Bude nás víc - Knížka pro děti o dětech - crowfunding kampaň

Bude nás víc - Knížka pro děti o dětech

Hravá interaktivní knížka pro děti o těhotenství, porodu a životě s miminkem. Připravuje děti na příchod sourozence, ale i na budoucí rodičovství.

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

Jak vnímají děti zázrak zrození? Těší se? Nebo v nich porod vzbuzuje obavy? Před několika lety jsem doučovala osmiletou holčičku - Helenku. Jednou jsme si povídaly a tato dívka mě zaskočila slovy: „Já nechci děti. Nechci rodit, protože porod je hrozný a moc bolí.“ Nevím, proč to řekla. Příčin může být mnoho. Možná zkušenost v rodině, kterou zaslechla nebo porod v televizi, který většinou není prezentován moc pozitivně a může být pro děti traumatizující.

IMG_5393 (2).jpg

 V oblasti porodu je zažité klišé v podobě nemohoucí ženy na zádech ve velkých bolestech a se zdravotníky v intimní zóně. To může nabourat sebedůvěru budoucí ženy hned v několika ohledech. Poloha v leže na zádech vzbuzuje pocit nemohoucnosti a bezmoci. V této poloze člověk nemá moc přehled, co se s jeho tělem děje. Křik, krev a bolest může vytvořit pocit, že se porod nedá vydržet a je lepší se mu vyhnout. Cizí lidé v intimní oblasti ženina klínu způsobí pocity studu, obzvlášť u dospívajících dívek. Takový porod dělá dojem spíše medicínského zákroku než jako moment zrození života a rodiny. Děti mají ale z nemocnic obvykle strach. U holčiček jsou tyto pocity násobně větší, protože si uvědomují, že při porodu jde o jejich tělo a jejich narušení intimity. Proto se může stát, že mají z porodu strach už v útlém věku a rozhodnou se podobně jako Helenka.

 

Pokud ale tento mediální obraz změníme, pak si děti nemusí tento strach nést až do dospělosti.

IMG_5483.jpg

 

O Knížce:

Cílem projektu je vydání knížky Bude nás víc. Knížka má za úkol naučit děti, že těhotenství je krásné období v životě ženy. Že na porodu je nejdůležitější moment zrození života a ten se nakonec stane nejsilnějším a nejkrásnějším zážitkem v životě. Nesoustředím se na bolest nebo nepříjemné věci okolo, ale na výsledek – na zrození rodiny. Ukazuji i jiné stránky porodu, které běžná média opomíjí a které naopak nepůsobí negativně – jako masírování zad tatínkem, práci porodní asistentky a podobně.

Děti se dozví pravdivé a zajímavé informace, mnohdy takové, které neví leckterý dospělý. Na knížce jsem spolupracovala s odborníky z řady lékařů – pediatrie a gynekologie s dulou, fyzioterapeutkou a mnoha dalšími. I v tomto je knížka unikátní.

 

Druhým hlavním tématem, na které se soustředím, je kojení. V naprosté většině dětských knížek o životě s miminkem, se objevuje miminko s lahví a dudlíkem. Kojení není v téměř žádné z nich. Dítě na umělém mléku se stalo jakousi normou, takže i děti, které si hrají s panenkami je krmí lahvičkou. Díky tomu kojení většinou moc nerozumí. Chci je naučit, že kojení je normální a k miminku neodmyslitelně patří. Učím je i o nenahraditelných benefitech kojení, jako například o protilátkách, které se v mléce vytváří při nemoci dítěte.

Knížka řeší i samotný život s miminkem – běžné aktivity, jako koupání, spánek, hraní, společná práce a jídlo. Učím děti o zdravé stravě. Snažím se jim ukázat, které potraviny jsou vhodné a které ne. Hravou formou děti miminku „uvaří“ a přitom se samy učí, že některé jídlo není zdravé ani pro ně.

Celá knížka je doplněná různými interaktivními prvky. Některé z nich jsou naprosto unikátní, neobjevují se ani v jiných interaktivních knížkách. Děti mohou rozkládat obrázky, zasunovat miminko do šátku či kočárku, položit novorozené miminko na hruď maminky, roztočit mlýn a podobně. Není to jen knížka, ale i zábavná hra. 

Posledním, neméně důležitým cílem je naučit děti o harmonické rodině. Statistiky dlouhodobě zaznamenávají 50% rozvodovost. To znamená, že polovina dětí zažila rozvod, často žijí jen s jedním rodičem, nebo ve střídavé péči. Pro tyto děti je velmi těžké se v budoucnu naučit fungovat v partnerském vztahu. Nemají totiž kolem sebe vzor funkční a úplné rodiny. Snažím se proto tento vzor v knížce ukazovat. Mnoho činností dělá celá rodina pospolu: společný spánek, procházka, společná práce… dokonce jsou všichni pospolu, když si maminka dělá těhotenský test. Snažím se dětem ukázat, to, co máme všichni hluboko v sobě napsáno – jaký by svět měl být.

 

 

Další odměny:

 

 

hrnek dobré ráno.jpg

 

hrnek dobré ráno2.jpg

 

hrnek líbající se pár.jpg

 

hrnek les2.jpg

 

hrnek-bily-300-ml.jpg

kalendář.jpg

 

taška.jpg

schránka.jpg

Co si o tomto projektu myslíte?