Kino Brasil - Karneval brazilského filmu - crowfunding kampaň

Kino Brasil - Karneval brazilského filmu

Festival brazilských filmů v Praze, Plzni, Olomouci a Ostravě. Festival of Brazilian movies in Prague, Pilsen, Olomouc and Ostrava.

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

---- FOR ENGLISH PLEASE SCROLL DOWN ----

BRAZÍLIE NENÍ ČERNOBÍLÁ! Jaká tedy je, zjistí diváci festivalu brazilských filmů Kino Brasil v Praze letos už potřetí, v Plzni, Ostravě a Olomouci to bude festivalová premiéra.

Co děláme? HLEDÁME NOVOU TVÁŘ BRAZILSKÉHO FILMU! Vozíme do ČR soudobé brazilské filmové pecky, které ukazují Brazílii pestrou a různorodou tak, jak ji milujeme. K tomu navíc přidáme i hudební doprovodný program, projekci pro děti a diskuze, abyste se měli na co těšit!

fb cover-01-01.jpg

Třetí ročník Kina Brasil proběhne 3. - 6. listopadu 2016 v pražském Biu Oko a nově i v jiných městech: 11. listopadu v Plzni (Měšťanská beseda), 12. listopadu v Ostravě (Minikino Ostrava) a 13. listopadu v Olomouci (kino Metropol).

PROČ POTŘEBUJEME POMOC?

Chceme přinést trochu brazilského slunce do českých listopadových dní a nabídnout kvalitní filmový i doprovodný program, a proto potřebujeme i vaší pomoc! Projekční práva k novým filmům něco stojí, a doprava přes oceán z Brazílie také není nejlevnější. Jsme neziskový spolek, a proto se nám hodí každá koruna. Nechceme ji ale “zadarmo” a tak budeme rádi, když si vyberete jednu z našich odměn! Například tričko s kajmanem! :)

Vybrané příspěvky použijeme tedy na částečné pokrytí nákladů na projekční práva k promítaným filmům.

Odměny budou k předání na všech zastávkách festivalu - pokud si ve výjimečných případech pro odměnu nemůžete přijít, dejte nám rovnou vědět.

Vaše Kino Brasil

 

bila trika-01.jpg

 

damksatrika-01.jpg

taskybile-01.jpg

 

BRAZIL IS NOT BLACK AND WHITE! The spectators will have the chance to find how Brazil really is - this year already for the 3rd time in Prague, but it will be festival’s first edition in Pilsen, Ostrava and Olomouc.

What do we do? WE LOOK FOR THE NEW FACE OF BRAZILIAN FILM! We bring Brazilian film hits to Czech Republic – those which show Brazil colourful and varied the way we love it. On top we add some additional music program, screening for children and debates, so you really have reason to look forward to November!

_MG_4978.jpg

The third edition of Kino Brasil will take place on 3rd – 6th November 2016 in Bio Oko in Prague and newly in other cities: 11th November in Mestanska beseda in Pilsen, 12th November in Minikino Ostrava and on 13th November in Kino Metropol in Olomouc.

WHY WE NEED YOUR HELP?

We want to bring some Brazilian sunshine to Czech November days and offer  quality films and additional program, and that’s why we also need  your help! Screening rights to new movies cost quite a lot and to transport them over the ocean isn’t for free either. We are a non-profit organisation, and that’s why we can use every penny (or crown). But we do not want your money “for free”, we will be more than happy if you choose one of our rewards!

Collected money will be used to partially cover the costs of screening rights to the movies.

The rewards will be handed over on all four stops of the festival. If you, in exceptional cases, cannot come to collect your reward, let us know right away. 

 Yours Kino Brasil

Co si o tomto projektu myslíte?