Historie cihelen  - okres Chrudim , 1.díl - crowfunding kampaň

Historie cihelen - okres Chrudim , 1.díl

První díl z ediční řady Historie cihelen v Čechách a na Moravě. Publikace obsahuje mapy, dobové fotografie, cihly se značkami výrobců a mnohé další.

Knihy
Historie cihelen  - okres Chrudim , 1.díl

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

   Každý den procházíme ulicemi měst, obcemi a míjíme miliony cihel, které ani nevnímáme. Většinou jsou ukryté za omítkami staveb. V cihlách se ukrývají životní osudy lidí, kteří je vyráběli a osudy samotných cihelen. Úspěchy i tragedie. V ediční řadě Historie cihelen v Čechách a na Moravě najdeme i takové události jako jsou požáry, defraudace, vraždy, pálení cihel "na černo", sousedské spory, alkoholismus, nebo také trpaslíky a loupežníky (ne, to není pohádka - jedna z cihelen ve Žďárci u Skutče za druhé světové války vyráběla trpaslíky pro III. Velkoněmeckou říši a o loupežnících hovoří dobový dokument z Načešic z roku 1852).

   Publikace je určena především zájemcům o regionální historii, historikům, muzeím, archeologům, památkářům a sběratelům kolkovaných cihel. Samotné sběratelství kolkovaných cihel se stává v posledních letech novým, rozvíjejícím se a populárním oborem. Někteří z nich staví ozdobné zídky, venkovní pergoly, podezdívky barů, obložení krbů, podlahovou dlažbu, nebo je používají jako dekoraci. Váš domov a prostředí se stává o to zajímavější, když k jednotlivým cihlám znáte i příběhy.

   Aby publikace měla co největší vypovídající historickou hodnotu, jsou zde uvedeny i další zajímavosti v regionu a aktuální statistické údaje obce. Samotné zpracování podkladů je dost náročné. Platby státnímu archívu za kvalitní scany, poplatky katastrálním úřadům za výpisy z pozemkových knih, autorská práva k některým snímkům a další. Podporovatelům projektu, kteří přispějí částkou 3000,- Kč a více nabízíme jako odměnu knihu, dvě staré kolkované cihly a pokud budou chtít, tak zveřejnění jména v publikaci, respektive odkaz na jejich činnost, firmu, či sběratelský kontakt. Pokud se vybere částka vyšší, jak uvedená cílová, budou prostředky použity na zpracování dalšího dílu. Rozpracované díly v ediční řadě dále jsou okresy Pardubice, Ústí nad Orlicí, Kutná Hora, Nymburk, Litoměřice, Prostějov, Mladá Boleslav, Jičín. Průběžně se budou zpracovávat další.

   Na ukázku zde nabízíme náhled na jednu kapitolu. Je to pracovní verze, bez textových a grafických korektur. Budou se ještě doplňovat nákresy a některé pracovní fotografie nehrazovat kvalitními scany, především u projektové dokumentace.

    

 

Co si o tomto projektu myslíte?