Chernobyl IPA - crowfunding kampaň

Chernobyl IPA

Pomozte mi spojit mé vášne - pivo a cestování. Společně tak dáme vznik pivu s příběhem, který se odehraje v zakázané zóně opuštěného města Pripjať.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Už roky miluji vaření piva a cestování. Napadlo mě tyto vášně konečně spojit - a to velice neobvyklým způsobem, který tu ještě nebyl – uvařit pivo z chmele, který by se se mnou jel podívat do Černobylu. To vše ku příležitosti 30. výročí katastrofy, která zasáhla celý svět a změnila osudy mnoha lidí, včetně České republiky.

 

Kořeny, aneb jak na to došlo

 Nikdy jsem nebyl velkým pisálkem. Mé blogy zůstaly rozepsané a nedokončené. Knihu o svém cestování po světě jsem nedokončil. Deník je někde mezi smartfonama, počítačem, po papírcích a mou pamětí. Nejsem ani skvělým fotografem. Prostě fotím to, co se mi líbí a to se zas ne nutně líbí lidem, kterým své fotky prezentuju. Někdy se nějaká fotka zadaří, ale myslím, že je to spíš scénou, kterou prostě nejde zkazit.

 

Knihy, blogy, fotoalba a flickry tak nevedu. Co ale vedu, je pivo

Pivo mě fascinuje. Vzděláním molekulární biolog vidím vaření piva jako jeden velký experiment. Pečlivý výběr surovin, dokonalá kontrola procesu a špetka lásky neodvratně vedou k výjimečnému produktu. Ten si dopřávám rád a často. I při psaní této omáčky, která Vás má snad přesvědčit k tomu, abyste to se mnou zkusili :)

chernobyl IPA.png

 

Proč?

Už dlouho jsem se chtěl dostat k uvaření vlastního piva ve velkém. Co ale dělat se čtyři sty škopky, které nemáte komu prodat? A co když je vypije nějaký ňouma, který to moje děťátko do sebe vyklopí bez jediné myšlenky na to, co za unikát vlastně pije?

Finální impuls přišel, když jsme vymýšleli, jak zorganizovat rozlučku se svobodou mému drahému bratránkovi. Nepije, o ženské se moc nezajímá, rekreační drogy ho nelákají... Představa zhýralé párty v Amsterdamu by tedy nebylo to pravé ořechové.

 A pak přišel nápad jít na Ukrajinu. Lehce dostupné i pro partu kamarádů, dobrodružné a zároveň netradiční. A spojit to všechno s pivem? To zní jako plán!

 

Vytyčená trasa - cestami a necestami Polskem, přelet nad ukrajinským tankodromem a finální kilometry tereňákem.

mapa final.jpg

 

Jak ale sehnat dostatek peněz na uvaření celé dávky, a současně pomoc na financování expedice do Černobylu s aktuálním zůstatkem na účtu, který sotva pokryje další nájem? Prvotní frustraci vystřídala kreativita a plán založit kampaň na Startovači, za co děkuji i spolubydlícím Alešovi a Michalovi z 1904-ky, naší komunity v brněnském Hipsterville.

 

Partnerem, který uvaření piva umožní je brňenský pivovar Lucky Bastard - specialista na piva typu "ale", který vzešel z lásky ajťákú k pivu. IT a pivo? Proč ne!

slad-a-chmel.jpg

 

 O co tedy přesně půjde?

Chmel je super. Do piva ho stačí málo a vytvoří celou paletu chutí a vůní. A tak až Vás bude hodně, co se o tenhle projekt budete zajímat, vezmu si s sebou dostatečné množství chmele pro uvaření svých slibů, a až bude po výpravě, z toho samého chmele uvařím exkluzivní ipu s pomocí brněnského pivovaru Lucky Bastard. A aby toho nebylo málo, chmel se společně se svými kamarády (protože jak už víte, já prostě na to nejsem ten pravý) pokusím nafotit v Pripjati a okolí areálu Černobylské elektrárny.

!!!Chmel, který bude použit k vaření bude před radioaktivním materiálem po celou dobu chráněn speciální folií!!!!

 

 Pripjať byla evakuována až 26 hodin po havárii, kdy byly už zasaženy desítky tisíc obyvatel. Dnes je Pripjať městem duchů.

4854363776_f91d6507af_b.jpg

 

Na konci projektu Vám všem, kteří přispějete, tak v mailu přistane krátký příběh z naší výpravy spolu s fotkami chmele, který dá vznik výše zmíněnému zlatistému pivu typu "ale" s vůni květin a citrusů a poctivou dávkou hořkosti.

Vznikne tak pivo s příběhem, a při něm snad i příběh s pivem. Užít si ho budete moci doma, na sluníčku, nebo darovat jako originální dárek Vašim blízkým.

A když se dosáhnutí cíle náhodou nezdaří - všechny peníze Vám budou vráceny!

 

Proč je potřeba 50.000 na to, aby bylo možné uvařit škopka, kterého si posléze koupím za pár kaček?

rozpocet.jpg

  • kvalitní škopek, to není jen tak! Náklady na kvalitní slady, chmele a použití tradiční technologie se v tomto projektu vyšplhají do výšky téměř 13 000, přičtěte k tomu náklady na lahev, která oku polahodí, originální etiketu, která podpoří místní umělce, a jsme nad 20 000!
  • procenta procenta procenta... Aby nám Startovač umožnil se propojit, bere si svoji férovou daň, ve výši 7 %. A kartové společnosti si taky přijdou na své dvě procenta.
  • nejvíc ze všech si snad trhne pošta. Kdybych mohl uspořádat jednu obří párty, kde by se škopky rozdávaly, ušetřili bychom téměř 19 000 na celkovém počtu škopků. Pozor, pro Vás z Brna je tady nabídka - osobní odběr piva = stovka pro Vás na ruku! (když mi dáte v průběhu kampaně vědět mailem na chernobyl.ipa@gmail.com) 
  • škopek bez příběhu zůstane jenom škopkem. Já Vám do škopku přileju příběh, a zbytek je na Vás :) - můj celý zisk z téhle akce, dní a týdnů příprav a organizace bude v případě úspěchu oceněn sumou 2000,- Kč. To sice na výpravu a moji snahu úplně nestačí, ale já věřím, že se hecnete a Chernobyl IPA půjde na dračku! Minimálně se nám to však společně podaří celé uskutečnit.

 

 

A co dál?

Když náš projekt uspěje, nejen že vznikne unikátní pivo, které ještě nikdy nikdo neviděl a nepil, ale spolu potvrdíme, že SNY SI JE MOŽNÉ PLNIT, a ne si na prvou dobrou nechat zajít chuť.

Tak zdar u škopku s kamarády a snad i u dalšího projektu! - novinky a průběh sledujte v záložkách novinky :-)

 

Za podporu děkuje a zdraví,

Mirek

 

všechny dotazy týkající se projektu, piva, výpravy do Černobylu  a mé osoby směle směrujte na chernobyl.ipa@gmail.com

_______________________________________________________________________________

P.S. 1

Plánované datum uskutečnění výpravy je 26. 5. na pár dní. V případě úspěchu bude výpravu záhy následovat vaření a zrání piva (zatímco mě čekají zkoušky). Pivo bude připraveno k lahvování začátkem července, kdy se k Vám postupně začne dostávat. Termíny budu průběžně zpřesňovat ve složce aktuality.

P.S. 2

Projekt počítá primárně s účastí lidí žijících v Česku. Pro Slováky je tady možnost domluvit se mailem – dodací doba se ale může o něco protáhnout. Pro zbytek bude zaslání problematické, ale můžeme to po domluvě zkusit!

Co si o tomto projektu myslíte?