH3XzCpwrF41.jpg

 

Proč mne/sbírku podpořit?

 Ptáte-li se, čím jsem coby autor tak výjimečný, že právě já bych si měl zasloužit Vaši podporu, pak upřímně odpovídám: "Ničím". My všichni, kteří tvoříme, jsme totiž navlas stejní - píšeme, neb nás to baví, naplňuje... Psaní je jistým smyslem našeho života a v častých případech i jeho záchranou, "čističkou" duše od depresí, smutku... či naopak zaznamenavatelem chvil a okamžiků, v nichž píšeme verše milostné, veselé, neboť máme nutkání tyto stavy "vykričet" do světa... Bez ohledu na to, jak velkou dávkou talentu disponuje daný autor, všechna ta kvalitní (či méně kvalitní) díla vznikají ze stejného, výše popsaného důvodu. Chtete-li se však i tak o mně či mé tvorbě dozvědět blíže, vpravo, v profilu Autora projektu, jsou odkazy na mou fanouškovskou FB stránku a profil na databázi knih.

Ptáte-li se, čím je tedy výjimečná alespoň daná sbírka, opět nemohu konkrétně odpovědět. Neb každý člověk ze sta náhodně zvolených dokáže báseň (pře)číst a vnímat úplně jinak. Někoho zaujme, někoho nadchne, někdo ji jen přelétne očima, jiný nedočte, další v ní naopak nalezne i spoustu skrytého mezi řádky. Dvě přiložené básně - jedna psaná a jedna (titulní) mnou zarecitovaná - mají to poslání Vás zaujmout. Jistou zárukou/známkou kvality sbírky nechť je ocenění v rámci mé premiérové účasti na celostátní literární soutěži (Literární Vysočina 2017), v níž jsem v květnu letošního roku právě s několika ukázkami z Krás na mé vadě zvítězil v kategorii Poezie.

18424043_1970582293172652_4036337539249173709_n.jpg

 K čemu budou využity vybrané peníze?

 Samozřejmě k nákladům určeným na vydání knihy. Oproti přechozí básnické sbírce vydané minulý rok https://www.databazeknih.cz/knihy/stripky-melancholie-287600, jež je "oděna" do měkké obálky s klopami, budou stránky s básněmi sbírky Krásy na mé vadě chráněny vazbou pevnou, velikostně v oříznuté A5, což je věc, kterou jsem si vždy přál - mít svou knihu v pevných deskách.

Kdyby byl projekt natolik úspěšný, že by se jeho prostřednictvím vybralo více než potřebných 17000,- Kč, jsem rozhodnut zaslat vše, co zbude po odečtení všech nákladů potřebných k vydání sbírky na konto https://www.facebook.com/trendvozickaru, jehož jsem čestným členem a s jehož mnoha klienty, tzn. vozíčkáři, na jejichž pomoc a služby by byly tyto peníze použity, mě pojí kamarádské pouto. 

 

...a co o mně a mých básních píší mí drazí kolegové z literárních serverů, na kterých s nimi působím, jichž si - stejně jako jejich názorů a komentářů, které mne neustále motivují - nesmírně vážím? Např.:

Obdivuju tvé metafory... jsou osobité, neotřelé, obrazné

Tvoje kusy mne vždy nadchnou... 

Neskutečně kultivovaná a přesto nádherně vypovídavá lyrika. Bez zbytečných adjektiv a zájmen, bez pomocných slov a vypocených rýmů, prostě takhle má vypadat nejen špičková amatérská lyrika, ale poezie vůbec. 

Při čtení Tvých děl se mi taky chce křičet.........ale nadšením :-) 

Jsi mimořádný talent. Moc ráda čtu tvé básně.

Je to radost, číst tvoje texty. Po formální stránce jsou perfektně zvládnuté, a pokud jde o témata, tak všechno, čeho se skutečný básník dotkne, se promění v poezii. Vůbec si říkám, co na amaterském serveru vlastně děláš, když většinu uživatelů převyšuješ řádově o několik tříd. Člověk by tě musel chválit pořád dokola. Ach jo... 

 

 Závěrem chci předem poděkovat každému, kdož projeví jakýkoliv zájem o tento projekt a jakkoliv jej bude chtít podpořit (finančně, sdílením odkazu, držením palců :-) atd.) a pomůže mi tak splnit si další z mých snů (jež mám, ač trpím nespavostí :-)). Bude mi ctí Vám tuto podporu oplatit jakoukoliv zde vypsanou odměnou.

 Přeji všem pěkné léto, 

13260277_1794714287426121_5714659111682918385_n.jpg

Jaroslav Irovský

 

Co si o tomto projektu myslíte?