Hanácký Večerník - nezávislé noviny - crowfunding kampaň

Hanácký Večerník - nezávislé noviny

Jsme médium, za kterým nestojí ani politicky zájmové osoby, ani zahraniční kapitál. Píšeme nezávisle a píšeme pravdu. Pomozte nám vycházet další rok!

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Jsme investigativní noviny z Olomouckého a Zlínského kraje a potřebujeme na startu pomoci. Proč? Protože nás neplatí žádný z politických potentátů (jak je dnes bohužel v médiích zvykem...) a dokonce ani žádná PR agentura. Věříme, že právě takové médium je potřeba - a pokud ho chcete číst, pojďte nám, prosím, pomoci!

Hanácký Večerník není virtuální projekt, o kterém bychom zatím jen hovořili. Hanácký Večerník již existuje, vychází ve dvou krajích (Olomoucký a Zlínský) od září 2016. Zpravodajský web www.hanackyvecernik.cz patří mezi nejnavštěvovanější zpravodajské weby v regionu.

Když jsme noviny zakládali, nestála za námi a dodnes za námi nestojí žádná z politických zájmových skupin, která by redakci "živila", abychom pro ni na oplátku psali na objednávku, a abychom byli cenzurováni, nebo abychom se stali hlásnou PR troubou. A to v době, kdy regionální tisk mnohdy právě takto funguje. Píšeme nezávisle, a lidé to oceňují. Snažíme se přežít sami bez politického krytí, investory ale potřebujeme. Proto jsme tady a děkujeme, pokud nás chcete podpořit.

Chápeme noviny jako diskusní fórum, na kterém se střetávají názory různých stran, a naší prací je tyto názory agregovat a stavět se proti sobě, aby mohly být konfrontovány - protože jen z diskuse a ze vzájemné oponentury může vzniknout občansky zdravé spektrum postojů a občansky zdravá společnost.

14900584_694901157333588_5566788340355054467_n.jpg

Jakub Čech. Mediálně známý šestnáctiletý aktivista z Prostějova a náš redaktor

Snažíme se dávat veřejnému životu Témata. Přesněji, snažíme se tato témata nacházet, a to mezi lidmi, nikoli na stranických sekretariátech. Možná není nutné dodávat, že témata "běžných lidí" a témata politiků jsou mnohdy diametrálně odlišná.

Vznikli jsme z ničeho, doslova z nadšení několika málo lidí, a proto potřebujeme Vás. Potřebujeme vaši pomoc. Nestojí za námi žádný z mocných, který by naši činnost dotoval - a je to tak správně, protože noviny by se pak nedaly číst. Zcela bez investičních prostředků se ale neobejdeme. V tuto chvíli nemáme ani fotoaparáty, ani pořádné počítače, pracujeme bez honorářů a pouze z nadšení, nemáme kancelář.

Už během té krátké doby, co existujeme, se nám několik věcí povedlo. Například jsme jako první a s obrovským předstihem informovali o tom, že ANO chystá odstranění hejtmana Košty, což se také o měsíc později skutečně stalo. Byli jsme to my, kdo dva měsíce dopředu psal o tom, že ředitelem Krajského úřadu se stane Lubomír Baláš, spojený s celou řadou skandálů. I kauza Olympijského centra v Prostějově, která se na stránky celostátního tisku dostala až letos, měla u nás místo již v roce 2016. Podobně jsme věděli skoro rok dopředu, že se chystá prodej hřišť Sigmy Olomouc developerovi, a jak si "kluci" celou věc dopředu zlegalizovali územním plánem.

Věříme, že jako občané máte dobrý důvod nám pomoci - protože pokud na světě nebudou na mocenských skupinách nezávislá média, nebude nikoho, kdo by zavčasu upozorňoval na zneužití moci, na účelové změny územních plánů, na vedlejšáky politiků v městkých akciovkách, a kdo by informoval o věcech pravdivě, jakkoli někdy pravda bolí. Děkujeme Vám, pokud tento jediný důvod považujete za natolik závažný, abyste nám do začátku pomohli.

Redakce Hanáckého Večerníku je v tuto chvíli tvořena jen několika málo lidmi. Především jsou to Vlastimil Blaťák, který v regionálních médiích na Střední Moravě působí již od roku 2003, a Jakub Čech z Prostějova, šestnáctiletý prostějovský aktivista.

Na e-mailu blatak@hanackyvecernik.cz Vám rádi zodpovíme jakékoli další otázky, které na nás budete mít.

Noviny si můžete on-line přečíst na denně aktualizovaném zpravodajském serveru, nebo na facebooku.

Děkujeme Vám za pomoc.

Co si o tomto projektu myslíte?