ČAJKA = ČAJOVNA + KAVÁRNA - crowfunding kampaň

ČAJKA = ČAJOVNA + KAVÁRNA

Staňte se součástí projektu a pomozte otevřít pětičlenné rodině komunitní čajovnu s kavárnou v Mimoni ještě tento rok!

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

ČAJKA V MIMONI – PROČ?

Máte také rádi chuť a vůni sypaného čaje? Milujete čerstvě umletou kávu? My ano.

Chceme si tak splnit sen a otevřít si v Mimoni čajovnu s kavárnou, která bude nést název ČAJKA. Pracujeme na rekonstrukci rodinného domu, kde převážnou obytnou část včetně sklepních kojí a zahrady chceme sdílet s ostatními v podobě zmiňované čajovny a kavárny.

Chceme vytvořit klidné a příjemné místo pro setkávání lidí. Místo, kam se lidé budou rádi vracet, vychutnávat si svůj oblíbený nápoj, či si dají něco výborného k jídlu. Místo, kde budou rádi trávit svůj čas a načerpávat klid, sílu a třeba i inspiraci do dalších dnů.

Rádi bychom využili prostory i pro různé workshopy (tvorba z keramiky, pečení chleba, permakulturní zahrada a sběr bylin nebo tvorba z proutí), promítání nejen cestopisných přednášek ale třeba i pro různé semináře či debaty. Máme kolem sebe dostatek přátel, kteří se těmto činnostem věnují a věříme, že nám v tomto ohledu také pomohou.

KDO JSME

Jsme pětičlenná rodina, kde nejstarší ze tří synů (7, 5 a 2 roky) je postižený (dětská mozková obrna-spastická kvadruparéza a epilepsie). Spoustu času a prostředků tedy investujeme do rehabilitací či různých nákladných léčebných pobytů. Cestování naštěstí milujeme, a tak spojujeme příjemné s užitečným.

Mamka se před mateřskou živila jako účetní ve větší firmě v auto motiv a postupem času se začala věnovat spíše vaření, bylinkářství nebo třeba masážím. Táta byl po jedenáct let zaměstnán jako vývojář klimatizačních a rekuperačních jednotek a věnoval se vedení projektů. Postupem času se ale i on dostal díky synovi k různým jiným oborům jako jsou masáže, kraniosakrální osteopatie, šamanismus, pobyty ve tmě nebo životní koučink. Nyní se začal naplno věnovat projektu společného, komunitnějšího, způsobu bydlení a snu o čajovně a kavárně.

MOŽNOST ZAČÍT JINAK

Před nějakým časem jsme se rozhodli, že zkusíme žít trochu jinak. Zkusíme naše životní zkušenosti, vášeň a vizi přinést na jedno místo a začneme tvořit. Uvedeme náš sen v život. Začali jsme tedy opravovat rozpadající se dům v Mimoni. Nejen že budeme moci opět pěstovat své jídlo, chovat drobné zvířectvo jako jsou třeba králíci nebo slepice, ale budeme mít možnost žít více jako naše babičky a dědové.

ČAS S DĚTMI

Tyto prostory bychom také rádi využili v dopoledních hodinách na setkávání rodičů s dětmi, různé cvičení (např. jógu) a různé tvořivé činnosti s nimi-i proto, aby se ty naše ratolesti více pobavily, něco se přiučily a dopřáli jsme jim možnost rozvíjet své talenty a poznávat sami sebe.

ZÁBAVA

Navíc chceme tyto prostory vybavit hudebními nástroji, knihami různých žánrů na půjčení či například koutek s více než 50 deskovými hrami.

 

JAK TO BUDE VYPADAT?

K tomuto účelu by měly sloužit čtyři oddělené místnosti:

 1. Místnost s pultem a kuchyňkou (prostor především pro obsluhu, krámek, hry a místem pro známé či ty, kteří budou chtít vidět na přípravu svých nápojů).
 2. Velka světlá místnost s ratanovými křesly pro širší veřejnost.
 3. Místnost s klenutým stropem a podiem, kde budou především malé stolky a spousta polštářků se závěsy.
 4. Šíšárna-menší odvětrávaná místnost s klenutým stropem a vyvýšeným pódiem pro lidi, kteří rádi holdují vodním dýmkám.

V pozdější fázi bychom chtěli zrekonstruovat:

 • sklepní prostory
 • vnitřní zastřešené nádvoří
 • a zpřístupnit zahradu s dřevěnou terasou

PROBÍHAJÍCÍ PRÁCE

Abychom si mohli splnit sen, začali jsme dům zachraňovat. Udělali novou střechu, nové rozvody vody, jelikož byly staré již rozpraskané a pak vyměnili i komplet rozvody elektřiny. Poté jsme opravili děravé střechy na terase, kůlně i dřevníku. Zrekonstruovala se i původní prohnilá dřevěná terasa a díky kamarádce se podařila rozjet na pozemku i hezká permakulturní zahrádka. Dali jsme dohromady záchod, koupelnu a některé místnosti tak, aby byly obyvatelné a vzniklo tak útulnější zázemí.

I na projektu samotné čajovny s kavárnou se již něco málo přes rok intenzivně pracuje. Převážná část byla spíše papírování a teoretické přípravy co a jak bude (hygiena, požární bezpečnost, nabídník, loga a pod).

PROČ PŘISPĚT?

Protože je to dobrá věc! a věříme, že tvoříme krásné místo.

Obracíme se na Vás s požadavkem přispění, jelikož rekonstrukce jsou finančně náročnější, než bylo očekáváno (i nepředvídané situace), a navíc se práce značně zpožďují (a to i díky nečekaným operacím páteře u otce, ale i u nejstaršího syna).

I když jsme velkou část investic i prací zvládli svépomocí, nyní víme, že sami to do zimy nezvládneme. Rádi bychom s Vaším přispěním projekt opět urychlili a otevřeli minimálně první část již letos, a to navíc s co nejpříznivěji upravenými interiéry spolu s odpovídajícím vybavením.

 

KOLIK JE TŘEBA?

Nyní nás čekají čtyři velké etapy rekonstrukce:

 1. Výměna celé otopné soustavy v domě (zažádáno o dotace).
 2. Úprava čtyř místností – nutná stavební úprava kvůli prosakování spodní vody, zřízení kuchyňky a přípravného pultu, stavba pódií, vyřezávání stolků, židlí, skříněk a polic, spolu s vnitřními malbami (do zimy) + spotřebiče (lednice, sporák, kávovar) + nádobí
 3. Nové sociální zařízení – rádi bychom nabídli našim hostům lepší a zvětšené prostory záchodů, jelikož sami neradi čekáme ve frontě, až se uvolní jediný záchod, který se v některých zařízeních nachází (do zimy)
 4. Úprava sklepení, zastřešeného nádvoří, zahrady a dřevěné terasy (do léta)

 

 • Pokud se nám podaří vybrat alespoň 80.000 Kč, tak ČAJKU do zimy otevřeme!
 • Pokud se podaří vybrat 120.000 Kč, tak do dne otevření připravíme i nové sociální zařízení.
 • A pokud 160.000 Kč, tak první hosty uvedeme i do zrekonstruovaného sklepení, zastřešeného nádvoří a doděláme dřevěnou terasu.

ZÁVĚREM

Je třeba ještě hodně práce. Věříme, že připravené odměny pro vás jsou lákavé a jistě si vyberete a tím podpoříte dobrou věc! Vybrané prostředky budou investovány na stavební úpravy a podporu toho kdo nám s pracemi pomůže a my tak mohli pro Vás otevřít ČAJKU už letos na podzim. 

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?