Ježek roste a my s ním! | crowdfunding kampaň

Ježek roste a my s ním!

Jsme Ježek bez klece, základní škola z Brna a rosteme! Pomozte nám vybavit nové prostory, abychom se mohli dál svobodně rozvíjet!

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Kdo je Ježek bez klece?

Jsme základní škola z Brna, která stojí na třech základních pilířích: svoboda, respekt, zodpovědnost. Co to vlastně znamená? Naše škola je místem, kde se cítí dobře žáci, zaměstnanci i rodiče, je místem plným svobody. Snažíme se vytvářet školu, která je otevřena všem, díky které se v životě děti neztratí, která v nich nezabije úžasnou jedinečnost a která jim nevezme tolik potřebnou svobodu.

Proč se chceme "nastartovat"?

Jednoduše proto, že jako dospěláci z JBK bychom chtěli pro děti to nejlepší a tohle je pro nás možnost, jak jim to dopřát. Společně s dětmi jsme vymysleli spoustu věcí, které bychom do školy potřebovali nakoupit, jenže se pohybujeme v částkách, na které náš školní rozpočet ani zdaleka nestačí.

Jbk6.jpg

... střípky ze školních dnů...

Co se u nás teď děje?

U nás se děje vlastně všechno. Každý se zajímá o to své a všichni společně tu žijeme, učíme se, hrajeme si, pracujeme, blbneme a asi milion dalších věcí. O naši školu je velký zájem a od září se nám povedlo získat pro naše děti další patro. Prostory to nejsou malé, ale bohužel jsou úpně prázné, pokud nepočítáme staré křídové tabule a několik otlučených lavic a skříněk. Takové prostředí si se svobodnou školou asi nikdo nespojí. Chtěli bychom, aby naše nové prostory byly krásné a plné toho, po čem naše srdce touží. Abychom se mohli věnovat všemu, čemu chceme a co nás baví!

Co ale v tuhle chvíli nejvíc řešíme, je vybavení. Stávající prostory se nám povedlo v průběhu několika let uvést do obyvatelného stavu, díky pomoci rodičů a příznivců Ježka bez klece se tu máme dobře a každý má své místo. Do dašího školního roku bychom chtěli: interaktivní tabuli, aparaturu, elektrickou kytaru, bicí soupravu, trampošku, lezecké chyty a sítě, boxovací pytel, rukavice a chrániče, mikroskopy, ledničku a myčku, sedací vaky. Na vybavení dalšího patra bohužel budeme potřebovat daleko více, než si může kdokoliv z nás dovolit. Taky je to mnohem více, než se nám podařilo našetřit. Máme základní vybavení, jako jsou židle, lavice a pracovní stoly. 

Jbk1.jpg

... Rašírna a Řádírna...

Jbk2.jpg

... Třída a chodba, i tam trávíme čas...

Proč je to pro nás důležité?

 • V tuto chvíli výrazně strádáme pro technické stránce. Chtěli bychom kvalitně vybavit hudební koutek, hlavně kvůli naší školní kapele a sboru. Schází nám slušná aparatura a naše srdce touží po elektrické kytaře a bicí soupravě. Snažíme se tvořit hudbu s tím, co máme, ale rádi bychom toho měli víc, hlavně proto, abychom mohli hrát všichni společně.

 • Po čem toužíme už mnoho let a zatím si nemůžeme dovolit, je interaktivní tabule, kterou využijeme snad pro všechna témata, na která během školního dne narazíme. Důležité pro nás je, že poznámky a tvorbu z interaktivní tabule si mohou děti ukládat přímo do svých portfolií. Už nebudeme muset trávit čas opakovaným přepisováním nebo vyplňováním pracovních listů. 

 • Ve škole trávíme spoustu času, vaříme, pečeme, občas tu i přespáváme, a rádi bychom obnovili vybavení naší kuchyňky. Od září máme novou kuchyňskou linku, sporák a nádobí. Ale naše lednička a myčka už mají své nejlepší roky za sebou. Kdysi jsme je dostali darem a sloužily nám dobře, jen už jsou v důchodovém věku a nestačí tempu a množství našich ježčích mláďat.

 • Jako živá voda by na náš přírodovědný spolek Ježkovy Voči zapůsobily nové mikroskopy, aby mohli pozorovat vše živé i neživé opravdu zblízka. Zatím pozorují jen svýma Vočima. Knihovnu už mají slušnou, jen jim k té teorii chybí pořádná praxe.

 • Jěžčí děti jsou velmi živé, rády skáčou, běhají, šplhají, tančí a ta jediná místnost určená právě na divoké aktivity už nám začíná být malá. Kromě Řádírny bychom od příštího školního roku měli rádi i Šplhárnu, místečko s lezeckými chyty, žebřinami a sítí. Prostor už vlastně máme, ale v něm jen holé zdi. Věříme, že přirozený pohyb je ten nejlepší, jakému se děti mohou věnovat a takový šplhací koutek by jim to umožnil. Určitě to bude příjemnější, než lézt po lavicích a policích v knihovně. A na skákání bychom chtěli trampošku, nějakou pořádnou, na které se dají dělat salta. To už u nás patří k základní dovednosti, kterou umí snad všechny děti, ale jen jeden z dospěláků (taky bychom chtěli trénovat).

 • Na konci našeho seznamu se krčí boxovací pytel, rukavice a přilby. Někdy je prostě potřeba vybít si vztek nebo se prostě poprat. A někteří si rádi potrénují i jen tak, pro radost. 

 • A když nám ještě něco zbyde, rádi bychom nakoupili sedací vaky, tak dobře se na nich odpočívá a čte. 

Jbk7.jpg

... hudbou prostě žijeme, když zrovna nehrajeme, hrajeme si...

Proč žádáme o pomoc?

Aktuálně je náš rozpočet na korunu vybalancovaný. Nájem, platy pedagogických pracovníků a další provozní náklady spolknou většinu peněz, na nákup vysněného vybavení nám mnoho nezbývá. Velkou část našeho vybavení tak tvoří dary od rodičů, spřízněných duší a kousky získané za odvoz.  Ježek je svobodný prostor, ale ve svobodě výběru vybavení nás omezuje aktuální volný zůstatek, který se limitně blíží nule. Přes léto budeme prostory školy nově malovat, potřebujeme opravit rozvody vody i elektřiny a na všechno naše ruce nestačí. Čeká nás pracovní léto a pokud bychom mohli dětem dopřát i nové vybavení, ne jen opravené prostory, budeme šťastní a jěžčata taky.

Koho u nás najdete?

Gábinu - zakladatelku JBK, je nadšenou češtinářku s neotřelým pohledem na svět
Terku - milovnici angličtiny, matematiky, csetování a fotografování, je tu hlavně pro prvostupňáky
Davida - hravého tělocvikáře a nadšence do IT, se kterým je každý den dobrodružství
Lindu - dějepisnou nadšenkyni a kuchařku s (pravděpodobně) nekonečnou trpělivostí
Blanku - milovnici umění, která má svérázný smysl pro humor a nezkazí žádnou legraci
Štěpánku - angličtinářku a matikářku s velkým srdcem a úžasnými organizačními schopnostmi
Lucii - přírodovědnou badatelku a zakladatelku Ježkových Vočí
Zuzku - výtvarnici a tvořivou duši, se kterou děti podnikají pokusy v oblasti výtvarna
Cyrila -  hudebníka (a hudebkáře) tělem i duší, trpělivého sbormistra

No a pak samozřejmě hromadu našich ježčích dětí, od prvňáčků po deváťáky, bez kterých by Ježek nebyl tím, čím je. Jen se nám sem všichni nevejdou.

A co máme my pro vás?

Nachystali jsme si pro vás odměny za vaši pomoc. Každá koruna je pro nás důležitá a pomůže nám vylepšit Ježka bez klece. Zasloužíte si, abychom vám náležitě poděkovali. 

Jbk3.jpg

... Placky, placky, placky, kdo by jednu chtěl?...

Jbk4.jpg

... výletujeme po Brně i okolí...

Jbk5.jpg

... ježčí tričko a pečení perníčků...

střeice.jpg

... tvorba ze Zámečku Střelice...

Jbk8.jpg

... pracujem a výletujem v létě, v zimě...

A samozřejmě toho pro vás máme ještě víc, jen se nám nepodařilo všechno zdokumentovat. Prohlédněte si všechy odměny, třeba vám některá z nich padne do oka a udělá radost vám i nám.

Všechny odměny pro vás budeme mít připravené v průběhu září. Drobnosti vám rádi pošleme poštou, nebo se budeme moci domluvit na osobním předání v JBK.

V případě worshopů, kurzů, seminářů a dalších věcí, kterých se budete účastnit osobně, se budou termíny domlouvat individuálně emailem. Po skončení vás bude kontaktovat člověk, který má danou odměnu na starosti a budete se domlouvat s ním, kdy a kde se potkáte. 

A kde budou worshopy probíhat? Přece u nás, v Ježkovi bez klece!

Jestli jste dočetli až sem, máme pro vás ještě jednu nabídku. Jestli se k nám chcete přijít podívat a pomoci nám třeba i jinak, než příspěvkem tady, nebo prostě jen nasát atmosféru svobody, můžete dorazit na Ježkův Jam s hudbou a svobodou. Koná se v sobotu 23.6.2018 od 9:09 a srdečně jsou zváni všichni, kterým jsou blízké myšlenky Ježka bez klece.

Jbk9.jpg

...u nás se pořád něco děje (lyžovačka, exkurze u zubaře, ochutnávka knih)...

Co si o tomto projektu myslíte?

 • Splněno 167 534 Kč (104 %)
 • 104 %
 • 160 000 Kč požadováno
 • již skončilo
 • Nelze podpořit
 • Na tento projekt už přispělo 68 Startérů

Autor projektu

Ježek bez klece - obrázek
 • projekt od Ježek bez klece
 • Česká republika

Odměny (Rewards)

150 Kč

Placka JBK

Jsme rádi, že nám chcete pomoci, pro radost Vám za to pošleme placku s naším logem. Je na něm zvídavý ježeček s kulatými bodlinkami, aby se mohl s každým kamarádit, a místo nohou má kolečka, aby mohl frčet životem. I malý ježek může dát spoustu radosti.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
150 Kč

Pohled s poděkováním

Radujeme se z Vaší podpory, každá koruna nám pomáhá. Abyste viděli, jakou radost z toho máme, pošleme Vám dopis naplněný speciálním poděkováním s fotkou celé naší bandy a osobním věnováním.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
200 Kč

Ježčí perníčky

Máme radost z Vaší pomoci. Za to Vám můžeme nabídnout s láskou a smíchem pečené ježčí perníčky z naší školy. Pochutnejte si na sladkých ježečcích a udělejte si lepší den.

Počet dostupných odměn: 37/40

Nelze podpořit
200 Kč

Hymna Ježka bez klece mp3

Chcete nám pomoct, ale nemůžete dorazit osobně? Nevadí! Za Vaši virtuální pomoc Vám do ouška ve formátu mp3 pošleme naši školní hymnu. Poslechněte si nefalšovanou svobodu všech ježků a ježčat a svět bude najednou veselejší a krásnější.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
250 Kč

Voňavý balíček

Každý příspěvek se počítá a pomáhá nám, možná víc, než si dokážete představit. Rádi bychom Vám provoněli Vaši domácnost, abyste se měli stejně dobře dobře, jako my. V balíčku najdete svíčky a mýdélka vyrobené v terapeutickém ateliéru Zámečku Střelice.

Počet dostupných odměn: 4/5

Nelze podpořit
250 Kč

Mé drahé budoucí já… aneb pošlete si dopis

Váš příspěvek nás nakopnul a můžeme spokojeně pracovat, učit se, zkoumat a hrát si. Za odměnu můžete pozitivně nakopnout i sami sebe. Už Vás někdy napadlo, že byste mohli poslat dopis sami sobě? Teď máte jedinečnou příležitost. Napište vzkaz svému budoucímu já a pošlete ho emailem Lindě společně s adresou. Za rok a kousek, až to budete nejméně čekat, se ve schránce objeví krásný ručně psaný dopis od Vašeho rok starého já. A jestli nevíte, co byste si chtěli vzkázat, může Vám Linda napsat něco krásného i jen tak, pro radost. Všechno je na domluvě.

Počet dostupných odměn: 9/10

Nelze podpořit
300 Kč

Vyrob si vlastní sliz v Ježkovi bez klece

Za takovou podporu Vás zve přírodovědný spolek Ježkovy voči na jedno své setkání a ukáže Vám náš největší školní hit: výrobu slizu. Může být voňavý, barevný, se třpytkami i bez. Veškerý materiál, návod a nezbytné pomůcky najdete u nás. Stejně tak jako bandu nadšených dětí, které Vám s výrobou rády pomohou. Vstupte do exkluzivního klubu Slizošů.

Počet dostupných odměn: 20/20

Nelze podpořit
300 Kč

Bylinná čajová směs od Blanky

Děkujeme za Váš příspěvek. Jako odměnu si budete moci vychutnat lahodný bylinkový čaj od Blanky. Směs bylinek sbíraná ve volné přírodě vysočiny Vám určitě zpříjemní budoucí sychravé podzimní odpoledne. Čeká na Vás 50g směsi v tomto složení: mateřídouška, jitrocel, přeslička, kontryhel, řebříček, jetel, třezalka.

Počet dostupných odměn: 28/30

Nelze podpořit
300 Kč

Lekce Parkouru v tělocvičně pro dospěláka

Díky Vašemu příspěvku můžeme skákat radostí. Za odměnu si k nám můžete taky přijít skočit. David Vás vezme na lekci Parkouru a ukáže Vám, jak na základní triky, trochu rozhýbete tělo a užijete si spoustu zábavy.

Počet dostupných odměn: 8/10

Nelze podpořit
400 Kč

Lekce AcroYogy pro rodiče s dítětem

My už radostí skáčeme, ale Vy můžete dokonce létat. Odměnou za Váš štědrý příspěvek je lekce AcroYogy pro jednoho rodiče s dítětem. Lekci vede David v prostorách školní tělocvičny. Pojďte si vyzkoušet něco nového a užít si společný čas.

Počet dostupných odměn: 3/5

Nelze podpořit
400 Kč

Keramická lucernička s otvory ježka

Za váš příspěvek můžeme zútulnit prostory naší školy. Rádi bychom na oplátku pomohli zútulnit i Váš domov. Keramická lucernička s otvory ve tvaru ježečka Vám bude poskytovat měkké světlo svíčky a při každém pohledu si vzpomenete, že jste podpořili dobrou věc. Lucernička byla vyrobena v terapeutickém ateliéru Zámečku Střelice.

Odměna vyprodána: 0/3

Nelze podpořit
400 Kč

Keramický anděl ochránce

Za Vaši pomoc Vám domů pošleme strážného anděla, který bude bdít nad Vaším štěstím, radostí a svobodou. Soška byla vyrobena v terapeutickém ateliéru Zámečku Střelice.

Odměna vyprodána: 0/2

Nelze podpořit
500 Kč

Roční zúčtování daní

Vy jste darovali, my Vám pomůžeme. S daněmi je to složité, ale naše kouzelná účetní Markéta si s nimi hravě poradí a udělá Vám roční zúčtování daně, pokud si ho jako zaměstnanec se souběžnými příjmy musíte zpracovávat sami.

Počet dostupných odměn: 19/20

Nelze podpořit
500 Kč

Na úterní výlet s JBK

Za takovou podporu si zasloužíte strávit s námi nějaký čas. Vezmeme Vás s sebou na jeden z našich pravidelných úterních výletů. Udělejte si den volna a vyražte s námi do přírody. Odměna bude dostupná od září, nabídku termínů Vám pošleme mailem. Jízdenky zařídíme my, jako bonus od nás dostanete s láskou dělanou svačinu na celý den a lahodné pití.

Počet dostupných odměn: 6/10

Nelze podpořit
600 Kč

Ježčí triko

Jsme na Vás hrdí, že nás podporujete. Za to Vám posíláme naše exkluzivní tričko, které navrhnul a vytvořil Vincent, skejťák z osmé třídy. Abyste ho mohli nosit stejně hrdě jako my, napište nám do poznámky, zda stojíte o pánskou nebo dámskou variantu a v jaké velikosti se cítíte nejlépe.

Počet dostupných odměn: 51/60

Nelze podpořit
700 Kč

Lekce anglické konverzace se Štěpánkou 2x60 minut

Pomohli jste nám a je to super! Štěpánka Vám za odměnu pomůže oprášit Vaše jazykové znalosti a procvičit se v angličtině. Za svou pomoc získáte dvě hodiny konverzace v malé skupince pod vedením naší Štěpánky.

Počet dostupných odměn: 5/5

Nelze podpořit
800 Kč

Tejpování bolavého místa od Lindy

Karma není vždycky zdarma. Za to, že jste nám pomohli, na oplátku pomůže Linda Vám. Jestli máte ztuhlý krk, bolí Vás záda, máte namožený sval nebo nějakou jinou bolístku, která se dá spravit tejpováním, tak neváhejte. Za Váš štědrý příspěvek si můžete nechat “vyspravit” jedno bolavé místo. V ceně je zahrnuta tejpovací páska, nalepení, instruktáž o péči.

Počet dostupných odměn: 8/10

Nelze podpořit
900 Kč

Úvod do nenásilné komunikace

Vy nám pomáháte vylepšit naši školu, my Vám pomůžeme vylepšit Vaše komunikační schopnosti. Odměnou pro Vás bude 3 hodinový workshop základů Nenásilné komunikace pod vedením Petra Sucháčka z Ústavu pedagogických věd na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Čeká Vás intenzivní zážitek, příjemné prostory, občerstvení a stejně naladění lidé. Workshop by mohl proběhnout v druhé polovině října. Termín bude upřesněn v průběhu léta.

Počet dostupných odměn: 14/15

Nelze podpořit
1 000 Kč

Češtinářská nalívárna s Gábinou

Krmení pro mozek není nikdy dost, dopřejte tomu svému pořádnou dávku českého jazyka. Za svůj příspěvek si můžete užít na míru připravený čtyřhodinový češtinářský seminář od Gábiny pro malou skupinu. Dostanete pracovní materiály, hromadu informací a navrch jednu individuální konzultaci v délce 45 minut.

Počet dostupných odměn: 5/10

Nelze podpořit
1 000 Kč

Super muchlací deka

Každou korunou, kterou nám věnujete, zvyšujete pohodlí v naší škole. My Vám taky můžeme nabídnout za odměnu něco pohodlného. Vám nebo Vašim dětem může udělat radost veliká muchlací deka od Bamboolik z bambusové viskózy Deka muchlínek.

Odměna vyprodána: 0/3

Nelze podpořit
2 000 Kč

Roční jednorázové zpracování daňové evidence

Vy pomáháte, my pomáháme. Naše úžasná účetní Marktéta Vám jako odměnu za štědrý dar jednorázově zpracuje daňové přiznání a vyhotoví přehledy pro sociální a zdravotní zprávu. Nic praktičtějšího už si nelze přát.

Počet dostupných odměn: 8/8

Nelze podpořit
2 500 Kč

Zapůjčení sady látkových plenek MiniMimi

Tohle nám pomohlo opravdu hodně. Věříme, že si zasloužíte taky pomoc. Tahle odměna je určena pro všechny, kteří mají doma malé miminko nebo jsou teprve v očekávání. Můžete si vyzkoušet látkové plenky od Bamboolik na tři měsíce.

Počet dostupných odměn: 3/3

Nelze podpořit