Hydronaut DeepLab - crowfunding kampaň

Hydronaut DeepLab

Unikátní podvodní vědecká laboratoř pro výcvik kosmonautů, potápěčů a záchranářů

Technika

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 STAVBA H3 DEEPLAB ANEB JAK SE STAVÍ "KOSMICKÁ" LOĎ V ČECHÁCH

h03_34.jpg

Stavba Hydronauta alias H03 Deeplab

Práce pod vodou je pro mne alternativa vesmíru, možná toho dětského pokoje v paneláku, kde jsem si představoval jak chodím po stropě... Dlouhá léta jsem se zabýval architekturou a navrhováním objektů pro život lidí, pak se začal na plno nořit do hlubin.

085.jpg

Vše v mém životě se propojilo v návrhu habitatu pro simulované kosmické lety a  výcvik kosmonautů pro práce v simulované gravitaci. Projekt jsem představil odborné veřejnosti na astronautickém kongresu v Praze a Berlíně v roce 2010.

1.jpg

 Proběhla různá jednání, až s Evropskou vesmírnou agenturou, na kterých mi bylo řečeno, že výsledky vědeckých experimentů provedené na takto navrženém zařízení by byly žádoucí, ale musíme si to tady v Čechách postavit sami. V naší zemi však není mnoho možností jak financovat takový projekt.

Hydronaut DeepHome - Virtual animation

 

Tak jsem se rozhodl pro stavbu prototypu ve zmenšeném měřítku. Na rozdíl od primárního cíle projektu, kdy je počítáno s posádkou šestičlennou, má DeepLab obytný prostor pro muže tři.

Šel jsem do toho s nulovým rozpočtem jen s nadšením a odhodláním. Když nic neuděláte nic se nestane, tak jsem vzal do ruky brusku a začal přetvářet cisternu požadovaných parametrů na podvodní obytný habitat.

prace.jpg

 Během tří let se mi podařilo s obřím usilím a stovkám hodin kamarádů přeměnit vizi na zařízení, které váží nyní více než 30 tun a je zhmotněná na dohled od stolu, kde píši tyto slova...

049.jpg

Pokud dokončovací práce proběhnou v následujících měsících, může Mise1 proběhnout na jaře příštího roku.  Půjde o simulovanou misi k asteroidu na dně přehrady i s odběrem vzorků ze skály nahrazujicí asteroid. Stanice je v parametrech přistávacích modulů na Měsíc. Simuluje tak také obytný modul na povrchu měsíce pro další plánované pilotované lety s lunarními zedníky a další...

h03_06.jpg 

Technické řešení stanice umožnuje demontovatelnost na jednotlivé díly, kvuli snažší logistice. Stanice je mobilní, stavíme hned vedle vlakového nádraží v Praze Radotíně.

001.jpg

Jak se postupně s naším projektem seznamují další odborníci nejen z vesmírného sektoru, roste i šíře zájmu o jeho využití jak pro vědu, tak i pro výcvik potápěčů, záchranářů či mediků pracujících v extrémních podmínkách. DeepLab je ale především prototyp, který musí být nejdříve vybudován a sám patřičně otestován, než budeme moci začít využívat všechny jeho možnosti. 

118.jpg  

 K čemu využijeme vaše příspěvky? 

Projekt se děje a pomalu posouvá kupředu i bez finanční podpory, pouze silou vůle a odhodlání. Také se občas někdo nadchne a věnuje nám svůj čas nebo materiál. Peníze zatím taháme z vlastních zdrojů, proto to tak dlouho trvá... kdyby byli koruny a mohli se všechny potřeběné věci nakoupit najednou, zbývalo by tak tři měsíce čisté práce...a příprava ponoru.

Zima před námi, loni jsme skončili někdy kolem mikuláše, pak odchází technika i ruce...

Jedna z prvních investicí by byla určitě do montované haly, kterou musíme postavit, abychom umožmili další konstrukční práce, možná nás ale někdo podpoří a ušetříme, sháníme ji kde se dá.... 

Je ale jasné, že peníze věci výrazně usnadnují a zrychlují, když jde o čas, znamenají i jistotu. Pokud dáme díky vaší osvícenosti dohromady cílovou částku, dokážeme DeepLab dostavět.

Na jaře můžeme provést první ponor, uvést teorii do praxe a získat pro naší zemi něco,

čím se může po dlouhé době zase pochlubit. A zase tak trochu zviditelnit Českou republiku.  

 Za celá ty léta jsem všehovšudy dostal peníze na projekt jednou jedinkrát "pouze" 24000kč od J.Šusty se slovy "Aby to nestálo, to musí příští rok do vody" a zaplatil nájem na několik měsíců. Rád bych mu touto cestou poděkoval a také všem, kteří už do dnešního dne podpořili přes tuto stránku výstavbu stanice. Pokud přispějete Vámi těžce vydělané koruny, věřte, že je to stejné jako by jste ve svém zaměstnání pracovali pro vesmírný výzkum. Naše dárky Vám budiš připomínkou, Vašeho činu. 

Autor projektu Hydronaut

Matyáš Šanda

Co si o tomto projektu myslíte?