Startovač - financování projektů

Jurta pro Hrádeček - crowfunding kampaň

Jurta pro Hrádeček

Pomozte nám přestěhovat lesní školku do jurty!

Ostatní
Jurta pro Hrádeček

My jsme Hrádeček

Hrádeček je skupina lidí, rodičů dětí, kteří s láskou a nadšením založili školku a školu Hrádeček. Jsme lesní školka a jsme lesní škola. Fungujeme jako neziskový spolek a snažíme se o to, aby děti které u nás máme byly šťastné, zdravě sebevědomé, autentické a aby byly co nejvíce v kontaktu s ekosystémem lesa, který nás na kopci v Hrádku ve Slezsku obklopuje.

123hrad.jpg

Je nás stále více a chceme růst

Dětí, které u nás chtějí být přibývá a my chceme, aby Hrádeček rostl a poskytoval podporu a útočiště více dětem a jejich rodičům. Místa venku máme dost. Lesů a luk je kolem nás klidně pro 100 dětí. Nyní potřebujeme rozšířit kapacitu objektů, kde se mohou děti schovat před nepřízní počasí, ohřát se, najíst a odpočívat. A číst, malovat, vyrábět, lenošit i řádit v polštářových bitvách.

234hrad.jpg

Vybudujeme JURTU

Proč jsme se zamilovali do jurty?

Jurta pro nás znamená ostrov harmonie uprostřed přírody. Tradiční jurta vytváří přirozený a harmonický příjemně osvětlený prostor. Je vyrobena pouze z přírodních materiálů - dřeva, lněné tkaniny, konopné rohože, tepelná izolace je z ovčí vlny. Jurta umožňuje snadné a  rychlé vytápění malými krbovými kamny. Jurta je ekologická, plně recyklovatelná stavba, samozřejmě a přirozeně zapadá do rázu krajiny.  

345hrad.jpg


Jurta bude znamenat jedinečný a autentický zážitek pro děti každý den. Cítíme a jsme přesvědčení o tom, že je to ideální řešení pro navýšení kapacity naší školky, které tolik potřebujeme.

... koukněte na web, který jsme pro naši kampaň připravili  http://bit.ly/2gFYVv3

Cena jurty se vším všudy činí celkem 650 000,- Kč. Prostředky zajišťujeme z vlastních zdrojů, hledáme firemní sponzory, kampaňujeme zde na startovači a jsme pevně rozhodnuti projekt uskutečnit. Za oněch 80 000,- odsud vybudujeme venkovní předjurtí, jako venkovní třídu, nainstalujeme kamna s kouřovodem a zajistíme kvalitní tepelnou izolaci jurty.. a to je velká pomoc!  

 

Hrádeček a jeho příběh

Iva a Martin Slovákovi, zakladatelé Hrádečku: "Příběh Hrádečku se začal psát v lednu roku 2014. V této době jsme začali hledat vhodnou školku pro naši dvouletou dceru Jitku. Prozkoumali jsme možnosti, které se v okolí nabízely, a zjistili, že je to filozofie lesní školky, která je nejvícev souladu s naším stylem života, hodnotami a také s charakterem a temperamentem naší dcery. Chvíli jsme zvažovali, že budeme dcerku vozit do nejbližší lesní školky, která právě otevírala v 50km vzdálené vesnici. Následně jsme se více ponořili do podmínek pro vznik takové školky a společně jsme se shodli na tom, že se vydáme dobrodružnější cestou a otevřeme lesní školku vlastní.  Ihned po vzniku tohoto nápadu se k nám připojila kamarádka, která řešila stejný problém se svým synem Bertíkem a do dvou týdnů jsme přibrali do týmu zkušenou a příjemnou pedagožku, která s námi absolvovala celý proces přípravy otevření školky.

S nadšením, přesně v duchu hesla: „Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody,“ jsme se pustili do práce. Z praktického hlediska bylo především potřeba zajistit vhodné prostory, což se nám díky podpoře nejbližší rodiny podařilo. Pronajali jsme si od rodičů část zděné budovy přímo u lesa na kopci v Hrádku ve Slezsku. Pak nastala fáze intenzivní rekonstrukce, vznikly návrhy interiéru školky, žádali jsme o granty, které by nám v začátcích pomohly a intenzivně jsme seznamovali okolí s naším záměrem. Chtěli jsme dětem vytvořit takové prostředí, ve kterém bude každé z nich moci jít svým vlastním tempem, kde se nebude zbytečně tlačit na výkon, kde nás opravdu budou zajímat individuální potřeby dětí, jejich aktuální radosti a starosti. Věříme, že v takovém prostředí mohou vyrůst silné autentické osobnosti, které dokáží vybalancovat svoje potřeby a respekt ke svému okolí. Zkrátka osobnosti, které jsou samy sebou.

... koukněte na náš web http://hradecek.com

1. září 2014 jsme školku slavnostně otevřeli. První rok byl obdobím hledání a ukotvování se v naší filozofii. S malými zkušenostmi, ale s velkým nadšením jsme tvořili školku, do jaké bychom sami chtěli chodit. Do druhého školního roku jsme už vstoupili jako profesionální organizace, s ukotvenou vizí a s vědomím vlastní hodnoty. Toto se nám pak vrátilo v intenzivním nárůstu počtu dětí ve školce, postupně jsme zvětšovali náš tým a učili se školku řídit ve větším počtu.

Od 1. září 2016 jsme otevřeli navazující komunitní školu. Do naší školní skupiny docházejí děti, které jejich rodiče učí doma a my jim poskytujeme prostor pro seberozvoj, tříbení sociálních dovedností a v neposlední řadě výživný program v prostředí okolní přírody. 

S tím jak naše komunita dynamicky roste, vyvstává stará známá otázka „kam s ním?“ Problém, který nás v tuto chvíli nejvíce pálí je ten, že naše stávající kapacity jsou naplněné a chceme je navýšit. Zvážili jsme všechny dostupné i nedostupné možnosti a nakonec se rozhodli k velkému kroku – postavit vlastní jurtu, kam přestěhujeme od příštího školního roku naši lesní školku. Stávající zázemí tak bude sloužit výlučně škole, ale zároveň budou moci obě instituce spolupracovat. Odkoupíme pozemek v blízkosti stávajícího zázemí a škola i školka budou nadále v těsném sousedství. 

 DSCN0200.jpg

Držte nám palce a podpořte náš projekt :-)

Co si o tomto projektu myslíte?