Euroskate party - crowfunding kampaň

Euroskate party

Skateboarding v rozdělené, ale skateboardingem sjednocené Evropě v letech 1985–1990

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Motto:
Přestože byla mezi náma obrovská hranice a my si ten skateboarding vytvářeli sami a měli jen málo informací, ta nálada a filozofie tady byla. Zjistili jsme, že jsme nevymysleli nic novýho, že je to všude na světě stejný, že se vezeme na jedný vlně, že je to přirozená věc.
Honza Smolík

Československo bylo v osmdesátých letech místem setkávání skejťáků z Východu i Západu, místem, kde se stíraly rozdíly. V září 1985 navštívili Brno, Plzeň, Karlovy Vary i Prahu věrozvěstové Shane Rouse a Claus Grabke. Jejich přítomnost rozpoutala řetězovou reakci. V říjnu 1987 se do Brna vrátili na velké mezinárodní závody a rok na to se v Praze uskutečnilo mistrovství Evropy ve skateboardingu. Věci do té doby na Východě nemyslitelné a nevídané. Přímý přenos z holešovické haly byl prvním televizním vysíláním skejtových závodů v historii vůbec. Nejen o tom jsem dal dohromady knížku, která přibližuje události v Evropě v letech 1985–1990. Každá z nich by vydala na román a nebyla by to nuda. Kniha Euroskate party bude našlapaná tím nejzajímavějším, co se ve východní Evropě ve skateboardingu odehrálo.

Mistrovství ČSSR v září 1985 v Brně, první mezinárodní závody v září 1986 v Olomouci, první výjezdy na závody do západní Evropy, prachatický summercamp v červenci 1987 a halové závody v říjnu v brněnském Rondu, světové poháry v západoněmeckém Münsteru, závody Evropského poháru, olomoucký summercamp v červenci 1988, úspěchy fenomenálních slalomářů z Poličky, halové závody v Hradci Králové a samozřejmě Euroskate ’88. V knížce najdete pohledy z obou stran Železné opony na to, co tehdy Československo pro skateboarding znamenalo.

Euroskate party je plná fotek od skejťáků a profesionálních fotografů zvučných jmen. Shane Rouse, Claus Grabke, Jani Söderhäll, Radim Hromádko, Petr Klein, Jan Mihaliček, Jaromír Jirman, Herbert Slavík, Vojtěch Písařík, Lukáš Volek, Jan Koliš a další se ponořili do archivů, aby našli to nejlepší. Texty pětatřiceti pamětníků vypráví o tom, co se koncem osmdesátých let ve skejtové Evropě dělo.

Pokud chcete vydání knížky podpořit, nabízím knížky, tričko, fingerboardy, legendární parkáče i „dnešní“ skejtové desky, vertku na doma a pár dalších specialit. Euroskate party vyjde v říjnu 2020 v rozsahu 232 stran, ve formátu 190x255 mm a budu rád, když mi s tím pomůžete.
Díky, Honza Bouček, www.facebook.com/euroskate88

Více o odměnách ZDE

Každý týden přibudou v novinkách kampaně útržky textů a vzpomínky skejťáků z Východu i Západu. Začínáme rokem 1985, kdy do Československa přijeli skejtoví věrozvěstové Shane Rouse z Velké Británie a Claus Grabke z NSR:

Tomáš Fiala
Ukradli jsme dětskou prolejzačku, takový to obrácený účko. Trubky jsme rozřezali, namontovali na konstrukci dřevotřískový desky a udělali si jen malou rampičku, na kterou jsme najížděli a otáčeli se. Backside, frontside.

Dalibor Daňhel 
Na místě tý malý rampičky jsme pak postavili velký účko. Ingstav Brno byla firma co dělala stavební práce, mosty a takový věci, takže sehnat pár trubek a plechy na rampu pro ně nebyl problém. Dali jsme jim rozměry a parametry, oni nám připravili materiál a železo nám naohýbali.

Martin Kopecký
V první polovině září 1985 začala vyrůstat na parkovišti u Merhautovy ulice v BRNĚ prapodivná obluda. Všichni kroutili hlavou, všichni se divili.  Děti: klouzačka??? Pracující: silo?!? Důchodci: nesmysl!?! Jenom celé skateboardové Československo vědělo, že tu při nočních ohňostrojích svářecího aparátu vyrůstá nová skateboardová u-rampa. Každý nový svár byl krůčkem k blížícímu se VII. mistrovství Československa, které mělo být dlouho očekávaným vrcholem sezóny 1985. Nejen organizačně a výkonnostně, ale i proto, že jsme čekali zahraniční hosty v čele s mistrem Evropy ve freestyle Shanem ROUSEM z Velké Británie a mistrem Evropy v u-rampě Clausem GRABKEM z NSR.

Claus Grabke
Předvádíme v Praze na Strahově freestyle a streetstyle pro spoustu fotoaparátů a domlouváme se na párty u jednoho ze skejťáků. Tam se ukazuje, jak divoký jsou tihle Čechoslováci. Pijou pivo z kbelíku a totálně demolujou pokoj. Otec toho skejťáka, co se v noci vrací domů, úplně oněmí, když vidí, co se tam děje. Všichni rychle mizíme.

Co si o tomto projektu myslíte?