Babi, dědy, copak dokáže zkušenost? - crowfunding kampaň

Babi, dědy, copak dokáže zkušenost?

Pomozte mi předat vám zkušenosti mým filmem, jako před 13 lety mí prarodiče ve Vysokých Tatrách. Společně si uvědomit co pro nás zkušenosti znamenají.

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Proč chci peníze?

Chci vám ukázat, stejně jako před 13 lety mí prarodiče, Vysoké Tatry.
Chci zapálit touhu získávat a předávat zkušenosti.
Chci, aby lidé nechali zakořenit získané zkušenosti, umožnili jim růst a předávali je dál...
...a taky chci odmaturovat (součástí mé maturity na Střední škole umělecko-manažerské je tento film). 

Babička s dědou mi v roce 2004 poprvé ukázali Vysoké Tatry a jsem jim za to dodnes vděčný. Až teď jsem si uvědomil, jak je důležité předávat lidem v okolí svoje zážitky a zkušenosti, sdílet naše názory na svět. 
Chci se podělit o tu původní zkušenost předanou mými prarodiči, její sílu a to jak se můj původní zájem o přírodu a dobrodružství zvětšoval a dále nespoutaně roste až do bodu, kdy chci všechno předat dál, svým kamarádům. Doufám, že tato zkušenost, nebo třeba úplně jiná, v některém z diváků zakoření, on ji nechá růst, získá další nové zkušenosti a opět je předá dál...

foto 1 (Large).jpg

Zmenšujeme se? 

Vidím v dnešní době kolem sebe tolik mladých bez cíle, bez touhy poznávat sebe a svět. Mají strach? Jsou znechuceni dnešní společností? Proč to tak je?

Proč spoustu z nás nerozvíjí svoje zkušenosti, svoje sny?
Okrádáme se o tolik zkušeností před kterými jsme uzavření. Tak bychom mohli růst obohaceni o názory a pohledy ostatních na svět, ale místo toho se zmenšujeme, když uzavřeni před světem zapomínáme to co jsme už nabyli.

Nemáme se bát objevovat a opěvovat svět i s jeho krásami a hnusy. Nebát se opustit komfortní zónu, kde je nám nejlíp? Nabýt nové zkušenosti, poznat další spoluobyvatele země. Vždyť tohle je život a my sami se o něj okrádáme, svět si zmenšujeme a děláme ho nedostupným, uzavíráme se před ním do našeho “vlastního” vězení a bereme sebou i další...

Už jenom když jsem se do tohoto projektu pustil, konečně jsem opustit komfortní zónu. "Jen něco psát a formulovat mi dělá problém." Zařizovat ubytování, vypůjčit vybavení, sehnat pár bláznů co pojedou se mnou (zjistil jsem, že mám ty nejlepší kámoše a nejbláznivější kámoše, takže to nebylo tak těžký). Jakmile jsem začal sepisovat první myšlenky a námět, kupodivu nemůžu přestat. Tak silná potřeba a možnost předat moji zkušenost.
Napadlo mě to tento rok, kdy jsem byl nejspíše naposled s dědečkem v Tatrách. Dlouho jsem přemýšlel jaké téma si zvolím na maturitní film. "Natočím něco jednoduchýho, jen abych udělal maturitu." Pak mě to při poslední tůře s dědečkem přes Bystré sedlo docvaklo. Mám něco co můžu druhým předat, moje myšlenky a zkušenosti z hor.

Ale je tady něco, co přece nejde překonat. "Měl bych to vzdát, udělat něco jiného dokud mám čas. Nikoho to nebude zajímat. Nemám peníze a ani ti čtyři blázni co jsem je do toho zatáhnul." 

Startovac.cz, "ale jak bych já mohl někdy založit kampaň, jsem jen student a nikdo o mě ještě neslyšel. Co bych lidem nabídnul a jak by vypadaly odměny?"
STOP! Nevzdám to jen kvůli 
Prosím vás pomozte nám. Už jen penize říkají našemu projektu ne.

Kam teda půjdeme?

MAPA:

MAPA_fin (Large).jpg

Odkaz na mapu ve plném rozlišení: http://www.imgup.cz/image/L4uH

 

V zimním období, konkrétně přes silvestra se společně s kamarády vydáme za poznáním do Vysokých Tater na Slovensku. Plán je následující, přijedeme do Tatranské Lomnice a zamíříme značenou cestou směrem na Tatranské Matliáre až k Chatě pri Zelenom plese, do lůna zasněžených hor, přímo do srdce Tatranských kotlin a štítů. Očekávaná teplota na začátku ledna pod -10°C. Dále naše cesta povede přes celkem 7 horských chat, cca 58 km s převýšením celkem 3756 m, v horách se zdržíme cca týden. Hodně záleží na počasí a sněhových podmínkách.

VÝPRAVA (5 bláznů):

rici (Custom) (2).pngRichard "Riči" Andrýs (režie, střih, kamera)

"V horách vidím boha, jeho obraz v přírodě, krásné a silné, nezdolné a nezbytné."

peta (Custom) (2).pngPetra "Peťa" Nespěšná

"Sníh, slunce a málo lidí. Můžete jít na místo, kde nikdo ještě nešel, objevujete..." 

denny (Custom) (2).pngDenis Veľký

"Hory jsou nejkrásnější architektonické stavby přírody. Miluju hory, jen tak se sám procházet a pozorovat..."

pepa (Custom) (2).pngPepa "Pepi" Sedláček

"Hory jsou pro mě obrovským domovem, miluji masivnost a nespoutanost horské přírody."

rys (Custom) (2).pngTeodor "Rys" Sedláček

"Pochopíte že existuje něco mnohme většího a mocnějšího. Vidím vládnout přírodu, ne lidi."

 

Více peněz ... lepší vybavení a natáčecí techinka:

20 000 Kč__________ Ubytování a vypůjčení základního zimního horského vybavení (mačky, cepín, helma)

30 000 Kč__________ +zbytek horského vybavení (sedací úvazek, lavinová sonda, lopata) a natáčecí technika (GoPro HERO6 BLACK 5 krát)

50 000 Kč__________ + dron

Za vybrané peníze vypůjčíme vybavení, zaplatíme ubytování popřípadě si vypůjčíme lepší natáčecí techniku.

Žánr: dokumentární film
Stopáž: krátkometrážní (cca 15-20 min)
Chci prolínat subjektivní pohledy - POV (pohled z první osoby) ze 4 kamer GoPro a doplňovat je (záznamovou) ruční kamerou, která bude zároveň hlavním zařízením pro záznam zvuku. Ale počasí a sněhové podmínky na horách nám to budou značně ztěžovat a proto se způsob snímání může ještě značně změnit.

 

Původně jsem chtěl zvolit observační formu dokumentu, kdy snímáme jen to co se děje kolem nás a ovlivňujeme jen to co uvidíme, ne co se bude dít. Ale opět opustím komfortní zónu a snad tak překonám strach z mluvení před kamerou (jako už v prosebném videu). Chci přidat subjektivitu informacemi o cestě (kde se zrovna nacházíme, kam půjdeme dál, jaké máme pocity). Vše předané kamarádům a skrze nich i divákům. Také budu předávat zkušenosti a zajímavosti, co mi svěřili Děda s Babičkou, vztahující se k místům kde zrovna budeme. To se bude prolínat s dialogem s prarodiči (sejdu se snimi u šálků čaje a povykládáme si o našich výletech.) Uvidíme tedy moje zkušenosti před 13-ti lety a dnes, co je ovlivnilo, cestu při které se rozvíjely a to odkud pramení. Budeme moci sledovat postupný vývoj zkušeností od jejich získání až po samotné vyvrcholení v jejich předání. Zamyslet se nad důležitostí a průběhem tohoto procesu.

Za podporu, vzpomínky (a suvenýry):

ODMĚNY3.jpg

 

Film chci věnovat svým prarodičům bez kterých by film ani já nevznikl ... věnuju ho taky přírodě a horám. Chci říct divákům jak důležitá, silná a ohromující je příroda, že bychom z ní neměli mít strach ani se ji snažit přemoct. Je naší součástí a my jsme součástí jí.

Bez ní zcela jistě nejsme. Bez ní nemůžeme existovat. 

 

Co si o tomto projektu myslíte?