Czequestria 2015 - A New Beginning! - crowfunding kampaň

Novinky - Czequestria 2015 - A New Beginning!

Czequestria 2014 brought ponies to Prague in English language, something that has never been done before! Year is 2015 and we're bringing it back!

Umění
Added 5 more pint glasses!

Just a quick note - we've added 5 more pint glasses to the list of rewards if you wish to grab your own! We really did not expect such demand and there are voices asking for more so here you go =)

 

Super novinka - protože jsou tyto půlitrové sklenice žádány, tak jsme přidali dalších 5 kusů na prodej! Opravdu jsme nečekali takovýto zájem, děkujeme za vaši podporu!

The glass issue encountered - problém se skleněným půllitrem

Goood summertime to all of our supporters!
Sadly we've encountered a production problem - a technical limitation with our provider in regards to the pint glass. The sanding technique has reached a limitation and we will have to switch out a glass for a new one - a better, bigger one! Its the same one from the last year so collectors rejoice - it will fit into the set!

This will incurr an extra charge to us but not to you backers. Nonetheless, we want to let you know that the glass you will be receiving will be a different one - as shown bellow!

Thanks for understanding and have a great day!

---

Ahoj, ahoj, ahoj! Doufáme, že se máte suprově v letošním létě!

Narazili jsme na problém - problém technického rázu od našeho dodavatele pískovaných sklenic - půllitrů. Technologie pískování je velmi precizní ale také vyžaduje specifické parametry a ty se nakonec nepodařilo splnit s jejich sklenicí. Proto sklenici budeme muset vyměnit, a to za pořádný půllitr, který je větší a lepší! Ti, kteří nás podpořili v roce loňském a mají tento půllitr se jistě zaradují - je to ten samý typ!

Celkově tahle sranda s novým půllitrem nás vyjde na pár extra peněz ale nás, ne vás, takže vy si užívejte poklidného léta! Ale přesto jsme vás chtěli informovat, aby jste vědeli co se všechno děje a s čím se musíme vypořádat! Nový typ půllitru naleznete níže.

Mějte se suprově!

Pint_Glass2.png

200% and beyond!

200% goal reached - WONDERFUL! 200% and beyond! Obrázek

We've gone over the 200% of crowdfunding - only because of all of you, our friends! Once again, our sincere thanks goes out for everbody!

Jsme za 200% hranicí původního plánu - a to všechno jen díky vám, přátelé! Znova nás utvrzujete v to, že nemožné je možné a všechna naše díky míří k vám!

info_libussa_transparent1.png

What's next on the menu? We will be announcing 2 more guests that we've managed to acquire, possibly even more! We've planned for an additional item to be produced - CZ/SK bronies scarf, however due to time constraints we may be selling them at Czequestria vendor stall instead as the time draws near!

Co máme dalšího za lubem? Máme připravené ohlášení dvou dalšícho hostů, které jsme pro vás mezitím co tento crowdfunding běžel, připravili (a možná jich bude i více)! V plánu též je připravit novou odměnu - CZ/SK bronies šálu ale z časových důvodů se nestihne produkce a je možné, že je budeme mít k dispozici až na stánku Czequestrie. Čas plyne rychleji než bychom chtěli!