novyDlouhyFinal2.png

Expedice KTP - Kam to půjde Knihy

Podpořte vydání deníku se zápisky z expedice dodávkou po Jižní Americe s výstupem na nejvyšší horu kontinentu.

velkyTretiFinal.png

Vybráno0 Kč(0 %)

0 %
36 500 Kčpožadováno
0startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

Dva mladí Češi a jeden malý pejsek, starší dodávka a Jižní Amerika. Touto expedicí si plníme jeden velký sen a asi nejsme ani v ničem výjimeční. Oba jsme vyrůstali normálním životem, kdy o cestování do takto dalekých krajin jsme jenom snili, či se na ně dívali v televizi. Název expedice? KTP - Kam (až) to půjde? Podpořte vydání deníku se zápisky z této cesty a pojeďte s námi. Z jihu třeba až na Aljašku? Třeba až na nejvyšší horu?

Jedeme celkem dlouhý výlet, aby to potom skončilo jen tak. Chtěli by jste si také do detailu přečíst, kde byl problém s úplatky, kde jsme si labužili blahem z dobrého místního jídla nebo jak jsme řešili nečekaně rozbitou dodávku? Jedním z cílů expedice je uchování vzpomínek na ni také po návratu vydáním deníku v knižní podobě s fotografiemi. A to nejen pro nás doma! Ale také pro vás všechny, ať již přátelé či dobrodruhy, kteří sami také cestují nebo si jen chtějí přečíst tak trochu jinak napsaný cestopis. Ponořte se do řádek a fotografií a prožijte také s námi celou expedici. Cesta nebude jednoduchá, ale čeká nás pořádná jízda. Navíc s pejskem! Tím pádem máme postaráno o dny plné různých příhod. A my se s vámi o to chceme podělit. A že pejsek Skaut nebude pozadu napovídá již z anglického původu jeho jména scout – zvěd, průzkumník, pozorovatel. Napíšeme také o různých gurmánských specialitách, detailně o specifikách celé expedice, o technickém stavu naší dodávky či prostě pocity nadšení a určitě mnoho fotek z různých míst.

Drama již od začátku

Že to nebude žádná sranda, to víme. Ale to že se nám v den odjezdu do přístavu v Hamburku rozbije celý motor, to nikdo nečekal! Únava, stres, naděje v poslední den? Zde je úryvek z našich stránek s názvem Budíček v 2:55, aneb musíme vyměnit celý motor:

"Dodávka přestala jet na cestě do Hamburku v 15:05 [dne 13. října 2015], o hodinu a půl později vyměňujeme domeček od termostatu narychlo sehnaný na vrakovišti. Pořád to nejede, ven teče voda s olejem. Pohroma. Asi je něco s motorem, bude se muset vyměnit.

Narychlo obvoláváme tisíc servisů a hledáme někoho, kdo by to byl schopný v kriticky krátkém čase motor vyměnit. Sháníme motor. Voláme a voláme.

Budíček v 2:55, přejezd do Letňan, kde nocuje naše rozbité expediční vozidlo. Zapřaháme na lano a táhneme až do Žichlic u Plzně, kam dorážíme v 7:15. Parta mechaniků začíná výměnu motoru.

V 10:57 zjišťujeme, že v motoru je docela velká díra. Musí ven. A čas se kriticky rychle krátí, zítra v 9:00 musíme naloďovat s funkčním autem."

Oprava v kriticky krátkém čase se podařila a naše expediční dodávka je již v kontejneru na cestě z Hamburku do hlavního města Uruguaye Montevidea. My jsme si oddychli, už jsme nevěřili, že by jsme stihli do Hamburku dojet včas a teď se začínáme připravovat na odlet. Také o této příhodě z příprav se budete moci dočíst v plánovaném knižním vydání cestovního deníku. Jestli už pojede bez závad a kam vůbec dojedeme záleží také na podpoře od vás.

Kdy a kudy

Rádi bychom poznali Jižní Ameriku v její nejčistší podobě a vlastní vozidlo nám ulehčí cestu i do míst, kam by se bylo normálně těžší dostat. Dodávka jede na zadní náhon, snad tedy nezapadneme někde do písku či sněhu, jak se nám již stalo při zkušební jízdě v kempu na Vltavě letos v létě. Proto ani trasa expedice není pevně daná a budeme rádi za jakýkoliv tip. V plánovaném knižním deníku samozřejmě poté ze své vlastní zkušenosti doporučíme i jinak neznámá místa, která stojí za návštěvu.

Celá velká jízda začíná v hlavním městě Uruguaye Montevideu, kde by měla probíhat vykládka dodávky z kontejneru. Do Montevidea se dostane dodávka z Hamburku po moři v kontejneru na největší kontejnerové lodi na světě (sledovat její aktuální polohu můžete zde) a my poletíme s pejskem z různých evropských měst.

Proč hledáme podporu

Kam to půjde? To opravdu nevíme, s přerušeným studiem a ukončenou pracovní smlouvou jsme limitováni pouze rozpočtem. Pro vás všechny, kterým by náš nápad připadal zajímavý, plánujeme deník. Příspěvkem zde nepodpoříte však jen vydání deníku, vůbec možnost, že bude moci jít do tisku, ale když se vybere více, podpoříte tím také celou expedici a také díky vám dojedeme třeba ještě o kousek dál, co nejdál, kam to jen půjde. Každý kilometr navíc díky vám.

Celou expedici plánujeme žít s co nejméně náklady, co to půjde. Většinu nocí plánujeme spát v naší expediční dodávce a také si tam vařit. Sami jsme si dodávečku přestavěli na obytnou, tedy máme tam prkna ve funkci postele, nainstalovaný malý vařič s plynovou bombou a dokonce taky malé čerpadýlko s hadicí, která, když se vystrčí ven z auta, může fungovat jako sprcha. Jaká bude teplota vody? Asi bude záležet také na okolní teplotě. No a samozřejmě, cizími krajemi se dá velmi lehce také tzv. "projíst", budeme tedy ochutnávat místní pokrmy, nápoje, protože to je stejně to nejlepší! Na začátek pravděpodobně uděláme z Uruguaye smyčku přes Brazílii a potom již dolů, na jih, do Ohňové země, až tam, kam to půjde a poté opět na sever.

Přes všechnu snahu není taková cesta vůbec levná záležitost. Prozatím nemáme žádnou podporu či sponzora, veškeré úpravy či opravy na expedičním vozidle či vybavení si hradíme z vlastních našetřených zdrojů. Ale ani to vždy nestačí.

Kam až to půjde? To záleží také na vás. Pojeďte s námi, podpořte nás a my dojedeme i s vámi až tam, kam to půjde a všem zmíníme v naší knize. Ve variantě "sen" bychom to rádi dotáhli až na Aljašku. Začínáme však v Jižní Americe a rádi bychom ujeli aspoň 20 000 km po kontinentu Jižní Ameriky. Podpoříte-li vydání deníku, zároveň můžete podpořit celou expedici.

Každá korunka, každý kilometr se počítá! Pro představu uvedeme namátkou výběr výdajů: prvně vydání a distribuce deníku (cca 30 000 Kč), dále expediční výdaje kontejner Hamburk - Montevideo (70 000 Kč), nafta (asi 60 000 Kč), letenky člověčí i psí (30 000 Kč), úpravy a opravy expedičního vozidla (25 000 Kč), nový motor a spojka v den odjezdu včetně práce (11 000 Kč) atd. Samozřejmostí jsou také poplatky serveru Startovač.cz za běh projektu.

Mimo jiné nás chybí ještě dobré třísezónní spacáky (na hory i do dodávky), nějaká odolná malá outdorová kamerka, vysokopacitní uložiště či cestovní pojištění.

Co tam chceme dělat – třeba také na nejvyšší horu kontinentu?

Poznávání kultur, zvyklostí a ochutnávání jídla není to jediné, co máme v plánu během naši expedice. Příroda, ta nás láká také dost. Svojí návštěvou poctíme místní národní parky a jelikož Lada s pejskem Skautem rádi běhají, proběhnout si zajdou také během expedice. Není nad to se jen tak proběhnout a narazit na krásná místa či zákoutí, která člověk někdy narazí jen při toulkách přírodou či při běhu.

Chtěli bychom možná i dál. Prostě tam, kam to půjde! Pokud budou podmínky příznivé, rádi bychom se zúčastnili také nějakého (půl)maratonu či ultra-trialových závodů na kontinentu Jižní Ameriky. Hecneme se, ať to stojí za to.

A nejen tak daleko, jak to půjde, ale také taky vysoko, či ještě výš. Také v tomto případě až tam (vysoko), kam to půjde! Rádi bychom prolezli různá pohoří, či zdolali nějaké z četných jihoamerických hor.

Sníme také o nejvyšší hoře Jižní Ameriky – Aconcagui s 6 962 m n. m. Vylezeme tam? Určitě se o to pokusíme a vylezeme kam to půjde. Detailní deníkový zápis včetně fotek z výstupu si budete také moci přečíst ve vydané knize.

V neposlední řadě bychom rádi někde strávili nějaký čas dobrovolnictvím, ať již v nějaké škole či pomoci české organizaci.

Kdo jede?

Skaut - ucho sem/ucho tam

Měl jsem původně být trpasličí pinč, ale trochu jsem zakrslý, jedno ucho mi skoro nikdy nestojí a táhne mi na třetí rok. Jo, jmenuju se Skaut. Miluju procházky, hlavně v horách, úplně nejradši šíleně běhám do kopce a zase z kopce. Byl jsem již několikrát výš než ve 3 000 m n. m. Každý rok musím taky sjet nějakou řeku, protože páníčci si hrají na vodáky. Naštěstí mám aspoň plovací vestu, ale do barelu se mi nechce. Mám taky rád svůj klid a rád se vyhřívám. S paničkou jsme se letos zúčastnili závodů Horská výzva a na nejdelší trati (kolem 70 km) jsme dokonce dvakrát obsadili 3. místo. Jedu také do Jižní Ameriky a vůbec nevím, co mě čeká.

Lada - "kancelářská" pomoc

Když jsem poprvé jela za hranice Evropy v rámci Expedice Tunguzský meteorit v roce 2003, netušila jsem, že cestování se stane neoddělitelnou součástí mého života. Odjakživa bylo mým snem cestovat všude, kam to půjde, udělat cestu kolem světa jako Phileas Fogg z knihy Cesta kolem světa za 82 dní, popřípadě se podívat i do vesmíru. Miluji poznávání nových kultur, hlavně jídlo, ale také hory, ledovce a další přírodní krásy. Také si ráda odpočinu na chvíli někde na pláži. Jsem ráda, že v rámci této expedice se mi splní část snu tím, že objedeme aspoň jeden kontinent.

Tonda - technická pomoc

Cestování mě lákalo od malička, cestopisné seriály, dokumenty a filmy byly moje. A teď se chystáme na vlastní! Spíš mě lákala vlastní expedice vlastním autem, než-li baťůžky, autobusy, letadla, turisti atd. Rád poznávám přírodní zapomenuté krásy naší planety i jiné kultury a místní zvyklosti. Je to má první opravdová expedice s vlastním vozem do neznáma, zatím jsem byl baťůžkářsky v Japonsku, Filipínách, na Ukrajině a část Evropy.

Dodávka - expediční 1+kk

Jsem dodávka Ford Transit se vznětovým motorem bez turba o obsahu 2496 cm³ s výkonem neznámým, protože můj původní motor „podal ruku“ a jiný je narychlo sehnaný s kopřiv, o kterém nic nevím. Dle papírů mám mít 55 kW a jezdím na naftu. Jsem načerno předělána na obytnou. Vyrobili mě v roce 1997, po té jsem pracovala jen asi 1,5 roku. Pak mě přestavěli na obytnou a teď se mnou plánují objet Jižní Ameriku. Jenom mám takovou obavu… nekoupili mi lístek zpět?!

Když někoho potkáme nebo když se nám podaří dostat se někam, kde to bude stát za to, máme připravené samolepky a olepíme naší expedici, kde to bude zrovna vhodné. To je naše samolepka, určitě ji také můžete mít, stačí si vybrat v odměnách.

 

Slovo na závěr

Podpořit můžete jednou z nabídnutých odměn, pokud si však přejete přispět také na expedici jako takovou, můžete přihodit větší částku či úplně vlastní částku. Na závěr obrovské díky a nezapomeňte, že jedete s námi. Ať už nás podpoříte finančně nebo jen morálně a budete sledovat naše zážitky na facebooku nebo na našich stránkách, věřte, že budeme nesmírně potěšeni. Díky a jedeme!

Vybráno0 Kč(0 %)

0 %
36 500 Kčpožadováno
0startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuExpedice KTP

Odměny

150 KčVelké díky s dobrým pocitem

Chtěl bych podpořit mladé blázny s psíkem na cestách a obdržím knihu v pdf.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

350 KčNalepím si je

Dostanu speciální expediční samolepku a můžu si ji nalepit úplně kamkoliv budu chtít a k tomu knihu v pdf.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

450 KčObligátní pohled

Jasnačka, dojedou tam, kam to půjde a na mě bude čekat pohled z jednoho netradičního místa Jižní Ameriky a k tomu kniha v pdf.

Počet dostupných odměn: 100/100

Odměna nedostupná

650 KčNefalšovaná kniha

Poštou mě přilítne nefalšovaná kniha - cestovní deník s fotografiemi a zápisky z celé expedice.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

900 KčPojedu s KTP - co nejdál a nejvýš

Moje jméno se poveze na expediční dodávce a také vyleze na všechny hory a budu tedy pořád na cestě. Po cestě také dostanu výtisk cestovního deníku.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 350 KčPejska na půjčku

Pro milovníky pejsků... Rád bych se osobně setkal(a) s expedičním psem Skautem a půjdeme na venčící procházku v Poličce, Praze a okolí, kde mi Skautovi páníčci povypráví mimo jiné také o expedici. Skaut mě také předá výtisk cestovního deníku s otiskem svojí packy.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

2 500 KčNa návštěvě u nás

Až dojedou tam, kam to půjde, tak budou muset ještě dál a to ke mě domů a všechno mi to hned za tepla povyprávět (v případě zájmu s/bez pejska) aneb soukromá návštěva se soukromou prezentací, jaj! A samozřejmostí je přivezený výtisk cestovního deníku.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

3 250 KčPřidám se (doopravdy) k expedici!

Dostanu se (na vlastní náklady) do Jižní Ameriky a připojím se na pár dní k expedici a pojedu prozkoumávat s nimi! A samozřejmě budu mít zajištěnou dopravu expediční dodávkou, ubytování ve stanu a s láskou připravené jídlo. Stačí to naplánovat! Po expedici dostanu vydaný cestovní deník.

Počet dostupných odměn: 5/5

Odměna nedostupná

5 000 KčSponzorské logo/jméno na autě

Moje/naše logo či moje jméno se ve velkém poveze celou dobu na expediční dodávce a samozřejmě jako hrdý sponzor expedice budu publikován ve vydané knižní podobě cestovního deníku, na Facebookovém profilu a na oficiálních stránkách expedice. Knihu také dostanu s obrovským díky.

Počet dostupných odměn: 7/7

Odměna nedostupná

10 000 KčPojmenuji expediční dodávku

Naše expediční dodávka nemá stále jméno! Jedinečná možnost pouze pro jediného z vás! Vymyslete jakékoliv (rozuměj jakékoliv smysluplné) jméno a expediční dodávka se bude jmenovat právě tak! Tak směle do toho! Jméno se objeví nejen ve vydaném deníku, ale bude provázet celou expedici včetně aktualizací na sociálních sítích. A co víc? Každopádně hlavně tu naší knihu.

Počet dostupných odměn: 1/1

Odměna nedostupná