BROUKEM PŘES KAVKAZ - crowfunding kampaň

BROUKEM PŘES KAVKAZ

Dva skauti chtějí natočit film o cestě přes Kavkaz. Netradičním způsobem. Ojediněle. Ale zároveň i poučně.

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Broukem přes Kavkaz

Everything you can, if you want. Scout is life.

Vážení přátelé – stojíte na prahu odvážného projektu. Projektu dvou skautů, kteří neznají hranic a mají talent jak na průšvihy, tak na chycení cestovatelské horečky. Jsme ,,trošičku,, ujetí – to přiznáváme a rádi se pokoušíme lidi přesvědčovat, že když se chce, všechno jde. Nyní jsme se rozhodli ukrojit si pořádný krajíc. Naštěstí máme pořádný hlad…. Tímto krajícem, myslíme naši expedici, při které chceme natočit film o skautech. A jelikož neradi létáme a pěšky chodíme pomalu, chceme jet autem. Je trošičku starší, ale slouží dobře. O motorech nevíme ani ň, ale máte-li chuť podpořit šílené filmaře na jejich cestě, jsme vaši hoši.

Naše cíle

Náš hlavní cíl je natočit film/dokument o skautské expedici, která má za úkol navázat kontakty s jinými skauty ze zahraničí. Tento úkol bude nelehký, ale těšíme se na to. Chceme se zaměřit na hledání a nalézání skautských myšlenek a ideálů v jiných zemích. S tím je spojený pokus rozdat v každé zemi několik skautských šátků jak skautům či ne-skautům.

Naše trasa je dlouhá přibližně 12. tisíc kilometrů a občas vede přes nepříliš známé země (některé nemají dobrou pověst ani bezpečnost). Jakmile projedeme naši krásnou centrální Evropou (Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko), zamíříme přes celé Turecko do Gruzie. V této malé, ale kouzelné zemi se nachází pohoří Kavkaz. Pokud se nám podaří auto vytlačit přes něj, ocitneme se v Rusku.

Z Ruska pak zamíříme do Kazachstánu k vysychajícímu Aralskému jezeru, kde chceme prozkoumávat vraky starých lodí navěky uvězněných v poušti. Pokud i náš vrak zapadne, nastane nepříjemná situace, kdy budeme muset sehnat velbloudy na odtah. Dostaneme se tímto do nepohodlné fáze, kdy nemáme koně pod kapotou, ale velbloudy před kapotou.

Cesta zpět povede znovu přes Rusko (pokud si nespleteme směr a nepojedeme do Mongolska) a do Evropy se vrátíme severní cestou přes Pobaltské státy (Estonsko, Litvu, Lotyšsko) a Polsko zpět do ČR.

Mapa_B.png

Odjezd máme naplánovaný na začátek července a symbolicky chceme odjet z místa, ke kterému máme velký citový vztah – a to ze Slezské Harty. Odhadujeme, že na cestě strávíme minimálně dva měsíce.

Naše cíle v bodech:

-          Natočit film/dokument o skuatské cestě

-          Přejet starým broukem napříč Kavkazem

-          Navázat kontakty se skauty ze zahraničí

-          Objevit zajímavá místa a potkat nové lidi.

-          Přivést artefakty.

-          Vrátit se i s autem zpět.

brouk_2.jpg

Brouk

K této nelehké cestě jsme si vybrali ne příliš vhodné auto. Stařičkého Wolkwagena Brouka 1200 – typ 11 z roku 1974. A v tom je právě ten největší otazník. Půjde to? Vzít přes čtyřicet let starého Brouka a vyrazit s ním na cestu dlouhou přes 12. tisíc kilometrů?  Land Rover by byl určitě lepší, ale to by nás nebavilo.

My máme tu možnost jet broukem, tak to chceme zkusit. A sílu odhodlaní taky. Proto brouka řádně opravíme a upravíme a vyrazíme. Brouk má výkon 34 KW, má čtyři válce, vzduchem chlazený motor, chlamstá ve velkém benzín a má najeto přes 80 tisíc kilometrů. Není nikterak rychlý, ale do kopce táhne jako bejk (pořád jsme nějak u těch zvířat).

Úpravy auta jsou veliké. Motor musí ven, protože máme povolenou klikovku. Musíme vyměnit olej, seřídit brzdy, vyměnit všechny pneumatiky, vyrobit speciální zahrádku, přidat další světla a celkově upravit interiér. Je toho ale daleko více...

Vaše podpora

Vaši pomoc potřebujeme především na víza, úpravu auta, náhradní díly, ale hlavně na benzín. Ten brouk žere neskutečným způsobem... Budeme rádi za jakoukoliv podporu či názor. Bez vás to nemáme šanci zvládnout! A proto vám děkujeme za jakoukoliv pomoc!

Odkaz

Spoustu dalších článků, videí a fotek najdete na našich webových stránkách www.broukem.cz

Dovětek (nejen) pro skauty

Pravda je to, že na startovači máme i trochu kontroverzní odměny, které nepřijdou skautům úplně vhodné. S tím souhlasíme, skauty jsme rozhodně nechtěli poškodit a omlouváme se. Odměny by se měly brát s nadsázkou, protože tak byly vymyšleny. Snažili jsme se být vtipní jistým – našim – způsobem, který ne všem může připadat vhodný. To naprosto chápeme, ale neznamená to, že děláme nějakou trestnou výpravu na východ. Takže jenom pro upřesnění, obsah láhve pro poselství příštím generacím bude nealko a jako nápravu našich čmáranic na záchodech v Turecku bude jeden záchod vkusně vymalován. Což určitě bude taky zajímavý počin. Pravda, tohle jsme mohli napsat dříve...

pod_broukem.jpg

Ukázka placky (variantu si můžete vybrat), kterou od nás dostanete:

placka_navrh.png

Co si o tomto projektu myslíte?