Dopisy od Karla Čapka - crowfunding kampaň

Novinky - Dopisy od Karla Čapka

Napínavá dokumentární road-movie, ve které herec a režisér Ondřej Kepka pátrá po stopách legendární cesty Karla Čapka po Velké Británii.

Film & Video
Dnes jsem na kraji jezera Loch Tay objevili historický hotel Killin, ve kterém přenocoval v roce 1924 Karel Čapek. Nalezeny dobové fotografie Obrázek

V tomto hotelu se Čapek ubytoval se svým průvodcem dr. Vočadlem a obdivoval zda krásy  skotské přírody. Tehdy zde nebyla ani elektřina, takže sháněli pro Čapka svíčku, aby mohl večer psát své Anglické listy. Hotel sice vyhořel, ale zachovaly se dobové fotografie - nejstarší z konce 19. století. Atmosféra ale zůstala v hotelu úplně stejná - jako před mnoha lety - jen parník už nejezdí přes jezero Loch Tay - bohužel - vývoj nemusí být jen k lepšímu. 

V Edinburgu nás přijal český honorární konzul Paul Millar Setkání s Paulem Millarem Obrázek

Otec Paula Millara byl českým letcem, který sloužil v anglické armádě. Po válce se krátce vrátil do Čech, ale brzy pochopil, že situace v republice je kompikovaná a vrátil se do Británie. A udělal dobře - někteří jeho kolegové spolubojovníci byly našim režimem vězněni a dokonce i popraveni. Strašná část našich dějin. Paul Millar - jako syn anglického letce - to neměl vůbec jednoduché. A tak koncem šedesátých let emigroval do Británie. Od té doby žije ve Skotsku. Více též na mých FB stránkách "Ondřej KepkA"  a případně v úžasné knize Paule Millara "Neturistický průvodce"

https://www.kosmas.cz/knihy/199705/skotsko-po-cesku/       

Pokusili jsme se spojit dvě fotky dohromady, které dělí od sebe téměř 100 let. Koláž dvou fotek Obrázek

Jedná se o Cambridge, kde Karel Čapek bydlel v domě U půlměsíce. To máme ověřené. Myslíme se, že jsme našli i správné dveře - i když je na fotkách vidět, že se mnohé změnilo. Dům je dnes stále pronajímán, stejně jako za Čapka, ale o slavné návštěvě nic nevěděli - což je logické.