Deše: Už je mi do tance - crowfunding kampaň

Deše: Už je mi do tance

Kapela Deše vydává po mnoha letech své druhé album autorsky zpracovaných žalmů.

Hudba

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

Tentokrát jsme se hudebně inspirovali nejen v klezmeru, folku a spirituálech, ale i v latinskoamerických rytmech a jinde, nicméně všechno teď vyzradit nemůžu. Žalmy jsou staré až tři tisíce let, naše zpracování jsou naproti tomu docela mladá, i když si v šuplíku musela počkat nějakých deset patnáct roků, než se naše kapelní potomstvo jakž takž stabilizovalo a nepotřebuje pořád mléko, plíny, hlídat od tatínka, viset na mamince, v noci spát doma a ne na zkouškách a tak podobně.

 

Proč člověk jako dvacátník začne zhudebňovat žalmy, když se zrovna v tomhle věku dá dělat poměrně dost pochopitelnějších věcí? Není to úplně veselý příběh, souvisí s dvouletou nemožností se hýbat a někdy vám ho třeba povím. Ale mělo to šťastný konec. 

 

Součástí tohohle šťastného konce bylo, že jsem oslovila zpěváka Honzu, se kterým se znám v podstatě z kočárku, kytaristu Vaška, kterého jsem měla kdysi dávno na starosti coby jeho táborová vedoucí na Vlčici, a multiinstrumentalistku Pavlu, což byla asi před dvaceti lety moje šéfová v Multikulturním centru. Ještě k nám osud odněkud přivál klarinetistu Filipa a společně s dalšími jsme v roce 2008 nahráli první album Před tváří andělů. Snažili jsme se i další roky hrát, co to šlo, album jsme úspěšně rozdistribuovali, v hitparádě Rádia Proglas jednou předběhli  Dana Bártu,  ale jak přibývaly ony kapelní děti a hypotéky, času a energie na hraní ubývalo. Před dvěma lety  jsme se tedy konečně zresuscitovali, a to díky zpěvačce Lucce, se kterou jsme se potkaly náhodou na nádraží v Řevnicích, a Filipovi, který k nám zavítal, když jsme hledali basáka, a nejenže zůstal, protože jsme prý milí, ale začal vytahovat další a další nástroje, na které je schopen hrát. 

 

Na albu Už je mi do tance se můžete těšit na 15 žalmů, malou ukázku několika z nich si poslechněte v našem klipu. 

 

Vybranou částku použijeme na zaplacení části výrobního procesu včetně nahrávacího studia, fotografa, grafického návrhu a výroby klipu. Na některé položky už jsme - vzhledem k načasování -museli leccos vybrat z našich domácích prasátek, která teď poněkud neklidně pokvikávají..., 

 

Album představíme 17. 3. 2019 v 17h v Praze na Habrovce (sál kostela Sv. Františka z Assisi, U Habrovky 66/2, Praha 4). Další koncerty budou následovat, takže na Habrovku doražte, ale ne všichni, ať se vejdeme... 

 

Za Deše se na vás těší 

Klára Jíchová

 

A ještě si přečtěte, co nám a o nás napsal Slávek Klecandr z Oborohu, jehož zpracování žalmů se v českých a moravských krajích poslouchá a zpívá aspoň třicet let:

 

 

"Kdosi řekl, že původní hudební podoba žalmů, tak jak je hrál a zpíval starý Izrael, se nedochovala proto, aby zůstala po staletí na celém světě lidem možnost uchopit je a hrát a zpívat po svém. Kapela Kláry Jíchové se těchto tisíce let starých - a přesto stále podivuhodně živých - textů zhostila po svém a přispěla nepřeslechnutelně svým barevným kamínkem do mozaiky pěkně rozlehlé hudební mapy s jediným ukazatelem směru cesty, na jejímž začátku i konci je biblický žalm."

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?