Jesenicko ve stínu hákového kříže - crowfunding kampaň

Jesenicko ve stínu hákového kříže

Připravovaná kniha o válečných zajatcích by měla být pokřtěna v sobotu 22. září, právě v době, kdy si budeme připomínat výročí mobilizace Českoslov.

Knihy
Jesenicko ve stínu hákového kříže

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Každý má své sny a ten můj máte ve svých rukou. Po dvanácti letech jsem se s kolegou rozhodl dokončit knihu o válečných zajatcích, kteří přicházeli na Jesenicko, aby nahradili chybějící sílu např. v kamenoprůmyslu, zemědělství, strojírenství a také při zpracování dřeva. Prosím Vás o finanční podporu na dokončení knihy, ve které najdete příběhy a strasti válečných zajatců z Nového Zélandu, Austrálie, Anglie, Francie, Skotska, Polska a jednotlivých zemí bývalého Sovětského svazu. Jesenickými tábory prošlo okolo 6000 zajatců, více než 130 zde našlo svou smrt.

V knize se čtenář dozví o existenci 163 pracovních komand na Jesenicku a nelehkých osudech jejich členů. Nemoci a špatné zacházení si totiž nejednou vybraly krutou daň. Připomenu vám i příběh anglického zajatce Josepha Horace Greasleyho, který zde strávil 5 let, a jehož kniha „Zpívají ptáci i v pekle“ vyšla loni v nakladatelství IKAR.

Důvod proč jsme se vydali na tento "dálkový běh" je ten, aby se i mladším generacím připomněly hrůzy II. světové války. Aby nikdo nemohl říct, že se nic takového na našem území nedělo. V několika případech se podařilo zjistit ještě žijící příbuzné těchto válečných zajatců a to je pro mě ta největší odměna.

Kniha by měla vyjít v počtu 500 kusů. Chtěl bych vás tedy touto formou poprosit o finanční částku na dokončení této knihy. Kontakt na mě je 739 306506 a v případě potřeby Vám rád sdělím doplňující informace.

Ukázka knihy

Document-page-001.jpg

Document-page-002.jpg

Document-page-003.jpg

Document-page-004.jpg

Document-page-005.jpg

Document-page-006.jpg

Document-page-007.jpg

 

Začátky

Před dvanácti lety jsem začal s pátráním po osudech válečných zajatců. Nejprve jsem se snažil zjistit jen jméno sovětského zajatce, jenž pracoval v továrně v České Vsi, a který zde našel i svou smrt. Po třech letech hledání v místních archivech, archivu ministerstva obrany Ruské federace a vzpomínek pamětníků, jsem zjistil, že se jednalo o ukrajinského zajatce. Byl jim teprve 20 letý Ivan Konarev. Ten byl zajat 9. února 1943 v okolí městečka Orjol. Po přesunu přes hlavní tábor Lamsdorf VIII F se dostal do pracovního komanda místní továrny. Zde utrpěl při navážení materiálu smrtelný úraz. Byl pochován na místním hřbitově.

Nové brožury zajatců1.jpg

obr. příběhy válečných zajatců

Do dnešního dne se mi podařilo identifikovat 1533 válečných zajatců i jejich osudů. Šlo o vojáky pocházející např. z Nového Zélandu, Anglie, Francie, Kazachstánu a Ruska.

S vaší pomocí vznikne kniha, kde budou popsány do dnešní doby známé i neznámé tábory na Jesenicku. Téměř v každé obci se nacházelo komando složené z válečných zajatců. Po válce došlo v této oblasti k přesídlení desetitisíce Němců. Na jejich místo přišli osídlenci ze všech koutů naší vlasti. Památka na padlé se více či méně v průběhu let udržovala. Nesmí však dojít k jejich zapomenutí. Je důležité si válečné události a s tím spojené utrpení neustále připomínat, abychom si je v budoucnu nemuseli zopakovat.

Zkušenosti a další aktivity

 Zajímám se nejen o historii naší obce, ale i našeho okresu. S kolegou Pavlem Macháčkem jsme byli osloveni starostou obce, abychom připravili knihu k 600. výročí. Vše se povedlo a kniha o historii České Vsi je od roku 2016 na světě. 14. května 2016 jsme s kolegy ze Spolku pro Českou Ves také slavnostně otevřeli malé muzeum. V tomto muzeu jsem připravil jednu místnost na téma "Historie válečných zajatců". Pozvánku přijaly i vnučky maršála Koněva - Elena a Anna, kazašský velvyslanec v Praze a ruští občané žijící v ČR. Muzeum navštívili i rodiny válečných zajatců z Anglie. Muzeum je otevřené v letních měsících každou sobotu od 13.00 - 17.00 hod. Bližší informace na tel. čísle 739 306 506.

31073236_10209143063452291_6454167425804926976_n.jpg

obr. muzeum s válečnou expozicí v České Vsi

Podílel jsem se i na vzniku tzv. Kostelíku v horách v Horní Lipové, který neslouží jen jako církevní chrám, ale je rovněž památníkem pro více jak 6000 válečných zajatců.

32349073_10209257508913356_2186673429279670272_o.jpg

obr. tichá vzpomínka u kostelíku v Horní Lipové

Kolega Pavel  Macháček, s nímž při přípravě knihy spolupracuji, je bývalým historikem Vlastivědného muzea Jesenicka v Jeseníku a dlouholetým vlastivědným badatelem s úzkým vztahem k jesenickému regionu. Je autorem nebo spoluautorem několika publikací pojednávajících o historii jednotlivých obcí okresu Jeseník (Mikulovice, Supíkovice, Česká Ves, Stará Červená Voda, Zaniklé osady Jesenicka, Tančírna v Račím údolí). Drobné práce věnované regionální historii pravidelně publikuje v odborném i každodenním tisku. Působí zároveň jako externí redaktor Jesenického týdeníku a kronikář obce Mikulovice.

V letošním roce jsem byl pozván do Moskvy na pochod Nesmrtelného pluku. Hrdě jsem nesl fotografii Ivana Konareva, "mého zajatce", který ve svých dvaceti letech zemřel v naší obci. O den později, když jsem s kolegy připravoval pietní akt před kostelíkem v Horní Lipové , jsem od představitelů Ruského velvyslanectví v Praze obdržel Státní vyznamenání Ruské federace.

FB_IMG_1526124270349.jpg

obr. foto Ivana Konareva + Státní vyznamenání za badatelskou činnost při hledání osudů válečných zajatců

Co si o tomto projektu myslíte?