Screenshot 2019-01-22 at 22.43.32.png

Ewraker I Knihy

1. část historické fikce z počátku 10. století odehrávající se v Polsku a Čechách. Vikingové, vražda sv. Ludmily, raný středověk na vlastní kůži.

Screenshot 2019-01-22 at 22.43.32.png

Vybráno55 200 Kč(184 %)

184 %
30 000 Kčpožadováno
85startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

Proč podpořit

Získáte první část historického románu za velmi příznivou cenu (poštovné a balné zahrnuto). Po ukončení projektu bude k prodeji jen velmi omezený počet kusů. V druhé polovině tohoto roku plánuji zahájit předprodej druhého dílu, opět zde na Startovači. Pokud přispějete nyní, stanete se vlastníky exkluzivní edice knihy, která se již nikdy nebude opakovat.

Základní cíl projektu je splněn, ale jsou tu stále další výzvy:

- částka 100 000 Kč umožní výrobu a vydání audio knihy

- překročení 300 000 Kč by znamelo, že se staneme nejúspěšnějším projektem startovače podle procent plnění.

Co je Ewraker?

Kniha Ewraker [čti Evraker] je akční výlet do středoevropských dějin počátku 10. století, konkrétně do let 920–921. Očima polanského mladíka Bożydara a vikingských bojovníků bych vám rád zprostředkoval pohled na jednu ze zásadních událostí českých dějin, kterou je vražda sv. Ludmily, babičky sv. Václava.

Asi si kladete otázku: „Kde se vzali Vikingové v našich dějinách?“

Jsou jimi Tunna a Gommon, vrahové sv. Ludmily. Zmínku o nich je možno nalézt ve starém textu z konce 10. století zvaném Kristiánova legenda. Historici se dle severských jmen domnívají, že šlo pravděpodobně o vikingské bojovníky, kteří sloužili ve vojenské družině českého knížete. A právě stopa Vikingů v našich dějinách mne inspirovala k psaní příběhu, jehož první část vám předkládám. Věřím, že při čtení prožijete na vlastní kůži krátké a intenzivní výjevy z raně středověkého světa.

Fakta o knize

1. díl má rozsah 130 stran A5, včetně 13 barevných celostránkových ilustrací, které vytvořil Jirka Houska. Mám v plánu napsat celkem tři části, které budou tvořit celistvý příběh. Přestože se jedná o beletrii, snažil jsem se text doplnit poznámkovým aparátem. Vždy mne při čtení historické literatury bavilo, když jsem se dozvěděl něco navíc. Při testovacím čtení jsem však zjistil, že příliš mnoho faktických poznámek někoho ruší při čtení příběhu. Proto jsem se rozhodl nabídnout možnost vybrat si ze dvou verzí:

  • s poznámkami pod čarou
  • s poznámkami na jednom místě až na konci knihy

Pro PDF verzi bude dostupný i čistý text úplně bez faktických poznámek. V případě papírové knihy si nezapomeňte podle toho správně vybrat odměnu!

 

Tolik první dvě strany. Můžete pokračovat v ukázce, kterou tvoří celá 1. kapitola příběhu.

Více informací o knize a aktuální dění můžete najít na facebookových stránkách.

Co dostanete do ruky?

Nejlevnější možnost, jak přispět, je vybrat si elektronickou verzi ve formě PDF souboru. Ten je možno otevřít programem Adobe Reader volně dostupným na libovolné platformě. Soubor nebude šifrovaný, ani jinak chráněný a ponechám na vašem svědomí, jak s ním budete nakládat :-)

Výroba a distribuce elektronické verze mne nebude téměř nic stát, a proto je to nejjednodušší způsob, jak přispět, vyzkoušet, jestli Vás příběh zaujme, a rychle dostat odměnu.

Chápu, že většina dává stále přednost papírové knize, a proto nabízím i tuto možnost. Výroba a distribuce knihy je nákladnější a pracnější proces, a proto je počet odměn omezen. Pokud se rozhodnete pro papírovou knihu, měli byste ji nalézt ve schránce do konce dubna.

Na co chci peníze

Základní vybranou částku hodlám využít na pokrytí nákladů, které jsem investoval do výroby knihy. Ilustrace, korektury, odborné překlady, to vše něco stálo. Další velkou položku bude tvořit tisk a distribuce papírové knihy.

Proč to nejdříve nedopíšu?

Celý příběh začal jen jako relaxace a únik od dnešního přetechnizovaného světa. Pokračoval jako text rozesílaný mým přátelům a známým. Díky pozitivnímu ohlasu se mi podařilo dotáhnout do konce 1. díl, který uvádí na scénu většinu hlavních postav, a přestože nemá uzavřený konec, představuje svým způsobem celistvý příběh. A v tomto momentě jsem se rozhodl, že ukážu svůj výtvor co nejdříve světu, abych zjistil, zda si můj styl psaní najde více fanoušků.

Jak to bude s pokračováním?

První díl jsem napsal během druhé poloviny roku 2017. V roce 2018 probíhaly korektury, redakce, tvorba ilustrací a sazba. Souběžně s tím jsem pokračoval v práci na druhém díle. V současnosti mám napsáno dalších 80 stran textu a celkem plánuji napsat tři části. Už vím, jak celý příběh skončí: mám napsáno i 20 stran závěru celé knihy. 

Proč jsem se rozhodl pro Startovač?

Protože mi jako neznámému začínajícímu autorovi tradiční knižní trh nic nepřináší. S pomocí přátel a odborníků, kteří mi často pomohli bez nároku na odměnu, jsem udělal všechny potřebné práce na vydání knihy sám. Uvedu pár faktů, abyste si představili situaci na českém knižním trhu:

  • Ročně u nás vyjde 15–18 000 titulů.
  • Běžný náklad: méně než 1 000 kusů.
  • 55 % ceny tvoří distribuce, z toho asi 30 % připadne knihkupci.
  • Tisk tvoří asi 20 % ceny.
  • 15 % jde nakladateli.
  • 8-10 % zbývá autorovi.

Jistě uznáte, že z pohledu autora jsou tato čísla děsivá. Proto jsem se rozhodl jít vlastní cestou a primárně nabízet elektronickou verzi, za přijatelnou cenu.

Tým

Text: Jan Podšera

Ilustrace: Jirka Houska

Korektura a redakce: Jiří Jurečka

Překlady do staroseverštiny: David Šimeček

Historická korektura: David Kalhous

Sazba: Michal Málek

Vybráno55 200 Kč(184 %)

184 %
30 000 Kčpožadováno
85startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuJan Podšera

Odměny

80 KčFanoušek elektronických knih

Elektronická verze 1. části ve formátu PDF. Několik verzí souboru: s poznámkami pod čarou, na konci a bez poznámek. Speciální verze pro Kindle.

Očekávané doručení odměny: březen 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

200 KčFanoušek historických faktů - brožovaná kniha

Brožovaná kniha s barevnými ilustracemi. Verze s poznámkami rovnou pod čarou pro ty, kteří jako já hltají historická fakta a souvislosti. V ceně je poštovné a balné v rámci ČR.

Očekávané doručení odměny: duben 2019

Počet dostupných odměn: 986/1000

Odměna nedostupná

200 KčFanoušek příběhů - brožovaná kniha

Brožovaná kniha s barevnými ilustracemi. Verze s poznámkami na jednom místě až na konci knihy. Určeno pro ty, kteří se při čtení příběhu neradi nechávají odvádět stranou. V ceně je poštovné a balné v rámci ČR.

Očekávané doručení odměny: duben 2019

Počet dostupných odměn: 997/1000

Odměna nedostupná

350 KčMilovník historických faktů - pevná kniha

Kniha s pevnou obálkou a vázanou vazbou. Ilustrace na kvalitnějším papíře. Verze s poznámkami rovnou pod čarou pro ty, kteří jako já hltají historická fakta a souvislosti. V ceně je poštovné a balné v rámci ČR.

Očekávané doručení odměny: duben 2019

Počet dostupných odměn: 215/250

Odměna nedostupná

350 KčMilovník příběhů - pevná kniha

Kniha s pevnou obálkou a vázanou vazbou. Ilustrace na kvalitnějším papíře. Verze s poznámkami na jednom místě až na konci knihy. Určeno pro ty, kteří se při čtení příběhu neradi nechávají odvádět stranou. V ceně je poštovné a balné v rámci ČR.

Očekávané doručení odměny: duben 2019

Počet dostupných odměn: 246/250

Odměna nedostupná

500 KčCtitel historických faktů - exkluzivní kniha

Kniha s pevnou obálkou a vázanou vazbou. Ilustrace na kvalitnějším papíře. Ručně psané věnování. Verze s poznámkami rovnou pod čarou pro ty, kteří jako já hltají historická fakta a souvislosti. V ceně je poštovné a balné v rámci ČR.

Očekávané doručení odměny: duben 2019

Počet dostupných odměn: 43/50

Odměna nedostupná

500 KčCtitel příběhů - exkluzivní kniha

Kniha s pevnou obálkou a vázanou vazbou. Ilustrace na kvalitnějším papíře. Ručně psané věnování. Verze s poznámkami na jednom místě až na konci knihy. Určeno pro ty, kteří se při čtení příběhu neradi nechávají odvádět stranou. V ceně je poštovné a balné v rámci ČR.

Očekávané doručení odměny: duben 2019

Počet dostupných odměn: 46/50

Odměna nedostupná

1 000 KčSponzor

Dva výtisky s pevnou obálkou a vázanou vazbou. Ilustrace na kvalitnějším papíře. Ručně psané věnování. Jmenovitá zmínka v seznamu sponzorů v knize. Navíc ještě i elektronická PDF verze. V ceně je poštovné a balné v rámci EU.

Očekávané doručení odměny: duben 2019

Počet dostupných odměn: 26/30

Odměna nedostupná

2 000 KčMecenáš

Čtyři knihy s pevnou obálkou a vázanou vazbou. Ilustrace na kvalitnějším papíře. Ručně psané věnování. Jmenovitá zmínka v seznamu mecenášů v knize. Navíc ještě i elektronická PDF verze. V ceně je poštovné a balné v rámci EU.

Očekávané doručení odměny: duben 2019

Počet dostupných odměn: 8/10

Odměna nedostupná

5 000 KčSběratel

Deset knih s pevnou obálkou a vázanou vazbou. Ilustrace na kvalitnějším papíře. Ručně psané věnování. Jmenovitá zmínka v seznamu sběratelů v knize. Navíc ještě i elektronická PDF verze. Osobní setkání s autorem a Jirkou Houskou. V ceně je poštovné a balné v rámci EU.

Očekávané doručení odměny: duben 2019

Počet dostupných odměn: 5/5

Odměna nedostupná

10 000 KčSběratel umění „Ohně Slovanů“

Originál obrazu [URL="https://www.knuppgallery.com/jirka-houska-vystava-2018"]„Ohně Slovanů“[/URL]. Olej na plátně, rozměry: 30 x 24 cm Druhý obraz exkluzivně dostupný k prodeji. K tomu podepsaný výtisk knihy s pevnou vazbou a elektronická PDF verze. Jmenovitá zmínka v seznamu sběratelů v knize. Osobní setkání s autorem a Jirkou Houskou.

Očekávané doručení odměny: duben 2019

Počet dostupných odměn: 1/1

Odměna nedostupná

22 000 KčSběratel umění

Originál obrazu „Varjažská karavana“ z titulní stránky. Olej na plátně, rozměry: 55 x 50 cm Jediný exkluzivní obraz volně dostupný k prodeji. K tomu dva podepsané výtisky knihy s pevnou vazbou a elektronická PDF verze. Osobní setkání s autorem a Jirkou Houskou.

Očekávané doručení odměny: duben 2019

Počet dostupných odměn: 0/1

Odměna nedostupná