Jak na zvuk s Applem - crowfunding kampaň

Jak na zvuk s Applem

Potřebujete se naučit pracovat se zvukem? Děláte podcasty, videa nebo si chcete třeba složit první skladbu? Naučíme vás pracovat s GarageBandem.

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Zajímá vás práce se zvukem a nebo potřebujete pracovat se zvukem, ale neorientujete se v této oblasti? Potřebujete kvalitně nahrát rozhovor? Připravit profesionálně znějící podcast? Zpracovat si podkresovou hudbu, ruchy nebo zvukové efekty pro svá videa? A nebo si chcete zkusit složit nějakou skladbu na počítači? Chybí vám hudební vzdělání, znalosti nebo zkušenosti? Pak přesně pro vás připravujeme elektronickou knihu Jak na zvuk s Applem.

 

Proč bychom chtěli vybrat 100k Kč?

Cílovou částku 50k jsme díky vám dosáhli a na elektronické knize usilovně pracujeme. Pokud nám pomůžete dosáhnout 100k, tak projekt bude 2x lepší. Každý, kdo nás podpoří získá kromě elektronické knihy i její profesionálně zpracovanou audio verzi. Proč je audio důležité? Protože se dobře poslouchá kdekoli, kdykoli a při jakékoli činnosti. Navíc audio verze knihu zpřístupní zájemcům s celou škálou zrakových postižení, pro které je audio skvělým oborem. Pomozte nám dosáhnout 100K ?

 

Jak to všechno začalo?

Mám za sebou dva velmi úspěšné projekty, které vznikly i díky podpoře zde na Startovači. Vše začalo s projektem Jak na Apple Fotky, ve kterém jsme si ukázali, o kolik může být jednodušší práce s fotografiemi díky Applu. Následoval projekt Jak na iMovie, ve kterém jsem naučil tisíce fandů jednoduše, zábavně a rychle stříhat videa. A právě videotvorba mě přivedla ke třetímu tématu – zvuku.

Zvuk byl vždy mou slabinou. Možná si vzpomenete na spartánské začátky u podcastu Digit.cz, který měl zvuk pověstně špatný. Od té doby jsme se hodně posunuli a zvuk v mém YouTube kanálu Alisczech zní mnohem lépe, ale pořád je kam se zlepšovat. A protože vím, jak těžké je dobře zaznamenat zvuk, zpracovat, vylepšit jej, sehnat vhodnou pokresovou hudbu a udělat finální mix, rozhodl jsem se vystoupit z komfortní zóny a pustit se do projektu Jak na zvuk s Applem.

obsah

Vytvořili jsme tandem

V oblasti zvuku jsem beznadějným amatérem. Proto jsem k projektu přizval profesionála nejpovolanějšího. Pavel Černoch je špičkový mistr zvuku, který pracoval pro česká i světová rádia. Pavel je navíc i skvělým učitelem a tak jsme vytvořili tandem. Pavel dodává všechno špičkové know-how a mým úkolem je, aby vznikla kniha, která bude čtivá, srozumitelná pro úplné laiky a ve které nebude chybět nic, co amatér potřebuje vědět, aby se neztratil.

Jsem vlastně pokusným králíkem, na kterém testujeme vše co napíšeme a věřte mi, že když to zvládnu já, tak to zvládne každý!

 

Pro koho je projekt určen

Knihu Jak na zvuk s Applem nepíšeme ani pro profesionální hudebníky, ani pro profesionální zvukaře. Píšeme ji pro nás všechny ostatní, kterým chybí hudební vzdělání, často hudební sluch a přesto potřebujeme se zvukem pracovat. Protože potřebujeme nahrát rozhovor, vydat podcast, připravit si podkresovou hudbu, ruchy nebo efekty pro své video apod.

Kniha popisuje práci v aplikaci GarageBand, která je zdarma a v češtině k dispozici všem Apple uživatelům. Jde o neuvěřitelně srozumitelnou aplikaci, která je vhodná zejména pro amatéry, kteří potřebují dosáhnout velmi dobrých výsledků s minimálním úsilím.

Vysvětlíme si, kdy je dobrý GarageBand na iPhonu, iPadu a kdy na Macu. Naučíme vás vše, co budete pro práci se zvukem potřebovat.

 

Co v knize najdete

V první části knihy si ukážeme nejjednodušší cestu jak začít se zvukem na Apple zařízeních. Vysvětlíme si, v čem všem nám mohou pomoci automatické nástroje a ukážeme si, že šanci má opravdu každý.

Následně si představíme zvukové vybavení a příslušenství. Vysvětlíme si rozdíly mezi mikrofony a probereme do čeho má a do čeho nemá smysl investovat.

Následně se pustíme do samotné práce v GarageBandu. Popíšeme jak zaznamenávat zvuk a jak léčit jeho neduhy a chyby. Naučíme se připravit podkresy a skládat jednoduché skladby, jak na ruchy a různé efekty.

Na závěr si vysvětlíme, jak správně exportovat zvuk a přidáme užitečné informace navíc.

 

Ucelené edice 

Jak na zvuk s Applem bude již třetí knihou v edici Jak na. První vyšla kniha Jak na Apple Fotky, kterou si přečetlo již přes 2 000 čtenářů a právě se chytá vydání její anglické verze. Druhá kniha byla Jak na iMovie, která popisuje střih videa pro běžné amatréské tvůrce. A v plánu je i čtvrtá kniha zaměřená na Final Cut Pro, která bude stavět právě na základech z knihy o iMovie a na práci se zvukem.

GarageBand

Časový harmonogram

Jsme si jistí, že kniha Jak na zvuk s Applem české Apple komunitě chybí, a proto jsme na ní již začali pracovat. Ale budete to právě vy, kteří rozhodnete o tom, zda ji dokončíme a v jaké podobě.

Pokud vybereme cílovou částku 50 000 Kč, vznikne elektronická kniha a bude vydána 30. dubna 2021.

Pokud bychom vybrali 100 000 Kč, můžete se těšit i na audio verzi knihy, kterou bychom připravili do měsíce od vydání elektronické knihy. Audio kniha by byla k dispozici všem, kdo podpoří projekt zde na Startovači.

A v případě, že bychom vybrali 150 000 Kč, přidáme všem podporovatelům i video kurz, ve kterém uvidíte všechny postupy ve video podobě. Video kurz bychom pro vás připravili v průběhu prázdnin 2021.

 

Spolu to zvládneme

Žijeme v době, která je pro nás mnohé náročná. Pojďme ji společně využít k tomu, abychom se někam posunuli. Naučili se něco, o čem jsme si mysleli, že to nedáme. Pojďme spolu zvládnout práci se zvukem.

Předem díky všem za podporu.

Honza

 

 

Honza Březina

Prakticky celý život se věnuji visuální tvorbě. Začal jsem s digitální fotografií, následovala video tvorba, YouTube videa a video podcasty. Skoro 15 let vyjadřuji své emoce a předávám své zkušenosti prostřednitvím obrazu. Celou dobu se potýkám se zvukem, pro který nemám ani vlohy, ani vzdělání. Rozhodl jsem se to změnit a ke skvělému obrazu přidat s pomocí Pavla i skvělý zvuk.

Co se týče mých zkušeností, vydal jsem přes 1000 videocastů, zpracoval pro klienty stovky video projektů a napsal tisíce článků a 3 knihy věnované právě multimediální tvorbě. Přes 15 let se věnuji práci pro českou Apple komuniku a stál jsem u zrodu projektů jako byla a jsou MujMac.cz, Macforum.cz, Digit.cz, Alisczech.cz, iPure.cz či ilumio.cz.

 

Pavel Černoch

Vyrůstal jsem v rodině, která mě od batolecích let vedla k hudbě a vnímání zvuku. Jelikož otec je profesí varhaník a varhanář, dostalo se mi nejen klasického hudebního vzdělání, ale i hlubší vhled do analýzy zvuku.
Byť jsem se nakonec naučil hrát na pár hudebních nástrojů a navštěvoval řadu soukromých učitelů hudby a zpěvu, rozhodl jsem se jít dále studovat kompozici a operní zpěv na konzervatoř, převážila nabídka pracovat v profesionálním zvukovém studiu v Praze.  
Od roku 2007 pracuji na volné noze jako sound designer. V minulých letech jsem vedl zvukovou produkci v rádiu Kiss Publikum a regionálních odpojích pro rádia Beat, Impuls a Country Rádio ve Zlínském kraji. Můj hlas můžete znát jak z rádíí Kiss Publikum, Rádia Kroměříž či Rádia R66, kde jsem vytvářel a namlouval zvukové obaly a jingles.
Ve své zvukové praxi jsem v rádiích spolupracoval s celou řadou herců a muzikantů v rámci celé České republiky. Jako je namátkou: Marin Dejdar, Josef Náhlovský, Bolek Polívka, Richard Krajčo, Dalibor Janda, kluci z Horkýže Slíže, nebo hlasový imitátor Petr Martinák.
V současné době je téměř jisté, že když naladíte jakékoliv rádio, před pandemií navštívili velké komerční nebo malé artové kino, narazíte na mou tvorbu či barytonový promo hlas. V minulosti jsem dodával nebo stále dodávám zvuk pro: BBC /rádio/, Český rozhlas, Cinema City, Škoda Auto, Mercedes, Fiat, Letní filmovou školu, Festival České Hrady Cz, Trnkobraní … statisticky jsem vyprodukoval více jak 20 tis reklamních spotů, rozhovorů a pořadů do rádií, jingles a promo spotů do kin, TV a divadel.
A v neposlední řadě jsem autorem seriálu Zvuková bonboniéra v magazínu iPure, a tvůrcem jeho zvukové podoby, kterou namlouvá Dana Verzichová z budějovického divadla.

Pavel Černoch

Co si o tomto projektu myslíte?