BROUKEM PŘES KAVKAZ | crowdfunding kampaň

BROUKEM PŘES KAVKAZ

Dva skauti chtějí natočit film o cestě přes Kavkaz. Netradičním způsobem. Ojediněle. Ale zároveň i poučně.

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Broukem přes Kavkaz

Everything you can, if you want. Scout is life.

Vážení přátelé – stojíte na prahu odvážného projektu. Projektu dvou skautů, kteří neznají hranic a mají talent jak na průšvihy, tak na chycení cestovatelské horečky. Jsme ,,trošičku,, ujetí – to přiznáváme a rádi se pokoušíme lidi přesvědčovat, že když se chce, všechno jde. Nyní jsme se rozhodli ukrojit si pořádný krajíc. Naštěstí máme pořádný hlad…. Tímto krajícem, myslíme naši expedici, při které chceme natočit film o skautech. A jelikož neradi létáme a pěšky chodíme pomalu, chceme jet autem. Je trošičku starší, ale slouží dobře. O motorech nevíme ani ň, ale máte-li chuť podpořit šílené filmaře na jejich cestě, jsme vaši hoši.

Naše cíle

Náš hlavní cíl je natočit film/dokument o skautské expedici, která má za úkol navázat kontakty s jinými skauty ze zahraničí. Tento úkol bude nelehký, ale těšíme se na to. Chceme se zaměřit na hledání a nalézání skautských myšlenek a ideálů v jiných zemích. S tím je spojený pokus rozdat v každé zemi několik skautských šátků jak skautům či ne-skautům.

Naše trasa je dlouhá přibližně 12. tisíc kilometrů a občas vede přes nepříliš známé země (některé nemají dobrou pověst ani bezpečnost). Jakmile projedeme naši krásnou centrální Evropou (Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko), zamíříme přes celé Turecko do Gruzie. V této malé, ale kouzelné zemi se nachází pohoří Kavkaz. Pokud se nám podaří auto vytlačit přes něj, ocitneme se v Rusku.

Z Ruska pak zamíříme do Kazachstánu k vysychajícímu Aralskému jezeru, kde chceme prozkoumávat vraky starých lodí navěky uvězněných v poušti. Pokud i náš vrak zapadne, nastane nepříjemná situace, kdy budeme muset sehnat velbloudy na odtah. Dostaneme se tímto do nepohodlné fáze, kdy nemáme koně pod kapotou, ale velbloudy před kapotou.

Cesta zpět povede znovu přes Rusko (pokud si nespleteme směr a nepojedeme do Mongolska) a do Evropy se vrátíme severní cestou přes Pobaltské státy (Estonsko, Litvu, Lotyšsko) a Polsko zpět do ČR.

Mapa_B.png

Odjezd máme naplánovaný na začátek července a symbolicky chceme odjet z místa, ke kterému máme velký citový vztah – a to ze Slezské Harty. Odhadujeme, že na cestě strávíme minimálně dva měsíce.

Naše cíle v bodech:

-          Natočit film/dokument o skuatské cestě

-          Přejet starým broukem napříč Kavkazem

-          Navázat kontakty se skauty ze zahraničí

-          Objevit zajímavá místa a potkat nové lidi.

-          Přivést artefakty.

-          Vrátit se i s autem zpět.

brouk_2.jpg

Brouk

K této nelehké cestě jsme si vybrali ne příliš vhodné auto. Stařičkého Wolkwagena Brouka 1200 – typ 11 z roku 1974. A v tom je právě ten největší otazník. Půjde to? Vzít přes čtyřicet let starého Brouka a vyrazit s ním na cestu dlouhou přes 12. tisíc kilometrů?  Land Rover by byl určitě lepší, ale to by nás nebavilo.

My máme tu možnost jet broukem, tak to chceme zkusit. A sílu odhodlaní taky. Proto brouka řádně opravíme a upravíme a vyrazíme. Brouk má výkon 34 KW, má čtyři válce, vzduchem chlazený motor, chlamstá ve velkém benzín a má najeto přes 80 tisíc kilometrů. Není nikterak rychlý, ale do kopce táhne jako bejk (pořád jsme nějak u těch zvířat).

Úpravy auta jsou veliké. Motor musí ven, protože máme povolenou klikovku. Musíme vyměnit olej, seřídit brzdy, vyměnit všechny pneumatiky, vyrobit speciální zahrádku, přidat další světla a celkově upravit interiér. Je toho ale daleko více...

Vaše podpora

Vaši pomoc potřebujeme především na víza, úpravu auta, náhradní díly, ale hlavně na benzín. Ten brouk žere neskutečným způsobem... Budeme rádi za jakoukoliv podporu či názor. Bez vás to nemáme šanci zvládnout! A proto vám děkujeme za jakoukoliv pomoc!

Odkaz

Spoustu dalších článků, videí a fotek najdete na našich webových stránkách www.broukem.cz

Dovětek (nejen) pro skauty

Pravda je to, že na startovači máme i trochu kontroverzní odměny, které nepřijdou skautům úplně vhodné. S tím souhlasíme, skauty jsme rozhodně nechtěli poškodit a omlouváme se. Odměny by se měly brát s nadsázkou, protože tak byly vymyšleny. Snažili jsme se být vtipní jistým – našim – způsobem, který ne všem může připadat vhodný. To naprosto chápeme, ale neznamená to, že děláme nějakou trestnou výpravu na východ. Takže jenom pro upřesnění, obsah láhve pro poselství příštím generacím bude nealko a jako nápravu našich čmáranic na záchodech v Turecku bude jeden záchod vkusně vymalován. Což určitě bude taky zajímavý počin. Pravda, tohle jsme mohli napsat dříve...

pod_broukem.jpg

Ukázka placky (variantu si můžete vybrat), kterou od nás dostanete:

placka_navrh.png

Co si o tomto projektu myslíte?

  • Splněno 24 900 Kč (41 %)
  • 41 %
  • 60 000 Kč požadováno
  • již skončilo
  • Nelze podpořit
  • Na tento projekt už přispělo 0 Startérů

Autor projektu

Luděk Brhel - obrázek
  • projekt od Luděk Brhel
  • Česká republika

Odměny (Rewards)

100 Kč

Sázka do loterie

Naše okolí tvrdí, že nedojedeme ani na Slovensko. Pokud máte jiný názor, tak si vsaďte na zemi, kam dojedeme. Z těch co uhodnou správnou zemi (platí dosažený bod nejvíce na východě), vylosujeme vítěze, který od nás dostane kovovou sošku brouka, kterého budeme mít celou cestu připevněného na kapotě.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
200 Kč

Transilvánské prokletí

S připíjením na vaše věčné zdraví i život vypijeme flašku, do které vložíme vaše jakékoliv poselství pro příští generace (Pošlete nám váš text). Flašku poté zapečetíme, obalíme česnekem a ukryjeme do zdi Drákulovy zříceniny. Tento čin, jako důkaz uvidíte v našem filmu.Taky od nás dostanete zaručeně neprokletou placku s naším logem. Máme dvě varianty, můžete si vybrat.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
300 Kč

Kamínek z Kazbegu

V Gruzii si dáme několikadenní pauzu na výstup k třetí nejvyšší hoře této země - Kazbegu. Tahat z ní šutry pro vás, bude našim požitkem. Taky od nás dostanete originální placku s naším logem.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
400 Kč

Skautský šátek

V případě, že se nás rozhodne podpořit nějaký skaut či skautka (ale není to podmínka) tak od nás získá skautský šátek (varianta bude jak pro suchozemské tak vodní skauty) s originálním potiskem. + Placku

Počet dostupných odměn: 95/100

Nelze podpořit
500 Kč

Písek z Aralského jezera

Původně jsme vám chtěli přivést vodu, ale té je tam tak málo, že to raději nebudeme ani zkoušet. Proto vám přivezeme ampulku s pískem (toho je tam totiž až moc). Ampulku si pak můžete položit na poličku, nebo jí nosit na krku a mít nás neustále u sebe. Dále Vaše jméno na našem autě a taky od nás dostanete originální placku s naším logem.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
600 Kč

DVD s filmem

Natáčení filmu/dokumentu na cestě je naše hlavní priorita. Proto od nás dostanete DVD, placku a vaše jméno na našem autě.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
800 Kč

Turecké pohoršení

Vaše jméno či přezdívku (či nesprostý vzkaz) zaručeně vyryjeme na nejšpinavějších tureckých záchodcích. Fotografie a GPS souřadnice hajzlíku jako důkaz je samozřejmostí. Navíc vaše jméno na našem autě a taky od nás dostanete originální placku s naším logem. + Ampulka s pískem.

Počet dostupných odměn: 99/100

Nelze podpořit
1 000 Kč

Benzínová poukázka

Nejméně nápadná, ale nejvíce potřebná podpora, která nám naplní nádrž i ústa díky. Podle naplnění nádrže se bude rozhodovat, jak daleko budeme putovat. A my pojedeme klidně až do Vladivostoku. Od nás dostanete skvělou placku, DVD s filmem, kamínek z Kazbegu, písek z Aralského jezera a ještě vám pošleme pohled s díky. Vaše jméno na našem autě a titulek v dokumentu.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
1 500 Kč

Ruské poblouznění

Přivezeme vám papírový ubrousek se zaručeně pravým otiskem rtů krásné ruské ženy. Nebude chybět ani její telefonní číslo! Ovšem její zájem o vás už zaručit nemůžeme. V případě zájmu některé ženy, můžeme sehnat číslo na ruského muže. V tomto případě ale nemůžeme slíbit onen otisk rtů...
Dále vaše jméno na našem autě i v titulku dokumentu. Taky od nás dostanete originální placku s logem a DVD s filmem.

Počet dostupných odměn: 20/20

Nelze podpořit
2 000 Kč

Artefakt

Náš další cíl je přivést artefakty (věci s příběhem), které nějakým způsobem ovlivnili naši cestu. Ke každému doložíme krátký příběh, jak jsme k němu přišli a jak zásadně ovlivnili náš život či cestu. Pokud by jste měli konkrétní přání, pokusíme se jej splnit.
Od nás dostanete: Vaše jméno na našem autě i v titulcích dokumentu. DVD s dokumentem, placka s logem, Kamínek z Kazbegu, písek z Aralského jezera a pošleme vám krásný pohled.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
5 000 Kč

Potisk na autě

Vaše podpora nejvyšší úrovně. Vaše jméno či jméno vaší firmy si rádi dáme ve velké velikosti na auto a postaráme se o propagaci na naší cestě. Samozřejmostí jsou artefakty, placka, kamínek z Kazbegu, pohled, písek z Aralského jezera a poděkování v dokumentu. Pošleme vám DVD s dokumentem i natočené osobní poděkování.

Počet dostupných odměn: 15/15

Nelze podpořit