Dopisy od Karla Čapka - crowfunding kampaň

Dopisy od Karla Čapka

Napínavá dokumentární road-movie, ve které herec a režisér Ondřej Kepka pátrá po stopách legendární cesty Karla Čapka po Velké Británii.

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Ukázky z natáčení - pvní volně střižené záběry

 

Původní video - před odjezdem do Anglie:

Video po návratu

 

 

Uplynulo už 90 let od doby, kdy Karel Čapek napsal svůj světoznámý cestopis - Anglické listy. Literatura, kterou měli v kapse i českoslovenští piloti, když bojovali o Anglii. Dodnes v celé Evropě oceňovaná kniha plná fantazie, krásných básnických popisů i jedinečných úvah Karla Čapka o světě, který viděl, o světě který procestoval, o světě, který byl - je - a bude kolem nás. Jedinečné srovnání života u nás a v Británii.

05180027_resize.jpg

 

Rozhodli jsme se, že pojedeme po jeho stopách a budeme srovnávat to, co viděl on - jak se změnila Británie za téměř sto let - a jak jsme se změnili my?

S kamerou projedeme Anglii, ale především u nás málo známé Skotsko s tajemnými hrady, mlhami a - jak Čapek píše - nepopsatelně krásnou a magickou přírodou, která vás obklopuje. Navštívíme mystické skotské hrady, tajemná jezera a světoznámý poloostrov Skye, kde se natáčel poslední James Bond. Když tento kraj chtěli dobýt Římané, mysleli si, že je to ostrov - všude byla samá voda a bažiny.

Náš dokument vzniká ve spolupráci s Českou a Slovenskou televizí - za přispění mnoha sponzorů. Už máme prostředky na samotnou náročnou cestu, ale potřebujem ještě sehnat finance na dokončení filmu a dotáčky v České republice. Pojďte s námi na jedinečnou výpravu téměř až na konec světa ! 

Náš štáb se skládá ze čtyř osob: trasu připravila Kristýna Váňová, ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži a předesedkyně Společnosti bratří Čapků. Sama už podobnou cestu absolvovala jako turistka. Dále s námi jede zkušený kameraman a dokumentarista Daniel Hnát a samozřejmě Ondřej Kepka v roli režiséra a moderátora. Budeme mít v autě ještě zkušenou znalkyni místních poměrů a překladatelku Hanu Pustkovou, kterou vystřídá její sestra Kateřina.

Spolupracujeme s českým velvyslanectvím (děkujeme Michalovi Žantovskému za pomoc - taktéž panu Davidovi Steinkemu) a v neposlední řadě honorárnímu skotskému konzulovi Paulovi Millarovi.

Držte nám palce, celé natáčení bude velké pátraní a hledání. Některá místa máme promyšlená dopředu - například skotské jezero Loch Tay, o kterém Čapek píše velmi přesně ve svém cestopisu - ale někde budeme hledat třeba jen podobný pohled, výhled - nebo jen atmosféru místa.

Sám jsem zvědav, jak se budou naše zážitky lišit. 

Během cesty bude Ondřej Kepka pravidelně telefonovat do vysílání Českého rozhlasu DVOJKY, vždy v pondělí, ve středu a v pátek - někdy mezi 14 - 16 hodinou. Rozhlas Ondřeje navíc vybavil profesionálním nahrávacím zařízením, takže v Londýně natočí s panem Michalem Žantovským celé Noční Mikrofórum. 

AL - zaver 1.jpg

Předpokládaná trasa : Londýn, Cambridge, York, Edinburg, Skye - cesta zpět opět do Londýna přes Glasgow - tentokráte západní částí Británie. Dle možností ještě jižní Anglie a Wales. 

----

PO NÁVRATU

První ukázky z natáčení - volně střižené

 

Právě jsme se vrátili z naší cesty. Zážitků je hodně, spousta fotografií a hlavně filmových záběrů.

Zde je několik nových fotografií .

Kristýná Váňová na trajektu na ostrov Skye si na chvíli vzala můj fotoaparát pentax, se kterým jsem fotil ještě na klasický svitkový film.

8KEP0480_resize.jpg

 

Rychlý oběd v Londýně na nádraží Waterloo a klasická kobliha. Kromě Kristýny Váňové vidíte kameramana Daniela Hnáta a překladatelku Hanu Pustkovou.

IMG_2536_resize.jpg

IMG_2541_resize.jpg

Londýn je známý svým "trafikem" - tedy neuvěřitelnou "změtí" lidí všech národností a různého sociálního postavení. Už Čapek píše o tom, že ho to doslova děsilo. Mně taky. I když musím říci, že Praha se od dob Karla Čapka hodně změnila a v něčem Londýn už dohádníme.   

IMG_2584_resize.jpg

IMG_2596_resize.jpg

 

IMG_2597_resize.jpg

 

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?