Ježek roste a my s ním! - crowfunding kampaň

Ježek roste a my s ním!

Jsme Ježek bez klece, základní škola z Brna a rosteme! Pomozte nám vybavit nové prostory, abychom se mohli dál svobodně rozvíjet!

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Kdo je Ježek bez klece?

Jsme základní škola z Brna, která stojí na třech základních pilířích: svoboda, respekt, zodpovědnost. Co to vlastně znamená? Naše škola je místem, kde se cítí dobře žáci, zaměstnanci i rodiče, je místem plným svobody. Snažíme se vytvářet školu, která je otevřena všem, díky které se v životě děti neztratí, která v nich nezabije úžasnou jedinečnost a která jim nevezme tolik potřebnou svobodu.

Proč se chceme "nastartovat"?

Jednoduše proto, že jako dospěláci z JBK bychom chtěli pro děti to nejlepší a tohle je pro nás možnost, jak jim to dopřát. Společně s dětmi jsme vymysleli spoustu věcí, které bychom do školy potřebovali nakoupit, jenže se pohybujeme v částkách, na které náš školní rozpočet ani zdaleka nestačí.

Jbk6.jpg

... střípky ze školních dnů...

Co se u nás teď děje?

U nás se děje vlastně všechno. Každý se zajímá o to své a všichni společně tu žijeme, učíme se, hrajeme si, pracujeme, blbneme a asi milion dalších věcí. O naši školu je velký zájem a od září se nám povedlo získat pro naše děti další patro. Prostory to nejsou malé, ale bohužel jsou úpně prázné, pokud nepočítáme staré křídové tabule a několik otlučených lavic a skříněk. Takové prostředí si se svobodnou školou asi nikdo nespojí. Chtěli bychom, aby naše nové prostory byly krásné a plné toho, po čem naše srdce touží. Abychom se mohli věnovat všemu, čemu chceme a co nás baví!

Co ale v tuhle chvíli nejvíc řešíme, je vybavení. Stávající prostory se nám povedlo v průběhu několika let uvést do obyvatelného stavu, díky pomoci rodičů a příznivců Ježka bez klece se tu máme dobře a každý má své místo. Do dašího školního roku bychom chtěli: interaktivní tabuli, aparaturu, elektrickou kytaru, bicí soupravu, trampošku, lezecké chyty a sítě, boxovací pytel, rukavice a chrániče, mikroskopy, ledničku a myčku, sedací vaky. Na vybavení dalšího patra bohužel budeme potřebovat daleko více, než si může kdokoliv z nás dovolit. Taky je to mnohem více, než se nám podařilo našetřit. Máme základní vybavení, jako jsou židle, lavice a pracovní stoly. 

Jbk1.jpg

... Rašírna a Řádírna...

Jbk2.jpg

... Třída a chodba, i tam trávíme čas...

Proč je to pro nás důležité?

  • V tuto chvíli výrazně strádáme pro technické stránce. Chtěli bychom kvalitně vybavit hudební koutek, hlavně kvůli naší školní kapele a sboru. Schází nám slušná aparatura a naše srdce touží po elektrické kytaře a bicí soupravě. Snažíme se tvořit hudbu s tím, co máme, ale rádi bychom toho měli víc, hlavně proto, abychom mohli hrát všichni společně.

  • Po čem toužíme už mnoho let a zatím si nemůžeme dovolit, je interaktivní tabule, kterou využijeme snad pro všechna témata, na která během školního dne narazíme. Důležité pro nás je, že poznámky a tvorbu z interaktivní tabule si mohou děti ukládat přímo do svých portfolií. Už nebudeme muset trávit čas opakovaným přepisováním nebo vyplňováním pracovních listů. 

  • Ve škole trávíme spoustu času, vaříme, pečeme, občas tu i přespáváme, a rádi bychom obnovili vybavení naší kuchyňky. Od září máme novou kuchyňskou linku, sporák a nádobí. Ale naše lednička a myčka už mají své nejlepší roky za sebou. Kdysi jsme je dostali darem a sloužily nám dobře, jen už jsou v důchodovém věku a nestačí tempu a množství našich ježčích mláďat.

  • Jako živá voda by na náš přírodovědný spolek Ježkovy Voči zapůsobily nové mikroskopy, aby mohli pozorovat vše živé i neživé opravdu zblízka. Zatím pozorují jen svýma Vočima. Knihovnu už mají slušnou, jen jim k té teorii chybí pořádná praxe.

  • Jěžčí děti jsou velmi živé, rády skáčou, běhají, šplhají, tančí a ta jediná místnost určená právě na divoké aktivity už nám začíná být malá. Kromě Řádírny bychom od příštího školního roku měli rádi i Šplhárnu, místečko s lezeckými chyty, žebřinami a sítí. Prostor už vlastně máme, ale v něm jen holé zdi. Věříme, že přirozený pohyb je ten nejlepší, jakému se děti mohou věnovat a takový šplhací koutek by jim to umožnil. Určitě to bude příjemnější, než lézt po lavicích a policích v knihovně. A na skákání bychom chtěli trampošku, nějakou pořádnou, na které se dají dělat salta. To už u nás patří k základní dovednosti, kterou umí snad všechny děti, ale jen jeden z dospěláků (taky bychom chtěli trénovat).

  • Na konci našeho seznamu se krčí boxovací pytel, rukavice a přilby. Někdy je prostě potřeba vybít si vztek nebo se prostě poprat. A někteří si rádi potrénují i jen tak, pro radost. 

  • A když nám ještě něco zbyde, rádi bychom nakoupili sedací vaky, tak dobře se na nich odpočívá a čte. 

Jbk7.jpg

... hudbou prostě žijeme, když zrovna nehrajeme, hrajeme si...

Proč žádáme o pomoc?

Aktuálně je náš rozpočet na korunu vybalancovaný. Nájem, platy pedagogických pracovníků a další provozní náklady spolknou většinu peněz, na nákup vysněného vybavení nám mnoho nezbývá. Velkou část našeho vybavení tak tvoří dary od rodičů, spřízněných duší a kousky získané za odvoz.  Ježek je svobodný prostor, ale ve svobodě výběru vybavení nás omezuje aktuální volný zůstatek, který se limitně blíží nule. Přes léto budeme prostory školy nově malovat, potřebujeme opravit rozvody vody i elektřiny a na všechno naše ruce nestačí. Čeká nás pracovní léto a pokud bychom mohli dětem dopřát i nové vybavení, ne jen opravené prostory, budeme šťastní a jěžčata taky.

Koho u nás najdete?

Gábinu - zakladatelku JBK, je nadšenou češtinářku s neotřelým pohledem na svět
Terku - milovnici angličtiny, matematiky, csetování a fotografování, je tu hlavně pro prvostupňáky
Davida - hravého tělocvikáře a nadšence do IT, se kterým je každý den dobrodružství
Lindu - dějepisnou nadšenkyni a kuchařku s (pravděpodobně) nekonečnou trpělivostí
Blanku - milovnici umění, která má svérázný smysl pro humor a nezkazí žádnou legraci
Štěpánku - angličtinářku a matikářku s velkým srdcem a úžasnými organizačními schopnostmi
Lucii - přírodovědnou badatelku a zakladatelku Ježkových Vočí
Zuzku - výtvarnici a tvořivou duši, se kterou děti podnikají pokusy v oblasti výtvarna
Cyrila -  hudebníka (a hudebkáře) tělem i duší, trpělivého sbormistra

No a pak samozřejmě hromadu našich ježčích dětí, od prvňáčků po deváťáky, bez kterých by Ježek nebyl tím, čím je. Jen se nám sem všichni nevejdou.

A co máme my pro vás?

Nachystali jsme si pro vás odměny za vaši pomoc. Každá koruna je pro nás důležitá a pomůže nám vylepšit Ježka bez klece. Zasloužíte si, abychom vám náležitě poděkovali. 

Jbk3.jpg

... Placky, placky, placky, kdo by jednu chtěl?...

Jbk4.jpg

... výletujeme po Brně i okolí...

Jbk5.jpg

... ježčí tričko a pečení perníčků...

střeice.jpg

... tvorba ze Zámečku Střelice...

Jbk8.jpg

... pracujem a výletujem v létě, v zimě...

A samozřejmě toho pro vás máme ještě víc, jen se nám nepodařilo všechno zdokumentovat. Prohlédněte si všechy odměny, třeba vám některá z nich padne do oka a udělá radost vám i nám.

Všechny odměny pro vás budeme mít připravené v průběhu září. Drobnosti vám rádi pošleme poštou, nebo se budeme moci domluvit na osobním předání v JBK.

V případě worshopů, kurzů, seminářů a dalších věcí, kterých se budete účastnit osobně, se budou termíny domlouvat individuálně emailem. Po skončení vás bude kontaktovat člověk, který má danou odměnu na starosti a budete se domlouvat s ním, kdy a kde se potkáte. 

A kde budou worshopy probíhat? Přece u nás, v Ježkovi bez klece!

Jestli jste dočetli až sem, máme pro vás ještě jednu nabídku. Jestli se k nám chcete přijít podívat a pomoci nám třeba i jinak, než příspěvkem tady, nebo prostě jen nasát atmosféru svobody, můžete dorazit na Ježkův Jam s hudbou a svobodou. Koná se v sobotu 23.6.2018 od 9:09 a srdečně jsou zváni všichni, kterým jsou blízké myšlenky Ježka bez klece.

Jbk9.jpg

...u nás se pořád něco děje (lyžovačka, exkurze u zubaře, ochutnávka knih)...

Co si o tomto projektu myslíte?