Jedeme do Afriky na závod Joberg2c - crowfunding kampaň

Jedeme do Afriky na závod Joberg2c

9 dní, 900km, divokou Jižní Afrikou na horských kolech, 24. dubna až 2. května 2020. Triatleti Marek Kratochvíl a Jan Šůs chystají dobrodružství.

Ostatní
Jedeme do Afriky na závod Joberg2c

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Etapový Závod ,9 dní, 900km, divokou Jižní Afrikou na horských kolech, 24. dubna až 2. května 2020

Chceme se zapsat do historie jednoho z nejproslulejších bikových závodů na světě. Pojď do toho s námi!

my

     Jsme dva kamarádi, Marek Kratochvíl a Jan Šůs, kteří se poznali na vysoké škole. Letos bychom si chtěli splnit jeden velký sportovní sen. Už jsme spolu v minulosti pár nerozumných akcích podnikli, za zmínku stojí třeba “vysokohorská” expedice do pohoří Karakol v Kyrgyzstánu, nebo několikatýdenní putování po Indii, kde jsme při přesunech z Kalkaty do Bombaje místy nevěděli, jestli vlak na nádraží přijede dnes či zítra. Přes různé běžecké, běžkařské, triatlonové, duatlonové  a jiné závody jsme se propracovali k zatím zdaleka největší šílenosti v podobě etapového závodu na horských kolech, který nese název Joberg2c a trasa vede z Johannesburgu přes hory, stepi až k moři do letoviska Selbourne blízko Durbanu.

     Zdálo se to jako špatný vtip, když Honza někdy v létě roku 2018 přinesl na bujarý páteční večírek s kamarády časopis Velo, ve kterém byla barvitá reportáž z výše zmíněného závodu. V tu dobu nebyla naše fyzická a psychická kondice na takové úrovni, abychom mohli nad naší účastí v závodě byť jen přemýšlet. Nicméně nápad byl na světě a postupně jsme se shodli na tom, že je dost šílený na to, aby se uskutečnil. Abychom zvýšili naše šance na přežití, začali jsme postupně zvyšovat fyzickou aktivitu a najíždět pořádnou porci kilometrů. Nejvýživnější za minulý rok bylo asi cyklistické soustředění nedaleko Saint-Tropez, kde jsme společně s našimi kamarády z triatlonového oddílu TRI SKI Horní Počernice našlapali přes 800 km během jednoho týdne. 

     Marek pak svou cyklistickou přípravu využil hlavně v triatlonových závodech, věnoval se primárně terénnímu triatlonu a poháru Xterra tour. Ve své kategorii se umístil celkově na 5. místě. Honza zase pojal sezónu více tréninkově, pořídil si cyklokrosové kolo a poctivě najížděl kilometry, převážně v okolí Prahy. Letos jsme kola díky poměrně cyklisticky příznivé zimě nezazimovali a vyrazili do terénu, i když byla voda v kalužích občas zmrzlá. Stranou jsme nenechali ani ostatní sporty, v rámci přípravy jsme společně absolvovali Jizerskou 50. Nyní již příprava spěje do finále a nás čeká posledních 10 týdnů tréninku, než se postavíme na start závodu Joberg2c. 

     Trasa závodu vede srdcem Jihoafrické republiky. Závod je v bikerské komunitě celosvětově velmi populární a je podobný u nás více známému Cape Epic, který proslavil hlavně Jarda Kulhavý. Je to nejdelší etapový závod v Jižní Africe a pravděpodobně i na světě. Náročnost jednotlivých etap se během závodu mění. Po startu z farmy nedaleko Johannesburgu se závodníci vydají směrem na jihovýchod a divokou africkou přírodu se skrz Dračí hory postupně dopracují až k břehům Indického oceánu, kde nedaleko města Durban čeká vytoužený cíl. První den je nezávodní a je především na rozjetí, peloton jede pospolu 116km dlouhou etapu s 800 m převýšením, všichni závodníci získají v cíli stejný čas. Dalších 7 dní se jede ostrý závod. V rámci každého dne peloton musí ujet na horském kole 90 až 122 km a zdolat převýšení od 900 m do 2200 m. Královská etapa se jede 5. den a měří 122 km s 2200 m převýšením. Poslední den se již nezávodí a pouze se dojíždí do cíle, podobně jako je zvykem při Tour de France. 

Trasa Závodu - Johanesburg - směr dračí hory - dále k moři pod město Durban

 

     Celá trasa je pro nás obrovským lákadlem, vede dechberoucí africkou přírodou a z velké části dokonce po jednostopých stezkách, z nichž jsou mnohé po celý rok nepřístupné a jsou otevřeny jen pro účel tohoto závodu.

    Pokud závod ve zdraví přežijeme, rádi bychom v Jižní Africe pár dní pobyli a poznali její krásy. Cestování chceme pojmou stejně jako vždy na vlastní pěst a navštívit co nejvíce autentických míst. Z okolí města Durban bychom se rádi propracovali přes návštěvu náhorní plošinu v Lesothu a několika národních parků zpět k pobřeží, podél kterého bychom rádi dojeli až do Kapského města, odkud poletíme domů. 

    Závod i následné poznávání Jižní Afriky pro nás budou určitě obrovským zážitkem. Vzhledem k finanční náročnosti tohoto podniku budeme vděční za každou podporu. Na oplátku bychom se s vámi rádi spojili a zprostředkovali vám touto cestou atmosféru a průběh celého závodu, stejně jako předali následné cestovatelské zážitky a přiblížili místní kulturu, například přes vyprávění, promítání, fotky, videa, doručené suvenýry apod. Byli bychom také rádi, kdyby se našeho odkazu někdo chytil a my bychom tak mohli pomoci dalším bikerům s podobnými sny a ambicemi podívat se na závod mimo ČR, třeba i do Jižní afriky. 

Plánovaný rozpočet zahrnuje již teď:

  • Startovné - 74 tisíc 
  • Letenky 2x -  18 tis
  • Vybavení (dresy, servisní vybavení, výživa) -  10 tis

Naše hlavní cíle

  1. Absolvovat závod ve zdraví a bojovat o co nejlepší umístění!
  2. Pořídit co nejvíce fotografií a videí z průběhu závodu a každý den napsat report z etapy
  3. V rámci cestování po Jižní Africe vám zprostředkovat zážitky a možnosti, co se dá v JARu podniknout za šílenosti

 

     Během závodu budeme psát pravidelné reporty na sociální sítě (Fanpage), ve kterých bychom rádi shrnuli průběh každé etapy. Již nyní zde sdílíme přípravu na závod. Z pořízených materiálů pak vznikne video, které bychom Vám společně s fotografiemi rádi po návratu promítli u piva. Na závod si chceme nechat vyrobit dresy, kde uvedeme všechny naše sponzory. Jedná se tedy o unikátní příležitost, jak jet s námi :-) a případně být viděn.

Již teď můžete sledovat náš tréninkový deník na STRAVA.COM

Márf - Strava Runner Profile | Marcus Shortwhile

Jan - Strava Runner Profile - Jan Sus

 

Co si o tomto projektu myslíte?