Gibraltar  v ramenou - crowfunding kampaň

Gibraltar v ramenou

Film, který bude dokumentovat usilí osmnáctileté studentky gymnázia Lucie Leišové, jež se rozhodla přeplavat v létě 2014 Gibraltarský průliv.

Film & Video
Gibraltar  v ramenou

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Přeplavat Gibraltar

Jmenuji se Lucie Leišová, je mi 18 let a jsem z Příbrami. Již 13 let se věnuji plavání a mým snem je pustit se do plaveckého dobrodružství, při kterém rozhoduje duševní síla a pevná vůle. Proto jsem se rozhodla přeplavat Gibraltarský průliv. Ten je v nejúžším místě široký 14,4 km a plavci musí za cestě ze Španělska do Maroka překonat silné proudění vody z Atlatského oceánu do Středozemního moře, frekventovanou lodní dopravu a téměř nepřetržitý vítr. Většinou plavce doprovázejí zvědaví delfíni, někdy i velryby, mohou se však objevit i žraloci. Gibraltarský průliv zatím přeplavaly pouze tři Češky a z mého rodného města se o to zatím nepokusil nikdo. Těšilo by mě, kdyby se mi podařilo stát se první příbramskou pokořitelkou Gibraltarského průlivu. Přeplavat Gibraltar zatím dokázalo méně lidí, než kolik jich dosáhlo vrcholu Mount Everestu. Na tento okamžik, který bude bez přehánění největším dobrodružstvím mého života, se chystám od podzimu minulého roku.

 

 Přípravy a trénink

I když plavu už od šesti let, příprava na takouvou akci obnáší daleko více než příprava na obvyklé závody. Denně trávím čtyři hodiny v bazénu což samo o sobě nestačí proto ještě každý týden uběhnu 40 km. Dvoufázový trénink se snažím horko těžko snažím skloubit se studiem na gymnáziu a přípravou na maturitu, která mě čeká za rok. Což není vždy jednoduché.

Vzhledem k tomu, že celou cestu i plavbu připravuji na vlastní pěst, bez podpory sportovních nebo jiných organizací, bez realizačního týmu, je pro mě shánění peněz, jednání s potencionálními dárci či představiteli státních institucí neméně těžkou školou života. Z plavby by měl vzniknout dokument, který by měl zachytit nejen samotnou plavbu (doufejme bez žraloků) ale okolnosti celé cesty.

Film

Film by měl dokumentovat nejen samotnou plavbu, která může trvat 5 hodin, ale také daleko déle podle těžko předvídatelných okolností, ale i celou přípravnou fázi a cestu ke Středozemnímu moři. Ráda bych aby vznikl dokument nejen o mém pokusu o sportovní výkon, ale také o mé osobní cestě, kterou budu muset ještě ujít. Přála bych si, aby se film nezařadil do nepřeberného množství sportovních a cestovatelských videí, ale aby měl i další výpovědní hodnotu. Dokument budu točit do poslední chvíle na pobřeží před plavbou sama, po dobu samotné plavby předám kameru členům realizačního týmu. S filmem zatím příliš zkušeností nemám, publikuji ale články o plavání v místních novinách s cílem rozšířit povědomí o tomto krásném sportu mezi širokou veřejnost. Jsem ale především sportovkyně a tak budu potřebovat pomoc s následným zpracováním natočeného materiálu do publikovatelné podoby. Bude nutné na práci se střihem, zvukem a produkcí oslovit profesionály.

Realizace plavby

Peníze, které sháním by měly sloužit nejen ke vzniku dokumentu, ale na realizaci plavby samotné. Což obnáší náklady na cestu, doprovodné plavidlo, tým a hlavně povinné poplatky gibraltarské plavecké asociaci ACNEG. Po měsících plánů, příprav a tréninku jsem už téměř před cílem a skoro stojím na břehu Středozemního moře. Zbývá mi už jen několik posledních kroků a jedním z nich je i částka o kterou Vás žádám a bez které hrozí, že dál než na břeh se nepodívám.

 

Děkuji vám všem za podporu.

Co si o tomto projektu myslíte?