Knížka bajek ilustrovaná dětmi - crowfunding kampaň

Knížka bajek ilustrovaná dětmi

Sbírka více než 60 bajek podle Ezopa, La Fontaina a Krylova převyprávěných pro děti zkušeným autorem Arnoštem Vítem a ilustrovaná samotnými dětmi.

Knihy
Knížka bajek ilustrovaná dětmi

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Jak nápad vznikl?

Arnošt Vít, autor asi patnácti dětských knížek a několika desítek rozhlasových večerníčků, nám nabídl k vydání jako elektronickou knihu přes 400 bajek, které převyprávěl podle příběhů bajkářů Ezopa, Jeana de La Fontainea a Ivana Andrejeviče Krylova.

Jenže bajky si přímo říkají o to, aby k nim byly i obrázky, a protože elektronické knihy, zejména ty pro klasické čtečky, si zatím až na výjimky s obrázky příliš nerozumějí, řekli jsme si, proč neudělat knížku papírovou? A když už bude pro děti, co kdyby obrázky nakreslily samy děti?

Pomocí Dětských stránek jsme oslovili děti, rodiče, učitelky na základních školách a vychovatelky v družinách a vyzvali jsme je, aby si vybrali bajky a k nim poslali ilustrace. Shromáždili jsme tak přes 200 kreseb a obrázků. Z nejpovedenějších jsme uspořádali knížku, která bude obsahovat více než 60 bajek. Co bajka, to ilustrace – a každá nakreslená některým z malých ilustrátorů. Věk dětí se pohybuje od 4 do 16 let.

zavodnici.jpg

Něco o autorovi

Celý soubor bajek, které Arnošt Vít převyprávěl, chceme vydat jako elektronickou knížku. Vydání tištěné knihy má být příjemným doplňkem a poctou autorovi, kterému je letos 94 let. Začal psát až v důchodu, ve svých 70 letech, a za tu dobu napsal téměř 20 knih pro děti (a několik i pro dospělé). Spolupracoval s mnoha časopisy a několika nakladatelstvími, několik jeho pohádek opakovaně vysílá Český rozhlas, zejména v legendárním podvečerním pořadu Hajaja. V posledním roce jsme několik knih Arnošta Víta vydali jako e-knihy.

laska_posetilost.jpg

Jak bude kniha vypadat a kdy vyjde?

Kniha bude obsahovat cca 120 plnobarevných stran formátu A4 a bude vytištěna na kvalitním papíře ofsetovým tiskem. Chceme ji vydat v nákladu 1 000 kusů. Bude vázaná, a tedy v pevných deskách.

Podle toho, jak rychle se podaří shromáždit příspěvky, respektive dohlédnout k celkové částce, kterou na výrobu knížky potřebujeme, začneme na konečné předtiskové přípravě pracovat tak, aby kniha mohla vyjít před Vánocemi.

Co potřebujeme?

Abychom mohli knihu s uvedenými parametry vydat, potřebujeme vybrat 75 000 Kč. Tato částka zahrnuje náklady na grafikův minihonorář, předtiskovou přípravu, provizi pro Startovač a zejména tisk. Pokud budou nějaké peníze chybět, protože se mezitím zvednou ceny papíru, zaplatíme je ze svého.

 

tygr.jpg

Co bude kniha obsahovat?

V knížce najdete zhruba šest desítek bajek, které Arnošt Vít převyprávěl pro děti. Knihy s bajkami, které u nás v posledních desetiletích vyšly, totiž nebyly úplně vždy psané přímo pro děti. Arnošt Vít si s nimi dal práci a soustředil se na to, aby byly čtivé a zábavné. Nikdy samozřejmě nechybí závěrečné ponaučení. V souboru jsou všichni tři původni autoři (Ezop, Jean de La Fontaine, Ivan Andrejevič Krylov) zastoupeni přibližně stejnou měrou.

jaguar.jpg

Další informace

Další informace o projektu najdete na webových stránkách. Je zde i přehled všech bajek, které se v knize objeví.

Poděkování

Za všechny vaše příspěvky, drobné, štedřejší i ty nejvelkorysejší, vám ze srdce děkujeme!

Co si o tomto projektu myslíte?