Bowling pro handicapované - crowfunding kampaň

Bowling pro handicapované

Bowling pro handicapované je cestou k zapojení skupiny handicapovaných studentů Střední školy Aloyse Klara do sportovního dění v bowling.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

V roce 2015 jsme trénovali se skupinou různě handicapovaných studentu Střední školy a Mateřské školy Aloyse Klara hodinu týdně. Díky úspěšné kampani na Penezdroji.cz jsme mohli v roce 2016 trénovat týdně již hodiny dvě. V tomto školním roce začínáme hrát na soutěžích pro zrakově postižené. Ale opět docházejí peníze.

Jak zhodnotit uplynulý rok?
Ze studentů se stal dobrý team. I má manželka tím byla velmi mile překvapena (když u nás onehdy nocovali před odjezdem na turnaj na Moravu).
Kdysi jsem si naivně myslel, že se mohou výsledky trénování dostavit rychleji. Přesvědčil jsem se, že je to stejné jako při všem cenném v životě. Cokoliv, co má nějakou hodnotu, si vyžádá spoustu úsilí a dřiny. Někteří již trénují třetím rokem a stále se nám nedaří vyšplhat se do vyšších příček tabulek, ale tak to zkrátka chodí. Naši protihráči totiž často trénují víc než deset let.

Avšak máme tu i perličku (možná až drahokam), která se nedá jen tak přehlédnout. Na propagačním turnaji ve Veselí nad Moravou si jeden z našich chlapců vybojoval 4. místo ve vyřazovacím turnaji play-off. Těžko zde hledat slova, ale kdybyste ho znali…, tak pochopíte, že i kdyby to byl jen jeden jediný záblesk těchto dvou let tréninku, tak to zato prostě stálo! A moc vám všem za minulý rok děkuji.

Dostali jste nás do pohybu, pomozte nám, prosím, se  v pohybu udržet!

Co nám říkají čísla?

V roce 2016 jsme za tréninkové dráhy zaplatili 40 700,-. Z toho jsme 19 500,- dostali od vás v loňské kampani. Prakticky to znamená pro studenty 56 tréninkových hodin v roce 2016. Moc za ně děkujeme.

Věci se daly báječně do pohybu.

A teď ještě pár slov na vysvětlenou pro ty, kteří naši kampaň vidí poprvé:

Proč zrovna bowling?
Mnozí zrakově postižení mají kvůli nebezpečí poškození zbytků zraku spoustu pohybových aktivit zakázáno. Jedním ze sportů, jenž má opravdu jen minimální zdravotní rizika, je právě bowling. A že to není sport, ale zábava? Kdo někdy trénoval na dráze sám, ví dobře, že propocené tričko při tréninku je na denním pořádku.

Jak to začalo a dále pokračuje?
Jeden z handicapovaných studentů mě porazil v bowlingu. Moje ego vychovatele tím hodně utrpělo, a proto jsem začal chodit pravidelně individuálně trénovat. Postupem času jsem s sebou začal brát studenty. Pak se objevily nějaké peníze a začali jsme chodit se skupinkou pravidelně každý týden. Letos přišli na naši školu noví studenti, kteří se chtějí také zapojit, bohužel peníze, které můžeme použít, docházejí. Při současné intenzitě tréninků jsou náklady na pronájem bowlingových drah přibližně 40 tisíc korun ročně. Mám snahu, aby si každý jako trénink zahrál šest her týdně (stejně jako na závodech). Na tak intenzivní trénink ovšem nemáme peníze. Proto se snažíme těch 25 000 Kč získat od vás. Převážně se jedná o studenty se zrakovým handicapem, ale i sluchovým, tělesným nebo kombinovaným. (Právě i tato rozličnost postižení nám uzavírá některé finanční zdroje, které jsou určeny například výhradně nevidomým.) Abychom v soutěži byli schopni složit družstvo, trénujeme paralelně ještě s jedním starším nevidomým. Část peněz hradí TJ Zora Praha, přidal nám i magistrát hlavního města Prahy.
Při závodech zrakově handicapovaných nám pomáhá sluchově postižený spolužák, který s námi trénuje. I tak bychom potřebovali další pomocné ruce, oči (někteří studenti by potřebovali, aby jim někdo hlásil výsledky, některým je lépe říkat, že už se zvedá hradlo a mohou "házet", nevidomému je lépe kouli připravit, aby házel stále stejně těžkou). Mimo peněz tedy hledáme i dalšího asistenta (pomocníka, trenéra) na pondělní podvečery :-)

Dary
Chodíme trénovat v pondělí večer. Od provozovatele máme výraznou slevu, takže dráha na hodinu nás stojí 150 Kč.
Za 150 Kč nám tedy koupíte jednu dráhu na hodinu.
Vzhledem k různým večerním turnajům nám provozovatel může takto poskytnout maximálně 4 dráhy.
Za trénink mu tedy platíme 1200 Kč týdně.
Za 1200 Kč nám tedy koupíte na týden intenzivní trénink, tak, jak bychom si to přáli.
Čím více týdnů, tím samozřejmě lépe. Děkujeme.

Každému dárci, který o to projeví zájem, samozřejmě pošleme potvrzení o daru (k daňovým účelům).
Dar je možné odečíst ze základu daně.

Co je náš cíl?
Vybrat peníze na dvouhodinový každotýdenní trénink pro handicapované studenty v roce 2017.

Následující video
Možná vás při četbě napadly některé otázky. Můžete mne samozřejmě kontaktovat, rád vám odpovím. Pokud se vaše otázky týkají bowlingu zrakově postižených, najdete některé odpovědi na našich stránkách ( http://www.tjzora.cz/bowling/ ) nebo na následujícím videu, které jsem natočil, když jsem se sám snažil do problematiky teprve pronikat. Na filmových záběrech je zachycen konkurenční oddíl starších zrakově postižených, který však trénuje už víc než 10 let.

Co si o tomto projektu myslíte?