Evropou pěšky z jihu na sever - crowfunding kampaň

Evropou pěšky z jihu na sever

Pěšky z mysu Punta Marroqui s batohem až na sever Norska. Cesta potrvá kolem 190 dní a kniha, která vznikne, bude plná zážitků a fotek z cesty.

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Cestování pěšky je možná pomalé a pro někoho i nepohodlné, ale za to si člověk všimne plno věcí, které v autě nebo na kole míjí. Navíc cítíte tu atmosféru a vůni určité oblasti. Samozřejmě také zažijete bouřky, déšť, horko i zimu, bolavé nohy atd... Za ty zážitky to ale stojí a budu rád, pokud se tento můj projekt díky Vám uskuteční.

Někdo si možná řekne, to je bláznivé nebo to se nedá... Ale všechno se dá zvládnout. Díky Vašim příspěvkům vznikne, troufám si říct, jediněčná kniha plná zážitků, postřehů a také fotek z cesty po Evropě. Nebude to jednoduché a nechci být držitelem nějakého rekordu v chůzi, ani v rychlosti, za kterou se dá celá trasa ujít. Chci Vám přinést fajn knihu, kde si počtete, jak jsem den po dni cestoval Evropu z nejjižnějšího bodu až k nejsevernějšímu.

Kniha bude složena z každodenních zápisků a poznámek. Přidám také nejzajímavější fotky a postřehy z celé cesty. Celá kniha bude mít přes 200 stran, takže v průměru vyjde jeden den na jednu stránku. Protože fotek bude pravděpodobně hodně, tak do knihy doplním odkazy na fotky na web a videa. V knize bude vše podstatné a přes odkazy v ní se dostanete k dalším fotkám a rozšířím tak její obsah o další zajímavosti.

Každému, kdo mne podpoří od částky 590Kč osobně napíšu do knihy poděkování. Můžete také knihu věnovat někomu jinému, pak se na textu domluvíme tak, aby byl určený obdarované osobě.

Jak taková cesta vypadá a kolik měří?

Cesta bude měřit něco kolem 6400km. Alespoň tak to vyjedou Google mapy. Trasu jsem pozměnil tak, aby vedla přes fjordy v Norsku. Kolem Baltu přes Švédsko je to o kousek kratší, ale věřím, že přes Norsko to bude daleko zajímavější a bude tak více krásných fotek, více zážitků a textu do knihy. Na mapě je kostra trasy, které se budu držet. Samozřejmě nebudu chodit po dálnicích nebo jiných rychlostních komunikacích, takže se bude délka a celá trasa mírně měnit. Kempů, kde budu nocovat je kupodivu všude plno, takže nebude problém najít vhodné místo k nocování. Rozdělávání stanu a přespávání bude jen v kempech, které jsou k tomu určené. Po kliknutí na obrázek se Vám otevře mapa s větším rozlišením.

startovac01.jpg

Kdy to vše začne a jak dlouho potrvá?

Cesta začne ve Španělsku na mysu Punta Marroqui, počítám že někdy v únoru 2015. To by mělo být kolem 15-18 stupňů, což už se dá a pro pěší turistiku je to docela i normální teplota. Žádné velké horko. Na sever Evropy to potrvá kolem 180-200 dní. Ano 6 měsíců chůze každý den kolem 30km. Když některý den nachodím 40km, tak druhý den bude odpočinkový "jen 20km" :-) V průměru by to ale mělo být 30-35km aby cesta byla dokončena do září 2015, kdy bývá v Norsku ještě přijatelné počasí kolem 15 stupňů.

Pokud vše půjde dobře, měl bych se vrátit nejpozději v září do ČR. Pokud ale některé dny máknu a cesta se nebude komplikovat, tak bych se mohl vrátit už někdy v srpnu. Následně bude zpracována kniha + fotky a svoje dárky by jste měli mít během října. Vím, že to je až za rok, ale jen samotná cesta zabere půl roku a vyjít ze Španělska mohu až v únoru, kdy budou teploty akorát a hlavně najdu kempy, které mají otevřeno. Věřím, že natočím i plno kvalitního materiálu a podaří-li se všechno, tak jak má, určitě bude v plánu dokument o celé cestě.

Všechny aktuality, fotky, poznámky a pokud to půjde i videa, můžete sledovat na FACEBOOKU a také na webu www.geokapo.cz kde najdete i další cestovatelské aktivity.

Pro větší přehlednost jsou zde podrobnější mapy. Po kliknutí na mapu se Vám zobrazí ve větším rozlišení.

02_trasa_evropa_jih_sever_2015_spanelsko.jpg    03_trasa_evropa_jih_sever_francie.jpg

04_trasa_evropa_jih_sever_2015_francie02_bel_hol.jpg   05_trasa_evropa_jih_sever_2015_nem_dan_sve.jpg

06_trasa_evropa_jih_sever_2015_sve_norsko01.jpg   07_trasa_evropa_jih_sever_2015_norsko02.jpg

08_trasa_evropa_jih_sever_2015_norsko03.jpg

09_trasa_evropa_jih_sever_2015_norsko04.jpg

Všechny odměny, kniha, fotky s věnováním atd... budou rozesílány a doručovány jakmile se vrátím z cesty v průběhu září-října 2015.

Knihu můžete mít za příspěvek od 590Kč a k tomu plno jiných zajímavých dárků. Kromě fotek s věnováním můžete získat i cestovatelská trička, pohledy z cesty po Evropě, pozvánky na autogramiádu a nebo se setkáme a dárky Vám předám.

Nepátral jsem nikde, jestli někdo již takovou cestu šel pěšky, ale podobný projekt, kdy by vznikla kniha a také následně video + fotky jsem nikde nezaznamenal. Cesta je dlouhá a časově náročná, proto taky úplně jiný rozpočet, než kdyby vzal člověk auto a za pár dní byl z jihu Španělska na severu Norska.

Rozpočet:

Ceny v kempech jsou kolem 10-15 Euro max. + nějaké jídlo na den a tak při zhruba 190 dnech cesty dělá celkový rozpočet cesty s vydáním knihy 160 000 Kč.

Náklady na samotnou knihu (kolem 60tis. při 200 stranách z toho 70 barevných) + poštovné a poplatky Startovači jsou vyčísleny na 70 000 Kč

Částku 70 000 Kč je důležité vybrat pro vznik celého projektu. Byl bych rád, pokud by se podařilo vybrat více a mohl bych si na cestě dopřát občas nějaký komfort v podobě například chatky v kempu :-) a také vydatnějšího jídla, abych nezhubnul a unesl celou cestu batoh s kompletní výbavou. Také zamýšlený dokument z této expedice bude stát nejen spoustu času při zpracování a byl bych rád, kdybych Vám ho mohl představit v nějaké slušné úpravě.

Další peníze spolkne tisk fotek + poslání pohledů k Vám domů, ale to už budou ty příjemnější starosti, protože až k tisku knihy a fotek dojde, budu mít celou cestu úspěšně za sebou a Vy se budete radovat z dárků a doufám, že hlavně z knihy samotné.

Něco také bude stát doprava do Španělska a z Norska zpět a další poplatky za trajekt + bus z Dánska do Švédska, protože pod vodou se jít nedá :-) a přes pobaltí, Rusko a Finsko je to opravdu už moc daleko.

Výbava foto-video:

Video budu točit na kameru (odolná, outdoorová, lehká...) a fotky budou foceny buď lepším kompaktem nebo nějakou zrcadlovkou - musím promyslet kvůli skladnosti a celkové váze všech věcí, které ponesu v batohu. Každé kilo navíc bude nepříjemné a zbytečné. Celkově by měly vážit všechny věci, které ponesu, kolem 20-25Kg. Fotky budou pravidelně odesílány v dosahu WiFi a zálohovány na externí disk.

V dosahu WiFi budu také přidávat příspěvky na facebook a web. Většinou asi večer v kempu. Budete mně tak sledovat takřka online každý den, protože v evropských kempech jsou wifi připojení v dnešní době skoro všude.

Všechny potřebné informace i další věci, které by Vás zajímali směřujte na můj mail nebo facebook. Odpovím všem a na vše, co Vás bude zajímat.

Celkové náklady na vydání knihy jsou trošku vyšší, ale kniha bude mít kolem 200 stran a z toho 70 barevných, protože Vám chci přinést nejen zajímavé čtení, ale i krásné obrázky z celé cesty. Věřím, že tento celý projekt a samotná kniha bude pro Vás zajímavá a že vydání knihy a moji cestu rádi podpoříte. Děkuji za jakoukoliv podporu i ve formě sdílení a nebo oslovení známých a kamarádů, které by tento projekt zajímal.

Celou dobu s Vámi budu komunikovat a přinášet zajímavé postřehy, zážitky, moudra a fotky nejen z cesty, ale i z přípravy na ni.

logos.jpg

Co si o tomto projektu myslíte?