Královničky do každé rawdiny! - crowfunding kampaň

Královničky do každé rawdiny!

Pestrá syrová strava pro rawdinné uši! Staré kořeny - mladé výhonky, máselnice a mixéry! Třináct hudebních chodů! Dejte si nás, bude jaro!

Hudba

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Lidovky, kterým neodolal ani Janáček! Není to jen o hudbě, je to o nás i o vás!

Deset matek a jejich pětadvacet dětí z Tišnovska zpěvem vítá jaro. Královničky jsou tradice k nakousnutí. Jedna lepší než druhá - a to se jich na to cédéčko vejde třináct!

 Královničky a korunky
Královničky přirozeně potřebují korunky. (Vypadá to na sto deset tisíc).

Pokud jich nasbíráme dost, stane se tohle všechno:

Živá hudba u vás doma!
Hudba, kterou jsme nahráli, se objeví na CD nosiči, necháme vylisovat "kulaté", necháme vytisknout krásný neotřelý booklet a doslova interaktivní obal. A vy se při poslechu našeho cd můžete písně naučit, zazpívat si je, můžete si při nich zatančit, zamyslet (viz kvíz v příloze), můžete se s nimi procházet po stopách lidové hudby na Tišnovsku (viz stezka v příloze) a můžete se jimi nechat inspirovat při skládání svých vlastních lidových písní (viz recept na vlastní lidovou píseň). Ty pak můžete učit další lidi – např. rodiče, sourozence, prarodiče, bratrance, paní učitelku...
Jak být in v babiččině kroji?
Jsme parta mamin a mimin, co spolu už nějakou tu dobu pečou. Potkali jsme se u Tišnova.
Scházíme se taky proto, abysme zpívaly a tančily s dětmi v náručí. Tradice spojené s Královničkami se bohatě udržovaly pravě na Tišnovsku. O to silnější vazba je mezi Královničkami a tišnovskými matkami.

Nejsme sbor. Většina z nás nechodila na zpěv. Některé z nás ani nijak mainstreamově neintonují.  Není tu pro nás žádné „správně“. Nemusíme dbát ani na předepsaný rytmus, melodii nebo počet slok. Ale pokud je dodržovat chceme, tak je to především proto, abysme mohli tančit-zpívat-být „spolu“. Někde se to zpívalo tak a jinde onak. A teď to tady zpíváme my a třeba šestkrát dokola. A naše děti písně umí, to víte že jo.  Texty jsou krátké a prosté. Zbylo v nich to, co stojí za to zpívat.

Lidová tvorba žije! A „kór“ na mateřské.

(Mužům se nevyhýbáme, jen byli zrovna v práci, když jsme byly ve studiu. Celý projekt včetně grafičky tak vytvářejí matky s dětmi v náručí.)


Královničky!
"Královničky (králky, grálky, králůvky, královinky, králověnky...) patří ke starobylým letnicovým obyčejům, hrám a slavnostem, jejichž kořeny sahají do předkřesťanského období.  Jsou spojeny se starobylými zpěvy, popřípadě tanci, s dramatickými výjevy a s gesty obřadního rázu. Obřad se nevázal přesně na svatodušní svátky, byl spojen spíše s letním slunovratem - s vítáním jara, uctíváním slunce a přírody. Původně měl čistě náboženský význam. Náležel k bohoslužbě a konaly jej dívky jako obětování bohům. Král znázorňoval boha slunce Svarožice, královna bohyni Vesnu, vrbové proutí, jímž dívky mávaly, sluneční paprsky probouzející přírodu.
V minulosti byly Královničky rozšířeny po celé Moravě, méně v Čechách. Nejvíce zpráv se o nich zachovalo na Brněnsku, Tišnovsku, Hané, Velkobítešsku a také na Horácku (Jihlavsko, Telečsko, Dačicko, Velkomeziříčsko). Badatelka Lucie Bakešová nejcennější doklady získala hlavně z oblasti Brněnska (Ořechova u Brna, Troubska a Šlapanic) a z Tišnovska (z vesnice Kozárova). Ještě před osmdesáti až padesáti lety tato tradice prokazatelně žila v Kuřimi, na Kozárově, v Troubsku u Brna, v Rašově, ve Skaličce, v Dlouhé Lhotě, v Dolních Loučkách." (Lucie Baldíková)

Vykřičníky.

Velice vám děkujeme za podporu!

Těšíme se, že vás Královničky potěší!

Přejeme vám krásná jara! Už napořád... A kdoví, třeba se toto jaro potkáme na Královniček křtu!

Nashledanou!

malysimon.jpg

 

malá náruč.jpg

 

Toto je pouze vizuální vzorek naší party.

Komplet si nás prohlédněte v bookletu!

Co si o tomto projektu myslíte?