Jurta a zázemí pro lesní klub Děti lesa - crowfunding kampaň

Jurta a zázemí pro lesní klub Děti lesa

Lesní klub Děti lesa se chystá vystavět jurtu a sociální zázemí pro děti a komunitu v obci a okolí.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Inovativní škola, dobrá škola, alternativní škola….to jsou různé názvy, ale smysl zůstává stejný. Nabídnout dětem jiné prostředí, ve kterém se mohou vzdělávat, rozvíjet se, nacházet sebe sami, být respektující k ostatním i k přírodě a k okolí, ve kterém žijí. Proto máme pozemek, na kterém chceme postavit jurtu a zázemí pro děti, aby se zde cítily bezpečně a svobodně. Zároveň chceme obyvatelům obce nabídnout komunitní prostor, kde můžeme společně tvořit a být.

www.skoladetilesa.cz

A proč takový projekt? Pamatuju si, jak jsem si jako malá často hrála se svou mladší sestrou na paní učitelku, měla kolem sebe učebnice a tak ještě běžným způsobem “vyučovala”. Na škole si vzpomínám na hodně momentů, kdy jsem seděla poslušně v lavici a tak nějak si říkala, proč paní učitelka nemluví zajímavěji o dané věci, proč nepoužije nějaké názorné pomůcky, ukázky apod. Bylo tam hodně proč. A pak mě znovu do toho vrátily mé děti, kdy jsme společně trávili čas v komunitní školce, kde jsem pochopila, že ono spojení s přírodou, bytím venku a pohybem se děti učí nejvíce. A hlavně mě to bavilo s nimi. Pak se ke mě přidala kamarádka, vystudovaná pedagožka, která měla podobný sen. Sen o škole!

 

Co za vaše peníze pořídíme?

Určitě jurtu velikosti 7 - 8 m, abychom se se zhruba 15 dětmi pohodlně vešli a mohli se věnovat jejich rozvoji za nepříznivého počasí a v zimě.

S tímto pak souvisí příprava podlahy pod jurtu a výstavba sociálního zázemí, které bude mimo samotnou jurtu v dřevěné chatičce. Součástí budou dvě wc, dvě umyvadla a sprcha. Mezi jurtou a sociálním zázemím bude zastřešený průchod, abychom suchou nohou došli pohodlně tam i tam za deště.

Zatím jsme nacenili náklady na postavení celého zázemí na zhruba 600 000 Kč, které budeme financovat z vlastní kapsy, proto budeme za vaši pomoc opravdu rádi, ať nám zbydou i nějaké peníze na vybavení, pomůcky do školy a posezení pro děti. Odměny jsme připravili různorodé, od drobných dárečků pro děti nebo dospělé až po zážitky, aby si mohl vybrat opravdu každý.

Základem klubu tedy bude přírodní, ale útulné a pohodlné zázemí, kde se děti budou moci rozvíjet a vzdělávat. 

                                      

 

Děti lesa a spolek Lesakraj, z. s.

Děti jsou venkovní tvorové. Potřebují k životu především pohyb, čerstvý vzduch a volnost. Tohle všechno můžeme nabídnout dětem při výuce, aby se udržela jejich vnitřní motivace k poznávání světa, se kterou toho lze dosáhnout mnohem více, a která je pro naši školu stěžejní. Tím, že máme skupinku dětí věkově různorodou, mohou se děti učit nejen od průvodců, od přírody, ale též od sebe samých. Určitě jste to někdy zaznamenali u sebe, že nejlépe jdou věci, které pochází přímo z nás, které co nejvíce vystihují naši osobnost. Proto je důležité, aby dětem byly předkládány různé možnosti, znalosti a zkušenosti, a děti pomalu zjišťovaly, v čem jsou opravdu dobré, a tím si i zvyšovaly svou sebehodnotu a sebevědomí. 

Náš spolek Lesakraj, z. s. si dal za cíl především vzdělávání dětí, ale též rozvoj komunity a udržování vztahů mezi lidmi a s přírodou. Proto chceme na pozemku postavit dostatečně velkou jurtu, která zastřeší všechny naše aktivity a bude bezpečným a útulným zázemím pro nás všechny.

www.lesakraj.cz

Jsme také v kontaktu s lesní školkou, která v obci existuje už řadu let a tím chceme nabídnout rodičům možnost pokračovat v podobném vzdělávacím duchu i v dalším vzdělávání. Aby děti nemusely klasicky do lavic, ale aby nadále mohly být spojení s přírodou a se sebou.

Pro veřejnost pak chystáme jógu v jurtě, muzikoterapii, různé workshopy a přednášky se zajímavými lidmi. 

 

Škola hrou. Pojďme se tedy vrátit ke kořenům tohoto výroku, na který se lehce zapomnělo. 

Oživme naše tradice. Zasejme semínko těchto znalostí dětem, které vyrůstají v moderní době plné technologií. Ponechejme jim dostatek volnosti a spjatosti s přírodou. Ať umí válet sudy na trávě, ať vidí, kde používáme matematiku prakticky, ať poznají dary přírody, ať se naučí ve svém tempu číst a psát, mluvit anglicky…..

Jsme parta nadšenců, kteří mají již zkušenosti s průvodcováním v lesních školkách, děláme další aktivity pro děti nebo veřejnost, které nás navracejí k přírodě i k sobě samým. Máme mezi sebou učitelky z MŠ, ZŠ i SŠ, které láká alternativa, a kterou si již povětšinou vyzkoušely. Máme mezi sebou průvodce z lesních školek a svobodných škol. Máme mezi sebou lektorku jógy a hudebně nadanou ženu, bylinkářku, historičku, terapeutku pro děti a rodiny, dále ženy, které učí angličtinu, němčinu a samozřejmě češtinu. A především naše muže, kteří za námi stojí, a naše děti, které jsou našimi největšími učiteli. 

 


Kdo za projektem stojí? 

Hanči 

Jsem máma dvou synů, kteří vyrůstali v komunitní lesní školce a jsou zvyklí na pobyt venku. Nyní dorostli do školního věku a ráda bych jim, spolu s mým manželem, poskytla možnost být v přírodě a učit se všemu dle jejich aktuálních schopností a s radostí. 

Jsem zároveň nadšená bylinkářka, která používá zázraky přírody k léčení a harmonizaci těla a duše. Zároveň jsem studovala historii, zajímám se o přírodu, baví mě zeměpis a hravost českého jazyka. 

 

Michal 

Jsem táta dvou synů, který by rád pro své děti větší volnost ve vzdělávání. Sám si pamatuju, že nucené sezení v lavici nebylo pro mě ideální, byl jsem často napřed a tak jsem se nudil, nikdo mi nenabídl jinou aktivitu, a tak jsem byl to zlobivé, neposedné dítě, které vyrušuje. Cítím, že mí kluci to mají podobně a chci jim proto dát něco jiného. Jsem markeťák, který zároveň po práci jde do dřevařské dílny, kde používám ruce nejen k mačkání tlačítek na klávesnici, ale přináším přírodu, kus dřeva, do rodin a obydlí. 

 

Verča

Jsem manželkou, mámou dvou holčiček 6 let a 1 rok, také majitelkou projektu drabcatko.cz, lektorem jógy pro děti i vystudovaným pedagogem pro předškolní a mimoškolní pedagogiku. Libuji si v hudbě, pracovních činnostech, vyrábění, zahradničení, prostě patlání se ve všem, co vyžaduje trochu kreativního ducha a špíny. Papír, lepidlo, dřevo, přírodniny, hlína, to je moje!

Po studiu na internátní pedagogické škole v Krnově jsou mým druhým největším učitelem mé děti. Díky nim jsem se začala více zajímat při své práci učitelky v MŠ o alternativy. Vítr mě nakonec zavál na rok mezi úžasné lidi do komunitní školky a do lesa. Druhé těhotenství jsem trávila se starší dcerou a příjemnými lidmi v lese, nebo na zahradě až do posledního dne, kdy se nám narodila druhá cácorka.  Proto, při zvažování, kam půjde dcera do 1. třídy, bylo vymalováno a systém školství pro mě momentálně na dobu neurčitou končí. Přenechám místo jiným. My jsme stvořeni pro přírodu, les a přirozenost bytí!

 

Mirek

Manžel a táta dvou dcerek. A proč se hrne do takového projektu? Bo život na kolotoči je nuda..., ale život na horské dráze, to je pecka...

 

                 

 

www.skoladetilesa.cz

Moc si vážíme vaší podpory k tomu, aby vznikl nový lesní klub pro domškoláky a nová komunita....Děkujeme, že nám důvěřujete a věříte v naši myšlenku.

Co si o tomto projektu myslíte?