FOTODOKUMENT POSLEDNÍHO RÁJE - SAMOJSKÁ IDENTITA - crowfunding kampaň

FOTODOKUMENT POSLEDNÍHO RÁJE - SAMOJSKÁ IDENTITA

Podpořte fotografické dokumentární dílo zachycující život prostých obyvatel jednoho z takzvaných tropických rájů Polynésie, Samoi.

Umění

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

Projekt

Vybrali jsme si šest významných lokací a to Uafato, ostrov Manono a Apolima, Fagaloa, Falealupo,  které jsou ve zdejší kultuře opředené legendami o stvoření Samoi, místním záhrobím či místu, kde se vylodili první prapředci dnešních Samojců. V každé oblasti bysme rádi zůstali alespoň dva týdny s místní rodinou a ponořili se hlouběji do života místních zvaném Fa'a Samoa. Peníze, které se vyberou půjdou primárně rodinám u kterých strávíme náš čas. 

uafato.jpeg

Denisinu dosavadní práci můžete shlédnout na jejích webových stránkách: https://denisamanaskova.com/work

Nebo koukněte na její sociální sítě:

https://www.instagram.com/denisamanasek/

 

Finance

Stejně jako čech by se díval nedůvěřivě na Samojský pár s dvoukilovým fotoaparátem kolem krku stojící před jejich prahem a otázkou zda u nich doma můžou zůstat dva týdny a být součástí jejich rodiny, tak ani na druhé straně světa tomu není jinak. I přes to, že jsme už pár takových výletů s podobným scénařem podnikli, nikdy jsme nikde nezůstali déle než jeden víkend. 

Protože rozpočet místních rodin je ve většině případů napnutý jak kšandy členů skupiny Maxim Turbulec, tak za pomocí startovače bysme chtěli vybrat potřebnou částku na ubytování a jídlo u místních rodin. Výsledná částka by činila 60 WST den. Což je ekvivalent 530 KČ. Z toho 40 WST by šlo na ubytování a 20 WST na stravu. 

Jedno specifikum místní kultury je, že pokud jako cizinec nebo návštěvník chcete požádat náčelníka o laskavost začínáte vyjednávání darem. A to darem v podobě jídla. Pytel rýže, cukru, krabice ryb v plechovce apod. Po konzultaci s naším panem domácím, mimochodem antropologem amatérem a specialistou na místní kulturu jsme se dobrali k částce 200 WST na vyjednávací dar. 

Pro focení při horších světelných podmínkách bysme pro tento projekt rádi pořídili blesk k Denčinému fotoaparátu, extra SD karty a externí hardisk, protože tento soubor nám už zaplnil téměř veškerou kapacitu našeho uložiště. Náklady na techniku by z celkové částky činily zhruba 15 000 Kč. Blesk, SD karty a externí HD by se objednali z Nového Zélandu nebo Austrálie. Příslušenství k fotoaparátům zde není k dostání a SD karty jsou zde až čtyřnásobně dražší.

Souhrn financí: 5x 7 500 Kč (37 500 Kč) za pobyt v místních rodinách. 5x 1 800 Kč (9 000 Kč) na počáteční dary v podobě zásob jídla, 15 000 Kč za blesk k fotoaparátu, SD karty a extrení HD a "x" tisíc na provoz této kampaně (20 % vybrané částky) a poplatky s tím spojené.

Finální produkt

Jelikož rok na ostrově jsme oslavili fotografickou výstavou v místní galerii, tak jedním z výstupů naší práce by bylo pokračovat ve vystavování. Až se na Samoi  rozvolní cestovní omezení, tak by jsme s vystavováním rádi pokračovali na Novém Zélandu a Austrálii, kde žije více Samojců než na Samoi samotné a místní kultury jsou poměrně úzce provázany. Až se vrátíme domů, tak bysme chtěli zorganizovat výstavu i u nás v Česku. 

Dále bysme chtěli vydat fotoknihu a navázat nebo spíše předčit práci antropologa Frederic Koehler Suttera, který dokumentoval místní život před více než padesáti lety a to konkrétně v 70. letech minulého století. Protože si při cestování poctivě píšeme deníky z těchto dvou měsíců našeho života bysme rádi napsali cestopis, který by následně (až jednou někdy vyjde) v elektronické podobě získal každý jeden přispěvatel. 

Úryvek z mých zápisků

jeden z klasických letních samojských dnů, kdy se pot odpařuje přímo z potních žláz.

"K práci se vracíme po třetí hodině odpoledne, když v tom mě zachraňuje Mataese. My dva jdeme jinde a plení plevele gentelmansky přenechávame ženám. Se slovy "me and you pastor" a pantomimou naznačuje bouchání kladivem vyrážíme na cestu do vesnice. Na nic se neptám, ale asi jdeme přibíjet pastora na kříž. Ukřižování se nekoná a místo toho budeme bourat pastorovou starou kuchyň."

Psaní deníku

 

Proč projekt podpořit?

Ve své podstatě se jedná o unikátní projekt, který v místních poměrech nemá obdoby. Pokud se zde někdo živí fotografií, tak rozhodně né uměleckou a už vůbec ne dokumentární. Pomůžete zachytit tvář polynéské kultury, která pod nátlakem digitálního světa a touze přibližit se západní kultuře pomalu mizí.

Pokud se vybere více než jen požadována částka, přidáme další zajímavé lokace. Pokud méně tak počet lokací zase snížíme na požadované minimum. Pokud se nevybere dostatek financí, projekt bude zrušen a peníze se vratí zpět všem přispěvatelům. 

1. 11160 Kč = Jedna rodina

2. 22320 Kč = Dvě rodiny

3. 33480 Kč = Tři rodiny

4. 44640 Kč = Čtyři rodiny

5. 55800 Kč = Pět rodin

6. 70800 Kč = pět rodin s vylepšenou výbavou a extra uložištěm. 

Jak jsme se dostali na Samou

5. března 2020 jsme zde přiletěli na měsíční dovolenou a z důvodu pandemie se nemůžume vrátit. Dnes už je tomu více než rok a Samoa se stala našim druhým domovem. Od samého počátku dokumentujeme život místních, který je tak exotický a rozdílný od toho, kde jsme jakožto středoevropané vyrůstali. 

Od začátku zde dobrovolničíme. První čtyři měsíce jsme strávili na kakaové respektivé kokosové farmě, poté nás osud zavál na ostrov Savai'i do malé odlehlé vesnice, kde jsme strávili další dva měsíce a nakonec jsme potkali Steva a Wendy, samojsko americký pár u kterých zůstaváme do teď. 

Denisa ve své tvorbě stále pokračuje, ale protože má i své povinosti jako dobrovolník (wwoofer), nemůže se focení věnovat, tak intenzivně jak by chtěla. 

 

Odměny

200 Kč

Úsměv na tváři

Vyfotíme si selfie fotografii s místními a po zaslání vaší fotografie, nebo fotografie vašeho známého si za pomocí photoshopu vyměníme úsměvy

400 Kč

Plakát - zaslání poštou

Bohužel zde není možnost podpisu, protože se bude tisknout v ČR a my se stále nacházíme zde na Samoi.
Formát 420 x 594 (A2) + papírová tuba.

1 000 Kč

Pohled ze Samoi

Zašleme pohled z daleké Polynésie s tím nejlepším, co se nám v daný den zrovna přihodilo!

1 200 Kč

Nástěný kalendář z nejlepších snímků

Nástěný kalendář velikosti A3 z doposud nejlepších pořízených snímků dle výběru autora.

2 000 Kč

Obraz z látky SIAPO

Siapo je látka z kůry stromu vyráběna tradičním způsobem a pokreslená Samojskými vzory.

2 000 Kč

Suvenýr ze Samoi

Je libo ručně vyřezávaný dřevěný symbol jako přívěšek.

2 500 Kč

Tisk na plátno

Fotka dle vašeho výběru na plátno v papírovém tubusu.

3 000 Kč

Větší suvenýr ze Samoi

Adamem vlastnoručně vyřezávaný model kánoe paopao ve velikosti 1:200 oproti skutečnosti. Aby se kánoe při doručení nepoškodila, pošleme jí na části s návodem, ať si jí doma dokážete sami zkompletovat.

4 000 Kč

Samojský balíček

Obraz z látky siapo + suvenýr ze Samoi + pohlednice z místních prosluněných pláží.

 

4 000 Kč

Foto balíček

Plakát dle vašeho výběru + nástěný kalendář s nejlepšíma fotkama dle výběru autora + tisk na plátno dle vaše vlastního výběru

 

15 000 Kč

Osobní setkání

Po návratu domů k tobě přijedem a uděláme ti fajnovou osobní projekci fotek s přednáškou. K tomu ti přivezeme Adamem vlastnoručně vyřezávaný model kánoe, zašleme kalendář a pošleme pohlednici s poděkováním. Můžeme si dokonce vyzkoušet připravit jídlo v zemní peci umu.

Ke každé odměně dostane přispěvatel Cestopis v elektronické podobě zdarma!

Co si o tomto projektu myslíte?