Čajové centrum Gurukulcha - crowfunding kampaň

Čajové centrum Gurukulcha

Vybudujme čajové centrum pro všechny Čechy a Slováky v malebné přírodě východních Čech.

Ostatní
Čajové centrum Gurukulcha

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Proč čajové centrum?

Chceme nabídnout možnost poznat způsob přípravy čaje, kterému se v České republice skoro nikdo nevěnuje a nemá „zatím“ žádné zázemí k ukázce, či naučení.

V čem je odlišná příprava čaje, pro kterou chcete vytvořit zázemí?

Odlišnost louhovací techniky spočívá v použití „malého“ množství lístků, dlouhého louhování a vroucí vody na všechny čaje. Na všechny čaje jak dle zpracování (bílé, zelené, polozelené, červené a tmavé), tak i dle původu (čínské, japonské, taiwanské, indické, vietnamské, thajské…).

Co si můžu pod tím představit?

Tato souhra třech proměnných (menší množství čaje, vroucí voda a dlouhé louhování) vede k úžasné hře, která dává ve výsledku nálev sladké chutí, bez trpké a hořké.

  • Důvod proč použít vroucí vodu je prostý. Vroucí voda dostává maximum z čaje. Čím chladnější voda, tím méně se dostává z čajových lístků. Je to tedy nástroj, jak dostat maximum z čajových lístků.

  • Dlouhé louhování v souhře s menším množství čaje dává maximální kontrolu nad čajem. Není tam vůbec prostor pro uspěchanost. Na vše je dost času.

  • Dlouhým louhováním se umocní vliv použitého nádobí. Učí to vlivy pozorovat a přirozeně využívat (jestli na onen čaj použít keramiku, nebo porcelán apod.). Dá se tím hrát s charakterem výsledného čaje.

  • Velký dopad je i ekonomický. Cena některých čajů vychází i kolem 300 - 500 Kč za 25g. A zatímco běžný čajomil má třeba po 4 čajování čaj pryč, tímto způsobem čaj vydrží na nespočet čajování. Hodně je to pak znát u archivních čajů, které stojí i desítky korun za 1g.
  • Díky této kombinaci dá čaj zhruba na tři nálevy. Pro někoho to může vypadat jako negativum. Velkou výhodu to má v tom, že udělat tři nálevy nezabere mnoho času. Stává se to časově dostupnou aktivitou. Když je více času, dá si člověk třeba další jiný čaj. Je to skvělou alternativou, když spousta lidí nemá čas trávit třeba hodinu a víc popíjením deseti nálevů z jednoho čaje.
  • Tato technika obecně vede k tomu, že k čaji není pak přistupováno mechanicky. Není potřeba žádná váha na vážení čaje apod. Vše pak dělá člověk sám, automaticky a s citem. To je záměr.

Není pak čajový nálev slabý, když je použito malé množství čajových lístků? A není tato louhovací metoda to, co často píšou v doporučené přípravě na čajích tj. málo čaje na velkou konvičku na jeden nálev?

Nálev je stejně koncentrovaný v chuti, jako při běžné doporučované přípravě s větší dávkou čajových lístků. Zároveň se jedná se o úplně jiný přístup, než jsou zmiňované návody na čajích ve větších konvičkách. Velikost nádobí není ničím omezena. Je možno používat louhovací nádobí o objemu 100 ml, stejně dobře jako o objemu 0,5l.

Bylo psáno, že čaj bude bez trpké a hořké. Mám rád hořkou a trpkou chuť.

Ovládnutím této technicky dostáváte pouze možnost připravit čaj bez trpké a hořké. Pokud máte rádi hořkou a trpkou, tak tato metoda to též nabízí. Jen se musí záměrně v přípravě provést určité detaily zcela opačně.

Zajímá mne to, ale nechci se nic učit. Nechci nic zkoušet. Pouze pít čaj. Zažít něco nového.

Zcela rozhodně není problémem přijet na účelem pouze popíjení čaje a získání zkušenosti, zážitku jiné přípravy čaje. Není třeba se nikterak zapojovat, pokud není o to přímo zájem.

Je plánované centrum i pro začátečníky?

Centrum je pro všechny, co zajímá čaj a jeho příprava. Jestli jste čaj v životě nepřipravovali, tak to vůbec ničemu nevadí.

Kde se centrum nachází?

Centrum naleznete ve východočeské vesnici Velký Dřevíč. Jedná se o malebné údolí linoucí se kousek za městem Hronov. Jezdí až do vesnice přímí autobus Praha - Broumov. Vlaky od Prahy mívají z technických důvodů přestupy. Kdo bude chtít přijet, předem se spojíme, pošleme názvy zastávek, navrhneme spoje.

Čajové centrum se bude nacházet na adrese:
Velký Dřevíč 108
549 34 Hronov 4

Jsem z Prahy a chci ušetřit na nákladech na dopravu. Co mám dělat?

Pokud máte v okolí lidi, které by to zajímalo, tak se domluvte a můžete jet společně. Složit se na náklady na benzín, nebo ušetřit na skupinové jízdence při cestování vlakem. Pokud nemáte v okolí žádného čajomila, nevadí. Ze zájemců, kteří se po kampani sejdou, tak se budeme snažit spojit ty, kteří bydlí poblíž sebe a třeba o sobě nevědí. Budou pak mít možnost se předem domluvit na vyhovujícím termínu a cestu a pobyt absolvovat společně. Je opravdu zbytečné, aby někdo z Brna přijel úplně sám autem a jiný člověk z Brna též vážil cestu třeba vlakem víkend na to.

Připadá mi to, že kampaň je směřovaná na lidi z větší dálky. Proč centrum nepůsobí regionálně?

Nabízíme možnost nahlédnout do louhovací techniky, která nemá u nás žádný prostor k demonstraci, vyzkoušení, či naučení. Proto se snažíme oslovit kohokoliv z České republiky. Ideální stav by samozřejmě byl, kdyby každý region měl své takové centrum.

Co symbolizuje název Gurukulcha?

Název centra je spojením sanskrtského गुरुकुल (gurukula) a čínského znaku 茶 (cha). Sanskrtská část gurukul reflektuje filozofii centra a to každému se věnovat na míru, dle jeho možností, znalostí, tak aby pochopil. To vše v rodinném prostředí.
Cha je transkripce čínského znaku pro čaj. Spojení sanskrtského a čínského slova v jednom názvu též symbolizuje naše věnování se všem čajům ze všech koutů světa. I to, že žijeme v Čechách a interiér je (a bude) s citem zařízen s převážnými prvky japonské, čínské a indické architektury.

Musí se v centru sedět na zemi?

U nás se nic nekoná na sílu. Pokud je někomu sezení na zemi nepříjemné, budeme čajovat u stolu na židli. Pokud to samozřejmě ničemu nevadí, preferujeme sezení na tatami.

Co z vybranými penězi plánujeme udělat?

Peníze budou použity na projektovou dokumentaci pro stavební povolení na nezbytné stavební úpravy a jejich fyzickou realizaci (přemístění WC, zbourání části objektu). Dále dojde k realizace podlahy do čajové místnosti (tatami na odvětrávaném roštu).

Kdy bude čajové centrum připravené k provozu?

Centrum bude pro trvalejší provoz připravené na jaře roku 2019. Pro nedočkavce je možné uskutečnit pobyty již před realizací stavebních úprav.

Režim čajového centra

Ranní program: 6:00 – 9:00 Možnost se přidat ke konání asán a pranajám, dělaní čajem metodou „bowl tea“. Nebo si můžete přispat.
Snídaně: 9:00 – 10:00
Dopolední blok cca 10:00 - 12:00 - věnování se čaji 
Oběd cca 12:00 - 14:00
Odpolední blok cca 14:00 - 17:00 - věnování se čaji
Večeře 17:00 - 19:00
Večerní blok - cca 19:00 - 22:00 - věnování se čaji
Zakončení dne: 22:00

Jak je to s jídlem?

Máte u nás zajištěné teplé snídaně, obědy a večeře. Vše indická vegetariánská kuchyně. Kdyby to někomu nevyhovovalo, tak je to naprosto v pořádku. Cca 300m od centra je hospoda s tradiční českou kuchyní.

A jak se spaním?

Pro každého bude připravený nižší ovčí futon na tatami a povlečená peřina. Kdo má rád radši tvrdé spaní, je možné spát přímo na tatami.

Vy se provozem centra chcete živit?

Chodím v týdnu do práce a to je obživou. Víkendy pravidelně čaji věnuji a proč se nepodělit? Jen tak. Po skončení kampaně by se nám zamlouvala myšlenka „bezpeněžního“ režimu. Představujeme si to tak, že někdo se zájmem přijede na víkend, budeme se mu věnovat, dostane najíst, dostane nocleh a na oplátku dle svého uvážení přiveze např. trocha rýže, zeleninu ze zahrádky, med…

Odměny na podporu projektu (všechny čajové odměny jako Cha Bu, čaje, nádobí jsou včetně nákladů na poštovné v rámci ČR)

Víkendové čajové pobyty (či odpolední čajování pro východočechy)
Máme pro Vás připravené různé tematické čajově zaměřené víkendy. Stačí si jen vybrat:
1) Obecné seznámení s louhovací technikou 
2) Jednotlivé druhy čaje (zelené, bíle, polozelené, červené a tmavé) a jejich příprava.
3) Louhovací nádoby - různé materiály konviček a jejich vliv na konkrétní druhy čajů. Budeme porovnávat starožitné Yixingy, starožitný porcelán, stříbro, zlato a měď. 
4) Voda a její vaření. Zaměříme se na vodu, její vaření a konvice na vaření vody jako je stříbrná, litinová a keramická. Ukážeme si, jak jednotlivé materiály mají různý vliv na výslednou chuť čaje. 
5) Vliv šálku na čaj. Ukážeme si na praktických ukázkách, jak různá barva, tloušťka střepu a tvar mají dopad na chuť čaje. 

Cha Bu
Cha Bu jsou ušity ze lnu (jednobarevné látky) a japonského starožitného hedvábí (látky s motivem). V rámci kampaně máme pro Vás již několik hotových. Pokud si nevybere, tak Vám exkluzivně v rámci kampaně ušijeme Cha Bu na míru dle vašich rozměrových a barevných požadavků. Stačí poslat zaslat požadavek, jaké si představujete rozměry, jakou barevnost a my Vám pošleme grafické návrhy. Po zkonzultování a doladění Vám pak ušijeme Cha Bu na míru. Zde přidávám fotografie momentálně dostupných. V rámci kampaně budou přibývat nové. Pro inspiraci je zde průřez tvorbou.

Cha Bu 01 - Rozměr 61 x 30 cm (Odměna: Ušití Cha Bu přímo na míru - klasický formát)

chabu01.jpg

 Cba Bu 02 - 48 x 48 cm (Odměna: Ušití Cha Bu přímo na míru - klasický formát)chabu023.jpg

Cha Bu 03 - 96 x 32 cm (Odměna: Ušití Cha Bu přímo na míru - klasický formát)

gurucha01.jpg

Cha Bu 04 -123 x 33 cm (Odměna: Ušití Cha Bu přímo na míru - dlouhý běhoun)

gurucha.jpg

     Cha Bu 05 - 74 x 28 cm (Odměna: Ušití Cha Bu přímo na míru - klasický formát)guruchA02.jpg

Cha Bu 06 - 44 x 80 cm (Odměna: Ušití Cha Bu přímo na míru - klasický formát)

guruchabu_03.jpg

Cha Bu 07 - 33 x 74 cm (Odměna: Ušití Cha Bu přímo na míru - klasický formát)

guruchabu_04.jpg

Starožitný gaiwan o tloušce papíru

Starožitný tenkostěnný gaiwan o objemu 100ml. Gaiwan je o tloušce papíru! Jedná se o japonskou starožitnost, která je cca 100 let stará a byla určená pro export do Holandska. Tento japonský gaiwan kopíruje tvarem čínské gaiwany.

gaiwan01.jpg

gaiwan02.jpg

gaiwan03.jpg

gaiwan04.jpg

Kompletní čajový set na gong fu cha

Pro účel kampaně jsme pro sestavený tento kompletní set sloužící k přípravě čaje. Preferujeme osobní převzetí v čajovém centru. Můžeme pro Vás připravit víkend na seznámení se s tímto setem. Set obsahuje následující:
- Cha Bu (čajový ubrus) ze starožitného japonského hedvábí a lnu
- Moderní porcelánovou konvičku tvaru shui ping o objemu cca 150 ml
- Moderní 4 porcelánové šálky (dají přesně na objem konvičky)
- 4 starožitné japonské měděné podšálky 
- 2x starožitný čínský talířek Famille Rose (pod konvičku a šálky) z konce dynastie Qing/začátku ROC (cca 100 let)
- starožitný celedonový malý talířek na prezentaci lístků (násypka)
- Odpadní miska na přebytečnou vodu (Kensui) Famille Rose z konce dynastie Qing/začátku ROC (cca 100 let)
- Japonská kamínka ryoro na ohřev vody na dřevěném uhlí
- Japonská hliněná konvice bofura na ryoro na ohřev vody

setguru01.jpg

setguru02.jpg

 

 

 

 

 

 

setguru03.jpg

setguru04.jpgsetguru05.jpg

setguru06.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Starožitný čínský gaiwan
Velmi raritní gaiwan z Qing dynastie díky svému malému objemu 65ml. Na gaiwanu jsou ručně nakresleny výjevy z Wu Shuang Pu. Cena těchto gaiwanů se za poslední roky pohybuje kolem 20-30 tis. Kč za kus. Tento má trhlinu přes tělo a tak před lety se povedlo vydražit "jen" za 15. tis Kč. Trhliny není se třeba nikterak bát. Gaiwan rozhodně neprotéká, trhlina je stabilizována a jedná se o kosmetický defekt. V rámci projektu bych ho rád věnoval jako odměnu, jelikož objem 65ml je malý pro čajové centrum, ale zase ideální pro jednoho člověka. Díky stáří je gaiwan z excelentního tenčího porcelánu a dělá výborný čaj. Má i vysoké okraje a je tak vhodný pro začátečníky. Můžeme zaslat poštou, ale doporučejeme vyzvednutí u nás v centru. Připrapravíme pro Vás víkend v centru na seznámení s tímto úžasným gaiwanem.


 

 

Již nedostupné odměny

Yixing konvička vyrobená po roce 2000
Precizně zpracovaná konvička z čisté Zi Ni hlíny o objemu 220ml. Tvar a motiv je pařez s květy švestky. Konvička je precizně zpracována a slévá naprosto čistě a přesně. Ideální pro učení slévání rovnou do šálků. Konvičku Vám pošleme poštou, nebo můžete přijet na víkend do centra, kde Vám ukážeme, jak pracuje s jednotlivými čaji a jaké jsou její přednosti. 

Starožitná japonská litinová konvice na ohřev vody
Jako odměnu dáváme starožitnou litinovou konvici sloužící pro ohřev vody. Konvice je v perfektním stavu, tj. dělá krásně sladkou, hladkou a plnou vodu. Konvice perfektně a přesně slévá. Můžeme poslat poštou, nebo doporučujeme převzetí v čajovém centru. Můžeme pro Vás připravit víkend na seznámení se s konvicí. Na jaké čaje je vhodná, jak se o konvice starat atd.

2 porcelánové dózy plné čaje

Jedná se o dvě plné dózy čaje. Dózy jsou z 80.let 20. století z Jingdezhen s motivem "Hei Wan Hua". V každé se ukrývá cca 25g semiarchivního Ben Shan oolongu z roku 2012. V jedné dóze je čaj v původní podobně. V druhé dóze je doma před několika měsíci lehce pečen na dřevěném uhlí. Jedná se o úžasný vzorek, při kterém můžete pozorovat, co pečení dělá s čajem. Již přičichnutí ke každé z dóz vám napoví. 

IMG_4381.JPG

Co si o tomto projektu myslíte?