Malá fotka.png

Škola spoluřízená dětmi v Opavě Ostatní

Jsme nová opavská základní škola, na jejímž řízení se budou podílet děti. Otevíráme v září. Potřebujeme pomoc, abychom mohli zrekonstruovat prostory.

Plakátek.jpg

Vybráno205 011 Kč(103 %)

103 %
200 000 Kčpožadováno
130startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

Jsme skupina pěti dospěláků, kteří v Opavě zakládají svobodnou demokratickou základní školu Erazim. Naším velkým vzorem je Summehill a česká Donum Felix. Přijímáme děti do prvního až devátého ročníku.

Oslavujeme, že nás ministerstvo školství zapsalo do školského rejstříku

Víc o jednotlivých lidech školy, jak se jako zakladatelé a učitelé označujeme, je na našich webovkách: https://www.erazim.cz/lide-skoly/

Příběh

Pracuju na jiné svobodné demokratické škole, na jejímž vzniku jsem se podílel. Na začátku jsme měli dvacet dětí od prvního do sedmého ročníku. Na jednom z prvních ranních kruhů, kde jsme všichni seděli, jsem svou otázkou, proč jsme tady, spustil lavinu. Někdo se rozpovídal, že ho učitelka na původní škole prý nesnášela. Jiný uvedl, že se mu děti smály a někdy mu i ubližovaly kvůli odlišnému zbarvení kůže. Druhák si posteskl, že na něj učitelka nikdy neměla čas. Podobné příběhy měla většina dětí.

Dnes ty stejné děti, kterým se jinde smáli nebo jimž ubližovali, vidím radostně běhat po chodbě, smát se, užívat si, pomáhat ostatním, chodit na dobrovolné hodiny, protože chtějí, a ne musejí, nebo se zodpovědně účastnit na školní samosprávě.

Prožil jsem si, jak svobodná demokratická škola dětem navrací sebeúctu, umožňuje jim přebírat zodpovědnost a dává jim prostor učit se kdykoli cokoli. To vše bych chtěl nyní umožnit dětem i v Opavě, a proto jsem součástí skupiny, která zakládá svobodnou demokratickou školu Erazim. Pomůžete nám tento sen uskutečnit?

Matěj, spoluzakladatel

Čím se vyznačujeme

Škola řízená sněmem, jehož členem jsou všichni učitelé i všechny děti a každý má jeden hlas

Úplné věkové míchání napříč oběma stupni, prvňák i deváťák můžou trávit čas spolu

Volnost pohybu po škole zaručuje, že každý může trávit svůj čas, kde chce a s kým chce

Nabídka lekcí a činností s dobrovolnou účastí zahrnuje běžné předměty (čeština, matika, ...), ale i netradiční dle požadavků a potřeb dětí

Víc o tom, jaká je pedagogická koncepce svobodné demokratické školy, se dočtete tady: https://www.erazim.cz/co-je-to-svobodna-demokraticka-skola/

Prostory školy

Přebíráme prostory v opavských Kylešovicích, kde máme celkem asi 520 m². Stávající uspořádání není pro školu vhodné, a proto nás čeká kompletní přestavba. Níže je plánek s popisky vybraných místností, které vzniknou.

Řádírna slouží k běhání, závodění, hraní míčových her – děti v ní můžou řádit a učit se v bezpečném prostředí školy objevování hranic vlastního těla prostřednictvím volné hry. Je vybavená žíněnkami.

V herně si můžou děti užívat volnou, sebeřízenou hru se stavebnicemi (lego, duplo, seva, merkur, ...), společenskými i didaktickými hrami a dalšími hračkami.

V klidovce musí mít klid, ticho. Je útulně zařízená kobercem a pohovkami. Určená těm, kteří potřebují ticho na práci, čtení nebo odpočívání.

To, jak by mohl vypadat den v naší škole, popisujeme na webovkách: https://www.erazim.cz/skolni-den/

Přestavba

Prostory, z nichž vznikne učebna

 

Prostory, ze kterých vznike ateliér

S přestavbou jsme už začali. A to, jak se nám daří, můžete zhlédnout v dalším videu.

Komunita školy

Máme už třicet dětí, se kterými se vidíme v rámci osobních pohovorů. Pokud na pohovru zjistíme, že škola i rodina mají aspoň podobné představy o vzdělávání, z dítěte se stává člen naší školy. :)

Momentka z lednové besedy s rodiči. O tři dny pozděj schválilo MŠMT zápis naší školy do rejstříku škol a školských zařízení

Rodiče o naší škole

Věřím, že k šikaně ve svobodných školách dochází v daleko menší míře. Moc se mi líbí myšlenka rovnosti hlasu v rozhodováních běhu školy. Lenka Ch.

Zatím máme děti v domácím vzdělávání, kdyby však byla možnost svobodné školy v dosahu (Opava), nebudeme váhat a budeme usilovat o přijetí obou našich synů nyní školou povinných a později také dcery (momentálně tříměsíční). Zuzana K.

Vychovávám své děti v principech svobody a zodpovědnosti a již teď sklízím ovoce. Vyrůstají z nich osobnosti schopné komunikovat, říci svůj názor, cítí potřebu vzájemně si pomáhat a poznávat svět přirozeně. Zdenka D.

Odměna – chata na Kružberku

Ještě před zakoupením je nutné si domluvit volný termín s Matějem na matej@erazim.cz.

Vybráno205 011 Kč(103 %)

103 %
200 000 Kčpožadováno
130startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuZákladní škola Erazim

Odměny

100 KčPodpořit jen tak

Chcete vyjádřit svou podporu nové základní škole jen tak?

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

125 KčRučně pletená ponožka jako od babičky

Nový život starým svetrům, doporučujeme objednávat vždy dvakrát, ať nemáte pouze liché

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

150 KčPlacka: podporuju školu řízenou dětmi

Velký nápis, který dává najevo, že podporujete školu řízenou dětmi. Pod ním logo naší školy. Placka o průměru 56 mm s připínáčkem. Cena včetně poštovného. Náhled: [URL="https://www.erazim.cz/placky/"]erazim.cz/placky[/URL]

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

150 KčPlacka: vzdělávání je zodpovědností dětí

Dítě s pampeliškou a nápis, že vzdělávání je zodpovědností dětí. Placka o průměru 56 mm s připínáčkem. Cena včetně poštovného. Náhled: [URL="https://www.erazim.cz/placky/"]erazim.cz/placky[/URL]

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

150 KčVstupenka na zahajovací večírek

Na konci srpna uspořádáme oslavu otevření školy, a to v rekonstruovaných prostorech. Nabídneme drobné občerstvení, prohlídku i (ne)řízený program. A protože dítě je taky plnohodnotný člověk, platí také plnou cenu. :) Pouze děti, které si přivedou vlastní mléčný bar, z nějž se stravují, platit nemusejí.

Počet dostupných odměn: 23/30

Odměna nedostupná

200 KčPo stopách opavských tramvají

Věděli jste, že tramvaj jezdila i na hřbitov a některé vozy měly poštovní schránku? Hodinová komentovaná procházka centrem Opavy s výkladem o éře opavské tramvajové sítě. Cena za dvě osoby. Zářijový termín bude ještě upřesněn

Počet dostupných odměn: 5/10

Odměna nedostupná

250 KčPohlednice nebo přání vyrobené dětmi

Přání k narozeninám, výročí nebo originální pohlednice pro radost vyrobená dětmi naší školy. Doručení v prvním pololetí 2020/2021.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

350 KčNáramek z minerálních kamenů

Je vyrobený spolu s dětmi naší školy, velikost korálků 8 mm. Navlečené jsou na kvalitní pružence. Náramek je velký 18 až 19 cm a zasíláme ho v ochranném sáčku. Fotky: [URL="https://www.erazim.cz/naramky/"]erazim.cz/naramky[/URL] (prosíme upřesnit, který chcete)

Počet dostupných odměn: 2/9

Odměna nedostupná

400 KčPoděkování v seznamu dárců na našem webu

Po dobu aspoň dvou let bude Vaše jméno uvedené na našich webových stránkách, a to mezi podporovateli, kteří finančně přispěli na chod školy.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

500 KčPosezení a domácí lazaně se zakladateli

V srpnu se sejdeme v opravených prostorách školy, abychom spolu strávili příjemné odpoledne. Na oběd se budou podávat masové lazaně, které budeme péct s láskou už od rána.

Počet dostupných odměn: 26/30

Odměna nedostupná

600 KčNa den členem svobodné demokratické školy

V průběhu druhého pololetí školního roku 2020/2021 Vás pozveme, abyste strávili den v naší škole. Stanete se právoplatým členem našeho společenství včetně možnosti účasti na sněmu, jehož členy jsou všichni dospělí i všechny děti. Budete se moct účastnit veškeré vzdělávací nabídky daného dne.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

700 KčKnížka Cesta kolem světa

„Cestovaly jsme, jak to šlo, stopem, pěšky, skútrem a naše destinace vybíraly nabízené lowcost lety. Bydlely jsme ve stanu, autě, pod hvězdami, v hamace, u lidí i v hostelech.“ Cestopisné knížky do kampaně darovala [URL="https://aawesome.cz/cesta-kolem-sveta/"]Mája[/URL]. [URL="https://www.erazim.cz/wp-content/uploads/2020/05/cesta-kolem-sveta.jpeg"]Obal knihy[/URL]

Počet dostupných odměn: 2/3

Odměna nedostupná

850 KčKurz dětských a kojeneckých masáží

Kurz o délce 3× 120 min v prostorách naší školy. Kojenecký kurz vhodný pro děti 2–12 měsíců i teprve budoucí maminky (trénuje se na panence) nebo kurz pro deti 1 rok a výše, maximální počet účastníků 5. V ceně kniha nebo DVD a olejíčky používané na místě. Od prosince 2020.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 000 KčNa měsíc prezidentem

Po dobu jednoho měsíce vystavíme Váš portrét i se jménem formátu A4 v jedné z našich tříd.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 000 KčLego. Spousta lega

Máte rádi lego? Tak nám ho můžete koupit do herny! Potřebujeme spoustu lega a jedno balení klasického vychází na tisícovku. Čím víc balení, tím víc radosti. :) [URL="https://lego.heureka.cz/lego-classic-10698-velky-kreativni-box/"]Podrobnosti o klasickém legu zde[/URL]

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 000 KčPoradenství k zakládání školy

Chcete založit školu, ale nevíte, jak začít? Jaký směr zvolit? Nasdílíme vše, co víme, pomůžeme s žádostí na MŠMT. Budeme neustále dostupní na mailu i na telefonu. To vše nabízíme běžně zdarma, ale teď máte možnost nám i přispět. :)

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 500 KčWebové stránky ve WordPressu

Vytvoříme pěkné, jednoduché webové stránky pro Vás nebo Vaše uskupení. Budou ve WordPressu, ve kterém je pak sami můžete upravovat. Cena bez hostingu a domény. Ukázky práce: [URL="https://www.dkbystrouska.cz"]www.dkbystrouska.cz[/URL], [URL="https://www.lisakovodoupe.com"]www.lisakovodoupe.com[/URL], [URL="https://www.erazim.cz"]www.erazim.cz[/URL], [URL="https://www.sudbury.cz"]www.sudbury.cz[/URL]

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 500 KčIndividuální kurz dětských a kojeneckých masáží

Kurz o délce 6 hodin (2× 3 h nebo 3× 2 h) u vás doma (osoblažsko-krnovsko-opavsko) nebo v prostorách naší školy. Kojenecký kurz vhodný pro děti 2–12 měsíců i teprve budoucí maminky (trénuje se na panence) nebo kurz pro děti 1 rok a výše, exkluzivně pro vás, vašeho partnera a vaše děti. V ceně kniha nebo DVD a olejíčky používané na místě. Od prosince 2020.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

2 000 KčKorektura 100 stran

Opravíme Vám jazykové chyby v bakalářce, diplomce či jakémkoli jiném českém textu v rozsahu do 180 000 znaků. Zaměřujeme se na VŠKP (bakalářky, diplomky).

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

3 000 KčŽivá hudba pro tebe

Chceš překvapit hosty na své párty a rozjet zábavu s živou hudbou? Nebo chceš darovat originální zážitek milované osobě? Pak je tu jedinečná příležitost objednat si kapelu, která přijede až za tebou. A co kapela nabídne? Dvě hodiny živé hudby, oblíbené skladby Divokýho Billa. Dojedeme do Opavy a blízkého okolí. Že jsi o kapele nikdy neslyšel? Více informací včetně videí zde: [URL="https://www.facebook.com/%C5%A0NOJS-2080575885567104/"]https://www.facebook.com/%C5%A0NOJS-2080575885567104/[/URL]

Počet dostupných odměn: 1/2

Odměna nedostupná

3 000 KčKurz dětských a kojeneckých masáží vám i kámoškám

Kurz o délce 6 hodin (2× 3 h nebo 3× 2 h) u vás doma (osoblažsko-krnovsko-opavsko) nebo v prostorách naší školy. Kojenecký kurz vhodný pro děti 2–12 měsíců i teprve budoucí maminky (trénuje se na panence) nebo kurz pro deti 1 rok a výše, exkluzivně pro vás a až 2 kamarádky a samozřejmě vaše děti. V ceně pro každého kniha nebo DVD a olejíčky používané na místě. Od prosince 2020.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

3 000 KčIlustrace z knihy Cesta kolem světa

Set tří ilustrací A5 v rámečku z knihy Aawsome.cz Cesta kolem světa od Marie Šnajdrové [URL="https://www.erazim.cz/wp-content/uploads/2020/05/obrazky-awwesome.jpeg"]Náhled na ilustrace[/URL]

Počet dostupných odměn: 0/1

Odměna nedostupná

5 000 KčChata na Kružberku na týden

Klidně i v průběhu hlavní letní sezóny se naše chata na Kružberku stana na týden Vaší. Zděná budova z osmdesátých let se nachází padesát metrů od řeky Moravice, v klidné chatové oblasti pod přehradou, u lesa, u louky a poblíž lezeckých skal. Postele a matrace jsou pro osm lidí, ale díky dvěma podlažím se jich tu vleze klidně dvacet. Teplá voda, studna, Wi-Fi, krb, velká zahrada s ohništěm, společenské hry, vybavená kuchyň s velkou (nevybavenou) lednicí. Dostupné na kole, autem, autobusem i vlakem. Před zakoupením nutno dohodnout termín.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

8 000 KčHrdinný ochránce dětí

Do řádírny, jejíž název odpovídá účelu, potřebujeme velké dopadové žíněnky. Skvěle se z nich a na ně skáče. Jedna vychází na osm tisíc. Čím víc jich bude, tím budou zvláště hoši šťastnější. [URL="https://eshop.jipast.cz/dopadova-plocha--zinenka---rozmery-200x150x30cm"]Foto žíněnky zde[/URL]

Počet dostupných odměn: 4/6

Odměna nedostupná