Jurta pro Hrádeček - crowfunding kampaň

Jurta pro Hrádeček

Pomozte nám přestěhovat lesní školku do jurty!

Ostatní
Jurta pro Hrádeček

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

My jsme Hrádeček

Hrádeček je skupina lidí, rodičů dětí, kteří s láskou a nadšením založili školku a školu Hrádeček. Jsme lesní školka a jsme lesní škola. Fungujeme jako neziskový spolek a snažíme se o to, aby děti které u nás máme byly šťastné, zdravě sebevědomé, autentické a aby byly co nejvíce v kontaktu s ekosystémem lesa, který nás na kopci v Hrádku ve Slezsku obklopuje.

123hrad.jpg

Je nás stále více a chceme růst

Dětí, které u nás chtějí být přibývá a my chceme, aby Hrádeček rostl a poskytoval podporu a útočiště více dětem a jejich rodičům. Místa venku máme dost. Lesů a luk je kolem nás klidně pro 100 dětí. Nyní potřebujeme rozšířit kapacitu objektů, kde se mohou děti schovat před nepřízní počasí, ohřát se, najíst a odpočívat. A číst, malovat, vyrábět, lenošit i řádit v polštářových bitvách.

234hrad.jpg

Vybudujeme JURTU

Proč jsme se zamilovali do jurty?

Jurta pro nás znamená ostrov harmonie uprostřed přírody. Tradiční jurta vytváří přirozený a harmonický příjemně osvětlený prostor. Je vyrobena pouze z přírodních materiálů - dřeva, lněné tkaniny, konopné rohože, tepelná izolace je z ovčí vlny. Jurta umožňuje snadné a  rychlé vytápění malými krbovými kamny. Jurta je ekologická, plně recyklovatelná stavba, samozřejmě a přirozeně zapadá do rázu krajiny.  

345hrad.jpg


Jurta bude znamenat jedinečný a autentický zážitek pro děti každý den. Cítíme a jsme přesvědčení o tom, že je to ideální řešení pro navýšení kapacity naší školky, které tolik potřebujeme.

... koukněte na web, který jsme pro naši kampaň připravili  http://bit.ly/2gFYVv3

Cena jurty se vším všudy činí celkem 650 000,- Kč. Prostředky zajišťujeme z vlastních zdrojů, hledáme firemní sponzory, kampaňujeme zde na startovači a jsme pevně rozhodnuti projekt uskutečnit. Za oněch 80 000,- odsud vybudujeme venkovní předjurtí, jako venkovní třídu, nainstalujeme kamna s kouřovodem a zajistíme kvalitní tepelnou izolaci jurty.. a to je velká pomoc!  

 

Hrádeček a jeho příběh

Iva a Martin Slovákovi, zakladatelé Hrádečku: "Příběh Hrádečku se začal psát v lednu roku 2014. V této době jsme začali hledat vhodnou školku pro naši dvouletou dceru Jitku. Prozkoumali jsme možnosti, které se v okolí nabízely, a zjistili, že je to filozofie lesní školky, která je nejvícev souladu s naším stylem života, hodnotami a také s charakterem a temperamentem naší dcery. Chvíli jsme zvažovali, že budeme dcerku vozit do nejbližší lesní školky, která právě otevírala v 50km vzdálené vesnici. Následně jsme se více ponořili do podmínek pro vznik takové školky a společně jsme se shodli na tom, že se vydáme dobrodružnější cestou a otevřeme lesní školku vlastní.  Ihned po vzniku tohoto nápadu se k nám připojila kamarádka, která řešila stejný problém se svým synem Bertíkem a do dvou týdnů jsme přibrali do týmu zkušenou a příjemnou pedagožku, která s námi absolvovala celý proces přípravy otevření školky.

S nadšením, přesně v duchu hesla: „Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody,“ jsme se pustili do práce. Z praktického hlediska bylo především potřeba zajistit vhodné prostory, což se nám díky podpoře nejbližší rodiny podařilo. Pronajali jsme si od rodičů část zděné budovy přímo u lesa na kopci v Hrádku ve Slezsku. Pak nastala fáze intenzivní rekonstrukce, vznikly návrhy interiéru školky, žádali jsme o granty, které by nám v začátcích pomohly a intenzivně jsme seznamovali okolí s naším záměrem. Chtěli jsme dětem vytvořit takové prostředí, ve kterém bude každé z nich moci jít svým vlastním tempem, kde se nebude zbytečně tlačit na výkon, kde nás opravdu budou zajímat individuální potřeby dětí, jejich aktuální radosti a starosti. Věříme, že v takovém prostředí mohou vyrůst silné autentické osobnosti, které dokáží vybalancovat svoje potřeby a respekt ke svému okolí. Zkrátka osobnosti, které jsou samy sebou.

... koukněte na náš web http://hradecek.com

1. září 2014 jsme školku slavnostně otevřeli. První rok byl obdobím hledání a ukotvování se v naší filozofii. S malými zkušenostmi, ale s velkým nadšením jsme tvořili školku, do jaké bychom sami chtěli chodit. Do druhého školního roku jsme už vstoupili jako profesionální organizace, s ukotvenou vizí a s vědomím vlastní hodnoty. Toto se nám pak vrátilo v intenzivním nárůstu počtu dětí ve školce, postupně jsme zvětšovali náš tým a učili se školku řídit ve větším počtu.

Od 1. září 2016 jsme otevřeli navazující komunitní školu. Do naší školní skupiny docházejí děti, které jejich rodiče učí doma a my jim poskytujeme prostor pro seberozvoj, tříbení sociálních dovedností a v neposlední řadě výživný program v prostředí okolní přírody. 

S tím jak naše komunita dynamicky roste, vyvstává stará známá otázka „kam s ním?“ Problém, který nás v tuto chvíli nejvíce pálí je ten, že naše stávající kapacity jsou naplněné a chceme je navýšit. Zvážili jsme všechny dostupné i nedostupné možnosti a nakonec se rozhodli k velkému kroku – postavit vlastní jurtu, kam přestěhujeme od příštího školního roku naši lesní školku. Stávající zázemí tak bude sloužit výlučně škole, ale zároveň budou moci obě instituce spolupracovat. Odkoupíme pozemek v blízkosti stávajícího zázemí a škola i školka budou nadále v těsném sousedství. 

 DSCN0200.jpg

Držte nám palce a podpořte náš projekt :-)

Co si o tomto projektu myslíte?