GPO_13x18_v4-3.jpg

Generátor prchavých okamžiků Knihy

Sbírka textových miniatur. Trocha poezie, špetka humoru, kávová lžička erotiky, hrst slovních hříček.

321start.jpg

Vybráno72 837 Kč(291 %)

291 %
25 000 Kčpožadováno
234startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

Peníze až na prvním místě. K čemu je určena částka, kterou chci pomocí této kampaně získat? Rád bych vydal knihu. Částka je kalkulována tak, aby pokryla náklady na grafickou přípravu (jak je snad vidět z návrhu obalu, rozhodně není grafická úprava knihy brána na lehkou váhu), dále na tisk a administrativu spojenou s vydáním knihy a také náklady spojené s distribucí.

Generátor prchavých okamžiků

Brožovaná, 13 x18 cm, 80 str., černobílé ilustrace.

Grafická úprava Radek Petřík (radecho)

GPO_13x18_v4-3 (1).jpg

 

Před rokem se mi v poště objevil mail, který začínal takto:

"Dobrý den,

Vaše báseň byla editory Olgou Stehlíkovou a Petrem Hruškou vybrána do letošní ročenky Nejlepší české básně 2014, kterou už po šesté připravilo nakladatelství Host."

V prvním okamžiku mě napadlo, jak je šílené, že se od zpráv typu "vyhrál jste milion" přešlo až k vydírání skrze poezii. Teprve po podrobnějším zkoumání jsem pochopil, že jsem právě skutečně "vyhrál milion".

Jak k tomu došlo? Něco, co snad trochu zavání poezií, píšu již hodně dlouho tzv. do šuplíku. S nástupem sociálních sítí jsem začal své pokusy sdílet, na twitteru a na svém blogu. Pak mě jednou oslovila mladá básnířka Lucia Bizarretová, že by moji poezii ráda uveřejnila ve svém časopise  iLeGaLiT. Návrhu mladé básnířky lze odolat jen ztěží, proto se některé mé miniatury poprvé objevily někde jinde než tam, kde jsem je sám umístil, v závěrečném speciálu časopisu.

Také zde hledali inspiraci editoři výše zmíněné ročenky a tak se náhle širšímu obecenstvu představilo pár mých slov, která vznikla při osobním okouzlení z jednoho rumunského kostelíku.

kostelík.jpg

V rumunském kostelíku, k oltáři dva schodky... 

Báseň se potom objevila ve výběru "12 nejlepších básní z 53 Nejlepších básní 2014"  a já tehdy poprvé začal mít pocit, že bych si mohl troufnout sám něco vydat. Ta myšlenka zrála rok a výsledkem je Generátor prchavých okamžiků.

Co čtenář v knize najde? Možná až docela nesourodou hromádku kratičkých textů. Při prvním nahlédnutí to tak opravdu může vypadat. Těžko se tomu vyvarovat u dílka, které vlastně vznikalo několik let. Jedno však mají všechny stránky knihy společné: okouzlení okamžikem. Okouzlení okamžikem po výstupu na karpatský vrchol, okouzlení při pohledu na pohyb letních šatů, okouzlení po objevu zvukomalebné slovní hříčky.

Aby byl v textech aspoň jakýs-takýs řád, je kniha členěna do několika oddílů. Prvním z nich jsou Karpatské pastorále.

údolí.jpg

V zapomenutém údolí, mimo mikrovlny, přetesknou píseň drmolí...

V Karpatských pastorálích jsou zachyceny prchavé okamžiky z mých cest po rumunských Karpatech. V Rumunsku jsem  s veškerou výbavou na zádech prošel v posledních letech osm pohoří. Civilizací jen málo dotčená příroda pro mne byla velkou inspirací.

Po Karpatských pastorálích následuje jádro knížky - Generátor prchavých okamžiků. Přiznávám jistou inspiraci japonskou básnickou formou haiku, ale formálně se jí vůbec nedržím. Snažil jsem se pouze v koncentrované podobě zachytit několik pro mne významných okamžiků.

židovský.jpg

Na hřbitově židovském, objal jsem Hannah, vložil šém...

Následují oddíly Kaligramy a Chmury, jejichž obsah přímo vyplývá z jejich názvů, a potom několik miniatur pod názvem Láskyplno. I tenhle název je všeříkající a bylo by asi zvláštní, kdyby se erotika a láska neobjevily v knize, která má v názvu prchavé okamžiky.

Oddíl Rýmečky by mohl potěšit ty, kteří od poezie očekávají rým. Rýmy se objevují napříč celou knihou, ale v tomto oddíle je přístup k rýmu relativně konzervativní. To lze říci i o oddílu Zeměpis, který je inspirovaný limerikem, ale většina básní se neřídí strukturou tohoto poetického útvaru.

Návštěva z Tromsø

Miloval jsem jednu Norku

plavovlasou instruktorku

v chladu, temnu, vprostřed deště

šeptala mi: "Jøště, jøště!"

Poslední oddíl je nejvíce vzdálen poezii. Najdete zde nejrůznější slovní hříčky, slogany a podobné kousky, které nepracují s básnickými obrazy, ale pouze s krásou českého jazyka.

Krátký milostný vztah mouchy a láčkovky

Haló, miláčku

polib mi láčku! 

 

Vydáním knihy si plním svůj sen, sen o jednom velkém okamžiku. Během její přípravy i během přípravy této kampaně jsem ovšem myslel na to, aby také každému čtenáři přinesla pár libých okamžiků. Možná jen drobných, možná prchavých, ale rozhodně příjemných.

Za Vaši podporu děkuje Marek Nawrath

Poznámka: Fotografie jsou pouze ilustrační, nejsou součástí knihy. Tyto i jiné ovšem může získat každý, kdo vydání sbírky podpoří. Viz přehled odměn za příspěvky.

Uložit

Vybráno72 837 Kč(291 %)

291 %
25 000 Kčpožadováno
234startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuMarek Nawrath

Odměny

120 KčČtenář

Stáváte se čtenářem Generátoru prchavých okamžiků. Obdržíte vytištěnou knihu s věnováním a drobným dárkem. V ceně je poštovné a balné.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

200 KčFanoušek

Stáváte se fanouškem Generátoru prchavých okamžiků. Obdržíte vytištěnou knihu s věnováním, drobný dárek a několik prchavých okamžiků zachycených autorem na fotografiích. V ceně je poštovné a balné.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

500 KčFanda

Stáváte se fandou Generátoru prchavých okamžiků. Obdržíte vytištěnou knihu s věnováním, drobný dárek, dárek ušitý na míru právě Vám (originální historickou pohlednici vybranou podle místa Vašeho bydliště a na ručním papíře ručně psanou báseň spojenou s Vaším bydlištěm nebo jménem) a několik prchavých okamžiků zachycených autorem na fotografiích. V ceně je poštovné a balné.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 000 KčSponzor

Stáváte se sponzorem Generátoru prchavých okamžiků. Obdržíte dvě vytištěné knihy s věnováním, drobný dárek, dárek ušitý na míru právě Vám (originální historickou pohlednici vybranou podle místa Vašeho bydliště a na ručním papíře ručně psanou báseň spojenou s Vaším bydlištěm nebo jménem), několik prchavých okamžiků zachycených autorem na fotografiích a stylový dárek v podobě regionálního produktu s čtyřsetletou historií. V ceně je poštovné a balné.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

5 000 KčMecenáš

Stáváte se mecenášem Generátoru prchavých okamžiků. Obdržíte tři vytištěné knihy s věnováním, drobný dárek, dárek ušitý na míru právě Vám (originální historickou pohlednici vybranou podle místa Vašeho bydliště a na ručním papíře ručně psanou báseň spojenou s Vaším bydlištěm nebo jménem), několik prchavých okamžiků zachycených autorem na fotografiích a stylový dárek v podobě regionálního produktu s čtyřsetletou historií. V knize se objeví Vaše jméno, případně jméno Vaší společnosti. V ceně je poštovné a balné.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná