Klubovna pro děti na Bali - crowfunding kampaň

Klubovna pro děti na Bali

A co děti ze Saraya? Mají si kde hrát? Postavte jim s námi klubovnu.

Ostatní
Klubovna pro děti na Bali

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Postavte s námi dětem klubovnu, na terasu bungalovu už se nevejdou a místní přislíbili pozemek zadarmo


Chci postavit s vaší pomocí klubovnu pro děti ze Seraya. Seraya je vesnička na východě Bali a já tu vedu již desátý měsíc každý den na terase svého bungalovu výtvarný kroužek pro děti místních rybářů. Děti stále přibývají už jich mám 43 a na terasu se mi všechny nevejdou. Malujeme, kreslíme, lepíme, stříháme, hrajeme na piano, zpíváme, učíme se anglicky, sbíráme a třídíme plasty,  hrajeme si, smějeme se a trávíme spolu volný čas. 

Za vybrané peníze nakoupím materiál. Z něho rodiče dětí, kteří navštěvují kroužek, dětem postaví vzdušnou klubovnu se zábradlím z bambusu o velikosti 6x6 metrů. Klubovna bude vyvýšená, abychom ji v období dešťů neměli plnou vody. Na podlaze bude dlažba. Na jedné stěně klubovny bude černá tabule, nástěnka na výkresy a poličky.  Do klubovny koupím tabuli, nové elektronické piano, nástěnku na výkresy, poličky a skříňku na výtvarné potřeby. V klubovně nebude chybět umyvadlo a odpadkové koše na třídění odpadu. Místní mi už na klubovnu přislíbili pozemek zadarmo.

1bali.jpg

 

Ve škole mají  angličtinu pouze jednu hodinu týdně a výtvarnou výchovu vůbec


Děti zde na Bali nemají ve škole výtvarnou výchovu. Nekreslí si, nemalují, nemodelují, netvoří  a rodiče těchto dětí nemají peníze na zbyt na nákup sešitu a pastelek, fixů...Stejně tak výuka angličtiny na základních školách je na nízké úrovni. Mají pouze jednu hodinu týdně. Proto jsou nadšeni a vděčni za každý výtvor a obrázek, který si mohou odnést domů. Také na každou hodinu angličtiny se připravují poctivě a stále se zlepšují.  .

2bali.jpg


 Co si to tam ta běloba na verandě kreslí?


Když jsem přiletěla potřetí na Bali, věděla jsem, že se tu chci věnovat dětem. Měla jsem plný batoh pastelek, omalovánek, pexes a piano. A děti si mě samy ve vesnici našly. Nejdříve jsem si sama na terase bungalovu kreslila a děti se chodily dívat, co si to tam ta „ běloba“  kreslí a hned se přidaly. Nejdříve chodily 3 děti. Teď už jich je 43. Všechny jsou šikovné, zvídavé a rychle se učí. Sami si vyrábí létající draky, auta. A spolu  si pro radost vyrábíme třeba panáčky a panenky z PET lahví.

3bali.jpgDíky náramkům se děti učí s místní učitelkou angličtinu


Celý kroužek jsem nejdříve financovala ze svého, ale to jsem netušila kolik papíru, omalovánek, vystřihovánek a bonbónů … spotřebuje denně 23 dětí.  Pak moje kamarádka koupila korálky. Wow a začaly jsme navlékat. Když si každé děcko navléklo dost náramků pro maminku,  tatínka, babičku, tetičky a  sestřičku ( která mimochodem také chodila na verandu) začaly jsme navlékat náramky a posílaly jsme je do Čech na prodej. A povedlo se, náramky jsme prodaly, koupily jsme si samozřejmě bonbóny na oslavu, ale za zbytek jsem dětem zaplatila učitelku angličtiny.  Slečna učitelka Ketut chodí jednou krát týdně na 2 hodiny. Děti jsou pečlivě připravené a v sešitech mají slovíčka krasopisně napsaná a už půl hodiny před začátkem si chodí na verandu „vysedět“ dobré místo.

4bali.jpg

7bali1.jpg


Děti  ze Seray kreslí českým dětem  a české děti balijským dětem

 
Když jsem se vracela na vánoce zpět domů do Evropy, namalovaly „ moje“ děti pro české děti obrázky.  A já jsem tak s projektem, který vymyslela moje  kamarádka Kateřina Poršová a nazvala ho "Děti kreslí dětem na Bali", navštívila  12 základních škol. Dětem  jsem v prezentaci s obrázky ukazovala děti ze Seray,  školu, vesnici, hračky, vyprávěla o jejich životě i výtvarném kroužku a také o Bali. Rozdala fotografie a obrázky, které děti nakreslily na verandě.  Mé vyprávění si vyslechlo přes 1000 dětí. České děti mi na oplátku  předaly nádherné obrázky, školní potřeby a vzkazy pro balijské děti. Také se i díky přednáškám  o mých 9 měsících na Bali „ pro dospěláky“ , na dětském transparentním účtu shromáždil dostatek finančních prostředků na nákup školních potřeb a zaplacení dalších hodin angličtiny.

5bali.jpg


Mladá generace má šanci změnit myšlení k přístupu životního prostředí

Tak se pojďte stát součástí mého a  jejich příběhu a pomozte mi postavit malou vzdušnou klubovnu se zábradlím z bambusu.  Místo, kam se všichni vejdeme. Prostor, kde můžeme pokračovat ve tvoření a vzdělávání. Kde děti dostanou zdarma hodiny angličtiny, pro jejich lepší budoucnost. Klubovnu o velikosti 6x6m s tabulí pro výuku angličtiny, nástěnkou, odpadkovými koši na třídění odpadu, s umyvadlem, skříní na papíry a výtvarné potřeby. Také se tu dál, stejně jako na verandě budou děti učit třídit odpad, recyklovat ho a zábavnou formou pochopí, proč musí chránit životní prostředí. Protože plastů a odpadu na Bali stále přibývá a jen správná osvěta mladé generace může tento problém do budoucna zlepšit.

6bali.jpg

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?