Radostné čtení o neradostné současnosti - crowfunding kampaň

Radostné čtení o neradostné současnosti

Podpořte vydání knihy "Když je všechno na cestě ke zkáze" od hvězdy současné francouzské teologie Fabrice Hadjadje. Předmluvu napsal Marek Orko Vácha.

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

Pojďte se s námi podílet na vydání knihy Když je všechno na cestě ke zkáze od hvězdy současné francouzské teologie Fabrice Hadjadje. Podpořte nás podle svých možností a vyberte si odměnu, která se vám líbí. Všechny odměny jsou více než férové. 

Proč přispívat, když už projekt získal 100 procent? Protože je pro vás výhodnější získat knihu jako odměnu, než si ji pak kupovat. A protože máme nový cíl: společně s vámi zvolit další Hadjadjův titul a udělat první kroky k jeho vydání – více se dočtete zde.

 

Kdo je Fabrice Hadjadj?

Francouzský filosof, teolog, spisovatel a dramatik. Pochází z Nanterre a po rodičích má židovsko­arabské kořeny. V mládí se profiloval jako ateista, anarchista a nihilista. V necelých třiceti letech konvertoval ke křesťanství a je aktivním členem katolické církve. Je ženatý s herečkou Siffreine Michelovou, s níž vychovává už osm dětí. Ukázka z jeho knihy "Když je všechno na cestě ke zkáze" je dostupná zde

 

Jak píše Fabrice Hadjadj?

Religionista Pavel Hošek jeho styl charakterizuje takto: "Fabrice Hadjadj, to je vždycky hostina pro čtenáře, bohatě prostřený stůl. Inteligentní humor, osvěžující přirovnání, životní moudrost bez patosu, překvapující závěry, odvaha říkat staré pravdy a obyčejné věci, u kterých stačí, že to tak prostě je, trefná pojmenování, která jsme už už měli na jazyku, odzbrojující sebeironie, nenapodobitelný styl. Fabrice Hadjadj, to je radost z četby."

 

O čem je chystaná kniha "Když je všechno na cestě ke zkáze"?

Také máte pocit, že se světem kolem vás je něco špatně – se společností, kulturou, přírodou, s lidmi jako takovými a s jejich vztahy k druhým? Fabrice Hadjadj v této knize připomíná, že pojem "krize" zná evropská kultura už od rané antiky, takže pocit rozpadu a konce světa určitě není ničím novým.

Současná doba je však podle něj výjimečná tím, že apokalyptické nálady přicházejí po staletích moderní víry v pokrok a světlé zítřky a že z těchto nálad vznikají ideologické představy o "spáse světa", které velmi vážně ohrožují lidskost člověka. Podrobně to dokládá např. na hlubinné ekologii, která si přeje vymření druhu homo sapiens, nebo alespoň jeho návrat do pralesa, na náboženském fundamentalismu, který se chce vrátit před moderní dobu a násilím zorganizovat svět podle svatých knih, nebo na technokratickém utopismu, který vidí záchranu v příchodu kyborga – člověka propojeného s počítačem.

Ani Hadjadj nevěří, že dějiny nutně směřují od horšího k lepšímu, a současnou krizi bere vážně. Chápe ji však jako příležitost, dokonce jako "milost", díky níž se můžeme osvědčit jako křesťané, jako ti, kdo hájí lidskost člověka, jako ti, kdo jsou pro druhé nadějí v neradostném čase. V Hadjadjově knize rozhodně nenajdete nějaké "výlevy o konci světa", ale inspirativní úvahy o podstatě kultury, lidství a nakonec i o tom, jak žít a hlásat evangelium v technologické době.

Ukázka z knihy je dostupná zde.

 

Jaké bude české vydání chystané Hadjadjovy knihy?

Francouzský originál výborně přeložila Pavla Doležalová, která se podílela už na první česky vydané Hadjadjově knize. Rozhovor s Pavlou Doležalovou o překládání Hadjadjových knih si můžete přečíst v Novinkách. Velmi osobní předmluvu napsal biolog a teolog Marek Orko Vácha. Obálku navrhl Jiří Mičkal a maketu českého vydání si můžete prohlédnout výše. Knížka bude brožovaná, v rozsahu asi 170 stran, ukázka je zde.

Českého vydání se díky vaší štědrosti dočkáme již na začátku června 2019. Potřebnou podporu jsme již získali (náklady na autorská práva, překlad, redakci a výrobu knihy převyšují očekávané příjmy z prodeje o zhruba 75 000 korun). Proč tedy přispívat, když už projekt získal 100 procent? Protože je pro vás výhodnější získat knihu jako odměnu, než si ji pak kupovat. A protože máme nový cíl: společně s vámi vybrat další Hadjadjův titul a udělat první kroky k jeho vydání – více se dočtete zde.

Podpořte nás a udělejte radost nám i sobě!

 

Co si o tomto projektu myslíte?