Ilustrovaná básnická sbírka "V NÁS" - crowfunding kampaň

Ilustrovaná básnická sbírka "V NÁS"

Nahlédněte do vnitřního světa Báry a Jarky obohaceného o zkušenost s duševním onemocněním.

Knihy
Ilustrovaná básnická sbírka "V NÁS"

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Chtěli bychom vydat sbírku básní Barbory Malíkové a obrazů Jaroslavy Konyarikové. Sbírka je výběrem básní z období posledních 10 let, je inspirována lidmi, zážitky, životem. Texty a obrazy odráží vnitřní svět Báry a Jarky, tak jak ho ony samy prožívají a cítí. Zveme vás k nahlédnutí do jejich vnitřního světa obohaceného o zkušenost s duševním onemocněním.

Bára: "Jsem obyčejná holka toužící po lásce a porozumění, naplněném životu i přes svá omezení. Básně mi pomáhají vypsat se z nápadů, myšlenek, pocitů, emocí, tužeb i strachů. S Jarkou jsem se seznámila v Zahradě 2000 a ihned mě upoutalo její výtvarné nadání. Spřátelily jsme se a po čase jsem jí navrhla, jestli by nechtěla ilustrovat mé básně. Texty se jí líbily a tak začala naše spolupráce.

Myslím, že naše básnická sbírka s ilustracemi umožní široké veřejnosti nahlédnutí do bohatého světa fantazie. Naším cílem je přiblížit svět, který prožíváme. Osobně si myslím, že lidé s duševním onemocněním mají dar vnímání světa kolem sebe a ztvárňují jej pomocí literatury, výtvarného umění, hudby."

Jarka: "Jako malá jsem chtěla kreslit, malovat a taky psát. Chtěla jsem dělat a tvořit spoustu věcí. Hlavně jsem si přála dělat lidem radost. Po více než dvacetileté odmlce jsem v nemocnici opět sáhla po tužce a pastelce. Je víc činností, jak sobě a lidem kolem vytvářet radost a pohodu. Seznámila jsem se s Bárou a začala jsem poznávat její svět prožitků života i nemoci, který vykresluje ve svých básních. Její texty jsou mi blízké, líbí se mi, jak píše a proto, když mě oslovila s nabídkou ilustrování jejích básní, neváhala jsem.

Obě dvě máme trápení v podobě bipolární poruchy, dříve nazývané maniodeprese. Život s touto nemocí je jeko horská dráha, není jednoduché s ní žít - ani pro nás, ani pro okolí. Nejhorší na tom je, že nemoc si opravdu nevybírá. Vaše vnímání světa není omezené, destruktivní či agresivní. Možná právě naopak. Člověk pod tíhou bolesti, deprese a soukromých prožitků je nechtíc obohacen o zážitky, které jiní mnohdy nezakusí. Jsem ráda, že navzdory nemoci a životním příběhům neztrácím naději, úsměv a optimismus. Přála bych si, aby naše sbírka rozšířila ve společnosti povědomí o životě s duševním onemocněním. Snad se naše myšlenky, vjemy a dojmy budou líbit i lidem nám nepoznaným." 

 

Malá ochutnávka ze sbírky "V nás", kterou můžete podpořit:

Přispěním našemu projektu, pomůžete Báře a Jarce splnit si svůj sen vydat společnou sbírku 21 básní v měkké vazbě a zároveň pomůžete širší veřejnosti nahlédnout do vnitřního světa lidí s duševním onemocněním.

Co si o tomto projektu myslíte?