Honem! zachraň zvíře dronem - crowfunding kampaň

Honem! zachraň zvíře dronem

První srnčí prckové jsou už na světě. Pojďme dát šanci i těm ostatním za pomoci dronu s termokamerou. Příroda nás odmění.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Jarní senoseče každoročně nepřežije několik desítek tisíc zvířat. S jejich záchranou může efektivně pomoci dron s termokamerou, který nám tu na Vysočině chybí. S podporou  místních mysliveckých spolků, okolních obcí na Chotěbořsku a Agentury životního prostředí ČR, bych ráda jako koordinátorka tímto projektem získala větší část prostředků na jeho pořízení.

Jarní senoseče každoročně nepřežije několik desítek tisíc zvířat. Odhaduje se až 60 tisíc kusů. Zdaleka se nejedná jen o srnčata, která jsou nejvíce medializovaná. Stejně tak dochází k nepřirozeným uhynům koroptví, bažantů, zajíců. Ohroženo bývá při senoseči i několik chráněných druhů např: Chřástal polní, Čejka obecná a další.

Důvodem je intezivní zemědělství a používání moderních žacích strojů, které mají široký záběr cca 14 metrů a pohybují se rychlostí až 50 km/h. To představuje nemožnost jakéhokoliv úniku zveře ze sečené louky. Když v minulosti sedlák zapřáhl koně a žací lištu, tak nebylo plašení a vyhledávání zvěře téměř třeba. V Rakousku a Neměcku je již uzákoněno použití termokamer popřípadě systémů, které dokáží zvíře před sekačkou odhalit. A je čas jít s dobou i u nás. 

Sto let vývoje techniky učinilo svoje, příroda se nestihla adaptovat na masivní sečení luk, které využívá zvěř jako svoje útočiště.

Klasický model spolupráce zemědělců, myslivců a dobrovolníků není zcela funkční. Hlavní příčinou je u zemědělců plánování sečení v závislosti na počasí a tím pádem krátký čas na reakci od myslivců, kteří mají sečenou louku kontrolovat. Dalším aspektem je často neznalost či vědomé obcházení zákona. Tuto situaci řeší použití dronu s termokamerou. Dron šetří čas, nezaměstná tolik myslivců a dobrovolníků zapojených do náročného procházení luk a zefektivní snažení obou stran. 

Cílem tohoto projektu (Honem! Zachraň zvíře dronem.) je rozšířit povědomí o problematice senoseče a pořídit na Vysočinu, alespoň jednoho drona s termokamerou. Jde mi o efektivní využití techniky pro záchranu zvěře. Dron se bude primárně aktivně využívat na Havlíčkobrodsku. K dispozici bude zdarma pro místní myslivecké spolky, honební společenstva v okrese Havlíčkův Brod a pro Agenturu ochrany přírody Havlíčkův Brod (detekce lesních požárů, mapování černé zvěře, hnízdiště ptáků atd.).

Aktuálně jsou dostupné na trhu tyto dva modely dronů s termokamerou:

DJI Mavic 2 Enterprise 

DJI Mavic 2 Enterprise Advanced

S Vaší pomocí bych ráda dosáhla na základní model dronu Enterprise. Největší úspěch by bylo získat prostředky na vylepšenou verzi Enterprise Advance, který je ještě efektivnější. Bez vás to nepůjde;-)

Je celá řada organizací a skupin, které se problematice věnují. I vy se můžete více dozvědět na facebookovém profilu Zahraň zvíře před sekačkou nebo jako zemědělec, myslivec i jako dobrovolník využít portálu Senoseč online. 

Odměny jsou zvoleny tématicky k procházení luk, můžete přispět zakoupením bedýnky s logem vhodné pro zakrytí nalezené zvěře, kterou můžete označit reflexní vestou a za odměnu se posilnit něčím ostřejším z naší nabídky. Ke každé odměně vyjma darcovské sms a anonymních dárců pošleme malé překvapení v podobě osobního vzkazu a informacích o senoseči.

odmeny_komplet.jpgDěkuji všem patronům, Klára.

PS: Pojďme tedy společně několik luk prolétnout. 

Co si o tomto projektu myslíte?