CESTA VZHŮRU - crowfunding kampaň

CESTA VZHŮRU

Radek Jaroš v unikátním celovečerním dokumentárním filmu o zdolávání vrcholů země i života...

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

S dokumentem Cesta vzhůru se pereme už 2 roky. Je to taková naše filmařská osmitisícovka. V tuto chvíli se nacházíme někde nad čtvrtým výškovým táborem a zatímco naši hrdinové svých vrcholů již dosáhli, nám k tomu našemu (premiéra v kinech na jaře 2015) chybí odhadem ještě "300 metrů".

Několikrát se projekt ocitl ve stavu hlubokého podchlazení, ale díky zarputilosti producentů Petra Plewky a Richarda Němce, osobnostem režiséra-kameramana Davida Čálka, zvukaře Ludvíka Bohadla a velké trpělivosti našich hrdinů Radka Jaroše, Honzy Trávy, Petra Maška, Martina Havleny, Andrey Jarošové a mnoha dalších, projekt stále žije.

Urazili jsme tisíce mil, ocitli se na třech kontinentech, natočili desítky hodin unikátního materiálu, byli svědky jedenácti amputací článků prstů, jedné porážky krávy v základním táboře.... a stálo nás to mnoho korun, dolarů, rupií…. 

obrázek1B.png

obrázekrg.png

obrázek3h.jpg

 

PROČ TO DĚLÁME?

Slovy režiséra: „Radek Jaroš si oblékl brnění starodávných hrdinů, kteří šli příkladem ostatním a o jejichž stopách čteme v bájích a pověstech. Tyto příběhy se předávaly z generace na generaci a formovaly odnepaměti myšlení a hodnoty lidstva. Je dobré si o hrdinech vyprávět příběhy. Třeba prostřednictvím filmu.“

Slovy producentů: „Příběh Radka Jaroše a jeho velkých vrcholů života si zaslouží velké filmové plátno. Tak, jako se stal Radek v průběhu natáčení inspirací pro nás, věříme, že může být velkou inspirací i pro českého diváka."

Staňte se nedílnou součástí unikátního dokumentu CESTA VZHŮRU, pomozte nám překonat těch posledních "300 metrů". Potřebujeme vás - statečné a laskavé "filmové šerpy"!

Vaše prostředky použijeme na obrazovou a zvukovou postprodukci filmu. Děkujeme!

pohlednice.jpg

 

O FILMU

Cesta vzhůru je film o výjimečném horolezci Radku Jarošovi, který letos v létě vystoupil na K2 a jako první Čech a patnáctý člověk na světě dosáhl Koruny Himálaje. V atraktivním prostředí světových velehor zachycujeme stopu zarputilého člověka, který se ani v náročných podmínkách nevzdává ryzího lidství, nikdy nenechává ve vichřici pod vrcholem dobré srdce a starost o druhé. Ukázat prohry, zklamání, pochybnosti a nerozlučné parťáky Radka Jaroše patří do mozaiky, ze které skládáme plnobarevný portrét výrazné osobnosti. Zamýšlíme se, jestli se dá adrenalinový sport srovnávat s humanistickým působením hrdinů.

R_miska_trava.jpg

Režisér David Čálek o dokumentu

"Já sám se nespecializuji na vysokohorské filmy. Téma a příběh Radka Jaroše mě zaujaly právě pro jeho lidský přesah a obecné hodnoty platné i mimo úzkou skupinu vrcholových sportovců. Zajímají mě lidské osudy a rozhodování v náročných podmínkách, kdy se projevuje obnažený lidský charakter. Moji hrdinové nabízejí divákovi úvahy nad svou minulostí i budoucností ve zlomových chvílích, kdy nějaké rozhodnutí nevyhnutelně musí nastat. Pokud je to rozhodnutí odvážné, jako v Jarošově případě, rodí se nám doopravdový filmový hrdina. Kombinace s jeho dcerou, která nemá pro jeho nadšení pro hory pochopení a je silná osobnost, nám nabízí opravdovou zápletku.

10393931_740349102677347_6754959551570322879_n.jpg

Jde ve sportu potažmo i v životě o výkon, úspěch, nebo je podstatnější cesta, která k nim vede? Jaká je kvalita života v naší společnosti, která eliminovala nebezpečí a smrt na minimum v porovnání s životem horolezce, kterému jde o život stále? O co podstatné nás v životě paradoxně ochuzuje zajištění a bezpečí? Čím je hrdina pro své nejbližší? Dává jim to, co průměrný manžel, otec? Film o hrdinovi se během cesty na vrchol čtrnácté osmitisícovky pokouší hledat na takové otázky odpovědi, což je možná podstatnější než je nutně nalézat.

Velká obliba adrenalinových sportů, cestování do nebezpečných končin nebo alespoň sledování televizních sérií, kde dobrodruh bojuje o život ukazuje, že nám nebezpečí chybí. Není to jen droga zaplavující nás pak libými pocity. Chceme si dokázat, že si svůj život zasloužíme, že ho dokážeme obhájit i v těžkých podmínkách, kde nás městský komfort „nedrží za ručičku“. Radek Jaroš je jeden z lidí, kteří si tohle uvědomují a je dost citlivý, aby naslouchal vnitřním hlasům, co má dělat. Zbytečně při tom neriskuje. Pokud má Radek pochybnost o bezpečí, raději se i kousek od vrcholu vrátí. Není blázen, který hledá smrt. Je to citlivý člověk, který v náručí smrti hledá život a jeho celé bohatství.“

tričko_Jaroš.jpg

 

Tráva_kšiltovka.jpg

 

David Čálek

Má zkušenosti s natáčením v těžkých podmínkách, kdy si jako kameraman a režisér v jedné osobě musel poradit se vším sám. V roce 2004  se zúčastnil pěší expedice českých biologů přes 240 km dlouhou poušť v severní Keni, natáčel film o čečenských dětech v Grozném, v současné době dokončuje společně s Radimem Špačkem třetí dlouhometrážní film ze současného Afghánistánu. Na festivalu dokumentárních filmů Jeden svět 2014 byl v premiéře s úspěchem uveden film o somálských pirátech Pirátské sítě. Minulý rok v rámci natáčení filmu o dobrovolnictví v Himálaji vystoupil na 6200 m vysokou horu Stoh Kangri.

 ibsvi.jpg

IMG_7172.jpg

ysgfi.jpg

jhihbs.jpg

oiefu.jpg

Sledujte náš fb:

https://www.facebook.com/verbascum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?