HARAKIRI - literární sborník | crowdfunding kampaň

HARAKIRI - literární sborník

Podpořte vydání literární sbírky složené z děl mladých začínajících autorů z celé České republiky.

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Pomozte vytvořit obsahově, graficky i formátově výjimečnou knihu a umožnit ojedinělou zpověď nastupující generace spisovatelů, scenáristů, básníků i výtvarných umělců, kteří se postarají o vzhled publikace. 

 

PROČ A JAK?

Kniha poskytne prostor začínajícím umělcům, kteří často nemají potřebné možnosti na to, aby jejich text vyšel a byl tak prezentován i mimo jejich nejbližší okruh. I když žádného autora předem nevylučujeme, tak chceme dosáhnout co nejlepší publikace. Editaci knihy HARAKIRI proto konzultujeme i se zkušenými spisovateli, vysokoškolskými profesory a literárními recenzenty. Chceme vytvořit obsahově i designově vytříbený sborník různorodých prací, který v unikátním celku spojí začínající autory z celého Česka a také Slovenska.

Našim dalším cílem je ukázat, že jde vlastní knihy dosáhnout i bez velkých nakladatelsví. Rovněž chceme inspirovat začínající umělce, kteří někdy můžou propadat pocitu, že je jejich aktivita zbytečná, protože nemůžou vystoupit z kruhu a dostat své dílo mezi lidi.

 V knize se snažíme o žánrovou pestrost, takže v ní najdete vtipné povídky, dadaismus, horor, existenciální poezii, divadelní hru o beatnících a mnoho dalšího. Text bude doprovázen fotografiemi a ilustracemi nadějných fotografů a výtvarníků.

Zajímá vás, na jaké texty v knize narazíte? Tak si přečtěte tuto ukázku - jednu z povídek, která se ve sborníku určitě objeví.

obálka 2 pozadí.jpg

HRKR_Cover.jpg

 (dva návrhy titulní strany - pomozte nám vybrat ten nejlepší, viz. sekce novinky)

 

KDO?

Autorů, jejichž práce budou v knize, jsou desítky. Za celým projektem však stojí čtveřice iniciátorů ve složení Jan Dvořák, Vasilios Chaleplis, Adam Tomáš a Marek Slonina. Píšeme divadelní hry, scénáře, povídky, básně, články do časopisů, hrajeme v kapele, organizujeme společenské akce a festivaly, jsme dramaturgové i produkční. A je to jen pár měsíců, co jsme se rozhodli (v krásném kině uprostřed Dolní oblasti Vítkovic – areálu, kde se koná např. festival Colours of Ostrava) zoorganizovat veřejný literární večírek, kde by začínající autoři z celého Česka a Slovenska četli své texty před publikem. Šlo nám o to, abychom umožnili setkání lidí z různých měst. Lidí, kteří se vůbec neznají a přitom mají velmi podobné záliby i schopnosti. Uvědomili jsme si, že kdyby některé z nich nedělilo často i pár stovek kilometrů, mohlo by se jednat o nejlepší přátele a kolegy. Společnými silami by pak určitě dokázali vytvořit velmi zajímavé věci. Taková myšlenka se stala naší drogou i hlavní motivací – za každou cenu jsme chtěli udělat akci, na které se tito mladí básníci, scenáristé, povídkáři a další potkají a vzájemně se inspirují.

DSC_0002-UPRAVENÉ.jpg

(zleva: Marek Slonina, Jan Dvořák, Vasilios Chaleplis, Adam Tomáš)

 

Nechtěli jsme zkrátka vytvořit jen další akci bez odkazu a přidané hodnoty. Podařilo se nám dosáhnout velmi kvalitního programu složeného z vystoupení amatéru, kteří mají psaní jen jako koníček, studentů scenáristiky na JAMU nebo FAMU, i zkušenějších autorů, kteří četli ze svých už vydaných prací.  Pro větší představu se můžete podívat přímo na video z akce. 

Zájem veřejnosti byl obrovský. Po akci nás proto napadlo, že bychom měli usilovat o vydání knihy. Takové, která bude obsahovat práce tech nejlepších prezentujících a dá jejich ojedinělému setkání trvalý tvar.

V den začátku kampaně se uskutečnila druhá akce, na které jsme přivítali například autory z Olomouce nebo Bratislavy.

DSC_0097.jpg

(jeden z prezentujících autorů)

 

PROČ HARAKIRI? 

Pro akci jsme hledali nějaké vhodné jméno. Něco rázného, jasného a přitom vtipného. Od začátku jsme odmítali jména jako „Literární festival pro mladé“ a tomu podobné, které by našemu setkání okamžitě dali punc nějaké moderované přehlídky v kulturáku. Jeden z nás pak vyslovil magické sousloví HARAKIRI CZURAKAMI, a tohle pubertální pojmenování se okamžitě chytlo a u akce už zůstalo. Nejen kvůli své prvoplánové vtipnosti, ale také pro svou japonský odkaz. Řada japonských filmů (včele s nedostižnou Akirou) i autorů (na Murakami či Miyzakiho nedáme dopustit) nás velmi inspiruje. Během akce také vznikla celá řada rituálů, které vzdávají japonskému vlivu hold. Tak třeba - autor, prezentující svou práci, nosí speciální kimono, které tak funguje jako symbolická pochodeň znázorňující, kdo má právě slovo. Také podáváme naše domácí saké atd. Na druhé akci pak naše kapela zahrála speciální koncert v kině k němému japonskému filmu Kurutta Ippeji (angl. Page of Madness). Japonskem a jeho kulturou je samozřejmě ovlivněn i vzhled knihy. 

DSC_0046.jpg

(Adam a putovní kimono, které si oblékl každý, kdo právě četl svou práci)

 

Když jsme pak hledali ideální název pro naši sbírku, nemohli jsme už zažitý japonský odkaz ignorovat. Odstranili jsme proto vulgární Czurakami a zůstali u prvního slova. To ostatně začalo skvěle fungovat i jako popis našich aktivit – do všeho jdeme po hlavě a často ignorujeme riziko toho, že to může dopadnout katastrofou a společenskou nebo finanční sebevraždou - harakiri. Zatím ale žijeme a doufáme, že se to nezmění ani po konci kampaně na Startovači. :)

 

MANIFEST

Na naši první akci jsme také zveřejnili manifest, ve kterém vysvětlujeme naši identitu jako umělecké skupiny, a také cíle, které máme. Jedná se o text, který zdůrazňuje náš ostravský původ a má tak spíše regionální zaměření. Pro zajímavost však zveřejňujeme i ho. Ostatně, ostravská ocel se slévala z rud z celé republiky. Tak proč by se dnes u nás nemělo podařit vydat sborník, který shrne to nejlepší ze začínajících autorů? HC2-03.jpgHC2-04.jpgHC2-05.jpg

CO BUDE DÁL?

Do příště bychom pro účely naší akce chtěli oslovit i spisovatele z Polska a Německa a ještě více tak zdůraznit propojení, které literatura nabízí. Plánujeme také koncerty a výstavy, abychom nezůstávali jen u podpory literatury. Našim největším cílem je pak založení nakladatelství a studia, které by vydávalo mladé umělce napříč Českem i Střední Evropou. To však zatím není na pořadu dne, i když pevně věříme, že vydání HARAKIRI může být skvělým prvním krokem i v tomto směru.

 

PŘEHLED ODMĚN

placky.jpg

(placky)

 

samolepky.jpg

(samolepky)

 

fotka.jpg

(jedna z fotografií Martina Kozáka vytvořených přímo pro knihu)

 

nůž.jpg

(stylovka kampaně - pořádně ostrý nůž na pečivo s vybroušeným "harakiri")

Uložit

Co si o tomto projektu myslíte?

  • Splněno 64 000 Kč (106 %)
  • 106 %
  • 60 000 Kč požadováno
  • již skončilo
  • Nelze podpořit
  • Na tento projekt už přispělo 79 Startérů

Autor projektu

INVERZE - obrázek
  • projekt od INVERZE
  • Česká republika

Odměny (Rewards)

100 Kč

SAMOLEPKY - SUTEKKA

Sada stylových samolepek. Základ pro každého správného fandu! Obrázek najdete kousek dole v přehledu odměn.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
200 Kč

SAMOLEPKY A PLACKY - SUTECCA SHOSHITE BADGE

K samolepkám dostanete i sérii pěti odznáčků se špendlíkem. Jejich podobu objevíte taktéž na konci textu v přehledu odměn.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
300 Kč

TRIČKO - SHATSU

Ručně kreslené tričko. Každý kus je originál!

Počet dostupných odměn: 25/30

Nelze podpořit
500 Kč

KNIHA HARAKIRI - BUKKU SEPUKKU

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu - za 500 dostanete samotnou knihu.

Počet dostupných odměn: 84/100

Nelze podpořit
700 Kč

KNIHA A TRIČKO - BUKKU SHOSHITE SHATSU

První kombinace - ke knize od nás dostanete originální tričko.

Počet dostupných odměn: 25/25

Nelze podpořit
1 000 Kč

KNIHA, KATANA A TRIČKO

Ke knížce a tričku Vám přibalíme i s láskou vyráběnou "katanu" na pečivo od Marka Sloniny. Specialitka pro gurmány. Pro obrázek tohoto stylového nožíku sjeďte v textu úplně dolů do přehledu odměn.

Počet dostupných odměn: 11/20

Nelze podpořit
1 500 Kč

KNIHA S PODPISY, FOTOGRAFIE, TRIČKO

Kniha s podpisy všech autorů a vytištěná velkoformátová fotografie vlastního výběru ze série vytvořené speciálně pro náš sborník! A k tomu ještě navíc tričko.

Počet dostupných odměn: 10/10

Nelze podpořit
2 000 Kč

VĚNUJEME VÁM POVÍDKU NEBO BÁSEŇ

Jednu z částí sborníku věnujeme jen a jen Vám. Vaše jméno bude pod názvem povídky nebo básně, kterou si sami vyberete. Plus kniha s podpisy všech autorů.

Počet dostupných odměn: 5/5

Nelze podpořit
4 000 Kč

HARAKIRI U VÁS DOMA

Dorazíme k Vám domů (nebo do Vámi zvoleného prostoru) a uděláme speciální literární večírek podle Vašich představ. K tomu samozřejmě kniha s podpisy všech autorů.

Počet dostupných odměn: 4/5

Nelze podpořit