Botanická  fotogalerie pro mobilní zařízení - crowfunding kampaň

Botanická fotogalerie pro mobilní zařízení

Podpořte tvorbu mobilní verze webu Botanická fotogalerie, díky které si budete moct pohodlně prohlížet webové stránky i ve vašem chytrém telefonu.

Technika
Botanická  fotogalerie pro mobilní zařízení

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Sbíráte plané bylinky nebo jedlé rostliny? A víte, že mohou mít neúčinného a někdy i zdraví škodlivého dvojníka? Už jste si někdy potřebovali ověřit, zda jste rostlinu určili správně? Nebo vás jen baví poznávat rostliny ve vašem okolí a líbí se vám, když se o nich můžete dozvědět pár zajímavostí?

Pokud ano, tak právě pro vás je určen projekt Botanická fotogalerie, ve kterém se mi za posledních sedm let podařilo nashromáždit přes 17 tis. odborně určených fotografií planých rostlin od více než 2,5 tis. druhů.

Celý projekt Botanická fotogalerie se skládá z několika již hotových modulů a jednoho modulu nazvaného Botanická fotogalerie pro mobilní zařízení, který bych ráda s vaší pomocí vytvořila:

Snímek3.jpg

 Web Botanická fotogalerie vznikal v době, kdy prohlížení internetu přes chytré telefony bylo ještě v plenkách. A proto prohlížení těchto webových stránek na malých obrazovkách není zrovna uživatelsky přívětivé. Tento problém by však vyřešila sesterská verze stránek v tomto komplexním projektu nazvaná jako modul Botanická fotogalerie pro mobilní zařízení - webová stránka, která by byla uzpůsobena pro chytré telefony a tablety. Žádná podobná botanicky zaměřená, odborně garantovaná webová stránka, která by byla současně optimalizovaná pro mobilní zařízení, na českém webu zatím není. S vaší finanční podporou se to však může změnit.

Grafický návrh webové stránky Botanická fotogalerie pro mobilní zařízení:

 

screenshots_dohromady.jpg

 

 

Jak to začalo

Různé zajímavosti o rostlinách jsem začala „sbírat“ už na gymnáziu, když jsem se připravovala na biologickou olympiádu (přibližně v roce 2002), což mne vlastně přivedlo k botanice. Botanika mne tehdy tak „chytla“, že jsem se latinská jména začala sama od sebe učit ještě před nástupem na vysokou školu. Když jsem se v bakalářském studiu (2003–2006) snažila naučit další rostliny, používala jsem k tomuto účelu mimo jiné i internet. Co mi však často chybělo, byly fotografie listů a jiných částí rostlin, na kterých by byly vidět znaky důležité pro určování druhů. V roce 2006 jsem tedy začala se svým tehdy novým fotoaparátem dokumentovat rostliny na různých exkurzích i na procházkách po okolí. Zpočátku jsem fotografie ukládala v programu Zoner Photo Studio. Abych se v nich vyznala, začala jsem k nim přidávat klíčová slova (jako např. část rostliny, kterou zachycují). Právě tehdy, přibližně v roce 2007, mne napadlo vytvořit veřejně přístupné webové stránky, které by fungovaly na podobném principu, jako onen zmíněný program. V tu dobu jsem však ještě neměla tušení, jak se vlastně takové stránky tvoří. V roce 2007 jsem si proto ve škole zapsala předmět, ve kterém jsem se seznámila s úplnými základy tvorby webu. To mne zaujalo natolik, že jsem si postupně nakoupila asi šest knih, ze kterých jsem se naučila základy jazyků, jako jsou html, css, javascript nebo php. Asi dva roky jsem ve volných chvílích učila tvorbu webu a výsledkem byl na konci roku 2009 první verzi Botanické fotogalerie. Postupně jsem do galerie začala doplňovat fotografie a vylepšovat její vzhled a doplňovat nové funkce. V roce 2014 jsem si pořídila chytrý telefon a ten mne natolik nadchl, že jsem své úsilí začala směřovat k tvorbě různých botanických pomůcek právě pro chytré telefony a tablety. Vytvořila jsem např. sadu poznávaček na procvičování rostlin, off-line atlas pro mobilní zařízení a nyní bych ráda vytvořila i verzi webu pro tato zařízení.

 

Co je můj cíl?

Vytvořit verzi webových stránek, které se budou snadno prohlížet v chytrém telefonu nebo tabletu. Rostliny bude možné najít pomocí jednoduchého vyhledávání pomocí českého nebo odborného jména. Každý druh bude mít přehledný profil se základními informacemi včetně zajímavostí, fotografiemi a QR kódem pro rychlý odkaz. Najdete zde také více než 700 nových zajímavostí k více než 500 druhům, které budou vypsány ze „zapomenutých“ botanických knih. Celkem zde bude více než 2500 druhů/poddruhů rostlin a více než 8,5 tis. vybraných fotografií. A kromě toho zde bude také přehled všech dosud vytvořených modulů pro mobilní zařízení, tj. poznávačky rostlin, off-line Botanický atlas a klíč na určování rostlin FlowerID.

 

Kdo jsem

Mé jméno je Dana Holubová. Na Masarykově univerzitě jsem v roce 2009 vystudovala obor Systematická botanika a ekologie a v roce 2016 jsem zde získala doktorát v oboru Botanika. Na této univerzitě jsem od roku 2008 zaměstnaná jako odborný pracovník. Zabývám se zde hlavně správou různých databází o rostlinách i tvorbou webových stránek. Momentálně jsem na mateřské dovolené.

Na projektu Botanická fotogalerie pracuji soustavně již sedm let. Projekt jsem sama vymyslela, webové stránky jsem z větší části naprogramovala, doposud do něj pořídila více než 5 tis. fotografií a průběžně se starám se o veškerou administrativu. Na praktický význam tohoto projektu poukazuje stále větší návštěvnost webových stránek, využívanost poznávaček i počet stažených aplikací pro mobilní zařízení.

 

Proč to dělám?

Chtěla bych svůj obor zpřístupnit široké veřejnosti v praktičtější a zábavnější formě a současně sledovat aktuální trendy, co se týče mobilních zařízení. Tvorba jednotlivých modulů byla částečně podpořena z různých grantů, které se mi podařily získat (např. z Fondu Rozvoje Vysokých škol, nebo z Fondu rozvoje Masarykovy univerzity). Vzhledem k tomu, že modul „Botanická fotogalerie pro mobilní zařízení“ plánuji zpřístupnit široké veřejnosti, mám za to, že Startovač je to správné místo pro hledání finanční podpory na jeho realizaci.

Co si o tomto projektu myslíte?