Startovač - financování projektů

Hefaistova lyra vydává CD Kostnice sv. Eleutheria - crowfunding kampaň

Novinky - Hefaistova lyra vydává CD Kostnice sv. Eleutheria

Podpořte vydání CD Kostnice sv. Eleutheria složené z metalových melodií ukutých na mýtické kovadlině. Písňotepecký metal okořeněný českými texty.

Hudba

Poslední etapa...

Trička jsou hotová a připravena k rozeslání. Poslední etapa... Obrázek

Poslední etapa plění slibů se blíží ke konci. Trička jsou konečně hotová a budeme je tento týden rozesílat i se všemi ostatními odměnami (pokud už jste je nedostali osobně). Ještě jednou díky všem za podporu! 

CD je na světě!

CD alba Kostnice sv. Eleutheria - cíl naší kampaně - je na světě! Děkujeme všem, kteří jeho vydání podpořili. CD je na světě! Obrázek

Nyní zbývá ještě nechat vyrobit ostatní odměny, které byly součástí kampaně. Těm, kteří mají v odměnách tričko a neuvedli velikost a typ, se v dohledné době ozveme z důvodů upřesnění.

Přejeme pěkný den.

  HL

Základním kamenem fyzické podoby alba Kostnice sv. Eleutheria je vizuál postavený na grafikách s motivy tarotových karet vytvořených technikou hlubotisku. Jak tyto grafiky vznikaly? Jak vznikaly podklady pro vizuál alba Kostnice sv. Eleutheria Obrázek

Dostali jsme se do posledního týdne kampaně s krásnými 160% a rozhodli jsme se podělit o nějaké informace - konkretně o postup, jakým byly vyrobeny atmosférou nabité grafiky využité na připravovaném albu. Jejich autorem je Aleš Navrátil st. a několik kusů je možné získat jako odměnu za podporu našeho projektu. 

Ačkoliv je v odměnách napsáno, že se jedná o mědiryt, není toto označení přesné. Jako matrice je sice použita měděná destička, a jedná se tak stejně jako v případě mědirytu o techniku hlubotisku, reliéf je na ní však vytvořen technikou tzv. leptu. Tato technika spočívá v pokrytí měděné (případně i železné) desky krycí barvou, do které je pak vyryt požadovaný obraz. Deska je následně ponořena do kyseliny, která v místech zbavených barvy vyleptá kov do hloubky. Tento proces je třeba dělat v mnoha dobře promyšlených opakováních, neboť různá délka ponoru v kyselině znamená různou hloubku reliéfu a následně i různou sytost barvy na výsledném otisku.

Na hotovou matrici se nanese tiskařská barva a vetře se do reliéfu tak, aby ulpěla ve vyleptaných plochách a naopak byla zcela setřena z ploch netknutých kyselinou. Matrice s barvou je následně položena na speciální papír a prohnána tiskařským lisem. Barva se otiskne na papír a grafika je na světě.

NewsLept1.jpg

Na obrázku je měděná matrice (vpravo) tarotové karty "Smrt" a její otisk na papíře (vlevo).

 

NewsLept3.jpg

Technikou hlubotisku je možné tisknout i velkoformátové grafiky. Zde je například železná matrice (vpravo) a její otisk (vlevo) jednoho zastavení z cyklu Křízové cesty. Pro lepší představu o velikosti je na pravém dolním rohu otisku položena dvacetikoruna.