Kamila Mottlová: Hikikomori - crowfunding kampaň

Kamila Mottlová: Hikikomori

“Představte si, že se zavřete u sebe doma, a už nikdy nevyjdete ven.” Taneční sólo Kamily Mottlové o japonském fenoménu hikikomori.

Umění

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

"Představte si, že se zavřete doma a už nikdy nevyjdete ven." 

Takoví lidé skutečně existují a není jich úplně málo. Například v Japonsku je podobných případů evidováno přes milion a o obrovské čislo budou tvořit i takové případy, o kterých úřady vůbec neví. 

Japonský psycholog Tamaki Saitó označuje tyto lidi jako hikikomori. Hikikomori je podle něj člověk, který se izoluje doma a odmítá jakýkoli fyzický kontakt s okolním světem, a to po dobu od půl roku do několika let. Hikikomori jsou nejčastěji mladí dospělí, vychování extrémně náročným japonským vzdělávacím systémem anebo naopak senioři, kteří po celém životě náročné práce odcházejí do důchodu a trpí pocitem vlastní zbytečnosti a neužitečnosti. Protože se v Čechách o tomhle fenoménu téměř neví, rozhodli jsme se vytvořit divadelní inscenaci, která bude na fenomén hikikomori upozorňovat. 

Na jaře letošního roku vznikla pracovní open-air verze s názvem Loveless, která byla uvedena devětkrát v šesti českých městech. A 7. října proběhne slavnostní premiéra finální verze inscenace určená do vnitřních prostor, s názvem Hikikomori. Odehraje v prostoru Na půdě, která je součástí Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. 

Na co použijeme váš příspěvek? 

Potřebujeme především nakoupit techniku, potřebnou k tomu, aby mohla být na scéně úplně sama. V podstatě je to systém softwarových programů doplněných ovladači, které dohromady vytvoří v jediném počítači kompletní zvukařskou a světelnou kabinu. Pořízení techniky jsme částečně pokryli z výdělku z uvádění pracovní verze, ale stále nám cca 10 tisíc chybí. 

Zbývajících 5 tisíc bychom chtěli použít na symbolické honoráře pro ty, kdo nám s projektem pomáhali, ale také na nákup spotřebních rekvizit a materiálů na výrobu scénografie. 

Autorkou konceptu, choreografie a jediným performerem na scéně je tanečnice Kamila Mottlová. Aby mohla být celou dobu na jevišti úplně sama, vznikl pro inscenaci speciální technický setup, který jí umožní ovládat světla i zvuk. V technické kabině nebudou osvětlovači nebo zvukaři - a kdyby se cokoli stalo, nikdo jí nepomůže. Diváci v sále tak uvidí, jak opravdu celé představení vzniká přímo před jejich očima. 

Projekt Hikikomori vzniká i s tím cílem, abychom začali o problému hikikomori mluvit dřív, než se i u nás začne dít něco podobného jako v Japonsku. Plánujeme s ním dál navštěvovat česká města i zahraničí. Sociální izolace je totiž velmi častou příčinou depresí a sebevražd. Věděli jste například, že každý pátý Čech trpí duševní chorobou? 

Pomůže nám už to, že o našem projektu (nebo o problému hikikomori) budete mluvit. 

Pokud nám budete chtít pomoct trošku víc, budeme moc rádi, když si vyberete něco z našich odměn a pomůžete nám zrealizovat premiéru projektu Hikikomori. 

 

 

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?