Brána pro sv. Jana - crowfunding kampaň

Brána pro sv. Jana

Kostel sv. Janů v Opavě chce vstát z mrtvých. Nutně potřebuje opravy. Pojďme z něj udělat živé místo pro umění, kulturu, gastronomii i duchovno.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Kostel sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty byl dokončen před 661 lety rytíři johanitského řádu za podpory opavského vévody Mikuláše II. Od té doby přešlo hodně vody, kostel přežil požáry i války, ale nyní pozbyl svého poslání. Kostel nemusí být jen místem bohoslužeb a rozjímání, ale také místem setkávání, kultury, umění a poznání. V rámci naší kampaně chceme zkusit, zda si díky zakoupeným fotografiím, vstupenkám a dalším věcem, co nabízíme, najdete cestu do pozapomenutého kostela v centru města.

Vybrané peníze poslouží k dokončení opravy gotické branky, vyrobení nových vrat do zahrady, jež obklopuje kostel, a které budou otevřené pro každého návštěvníka. Peníze budou stačit také na spoluúčast k natření věže, jejíž plech byl naposledy natřen před více než 50 lety. Ale i tak by ještě mělo zůstat na aktualizaci dokumentace statického zajištění presbytáře kostela, v jehož klenbě se rozevírají hrozivé praskliny.

Věříme také ve vytvoření pevné vazby přátel kostela, kteří se sejdou nejen na jednotlivých akcích, které jsou součástí kampaně. Ale třeba i jako dobrovolníci při úklidu kostela či zahrady. Na prohlídkách kostela i města, na diskuzích, na koncertech nebo třeba na degustaci ve sklepení. Ti odhodlaní si koupí čarokrásné zvětšeniny fotografií z kostela nebo si na památku zakoupí část desky z brány, jež doposud nešla pro svou zchátralost otevřít, nebo si zakoupí jmenovku do lavice a stanou se dlouhodobými příznivci či donátory kostela.

Potěší nás, když využijete jedinečné příležitosti a sejdeme se v hojném počtu na diskuzi Tomáše Sedláčka a Zbigniewa Jana Czendlika s názvem "Běžet či tančit životem" ve dvoraně Červeného zámku v Hradci nad Moravicí.

Díky velkorysé spolupráci s ředitelkou Letní filmové školy v Uherském Hradišti Radanou Korenou proběhne v kostele site specific projekce filmové lahůdky, která bude překvapením. Jedinečný prostor pro jedinečný filmový i společenský zážitek. A k tomu si ještě můžete dopřát merch z Letní filmové školy nebo přímo v rukách ředitelky vzniklé uklidňující Sluneční lázně. 

Hledáte čím uklidnit či oživit vaši kancelář nebo byt? Petra Vavrečková vyfotila překrásné fotografie v kostele samotném. Velkoformátové fotografie pro každý interiér.

A jak už to při spolupráci s Hradeckým slunovratem bývá, nemůže chybět ani něco z plodů jižní Moravy, ať již v lahvích, nebo ve sklenici v příjemném sklepení raduňského zámku.

Spolek ZaOpavu ve spolupráci nejen s Hradeckým slunovratem chce s kostelem udělat to jediné, co má smysl. Vrátit ho do života města jako místo setkávání a radostí.

 

Co si o tomto projektu myslíte?