Básnická sbírka TADY, NA ZEMI - crowfunding kampaň

Básnická sbírka TADY, NA ZEMI

Podpořte dílo tří mladých, nadšených umělců a pomozte tak rozšířit zájem o poezii v moderním, chytlavém "kabátě" !

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Milí čtenáři poezie, obdivovatelé malířského a kreslířského talentu, příznivci grafického a designérského umění a v neposlední řádě také vele vážení podporovatelé kreativních projektů!

Dovolte představit Vám naše dílo. Dílo tří mladých a nadšených umělců - básnickou sbírku Tady, na Zemi -  která obsahuje čtrnáct autorských básní muzikanta a básníka Marka Nesita, doplněné čtrnácti autorskými ilustracemi malířky a výtvarnice Kateřiny Frankeové, zpracované do konečné podoby designérem a grafikem Romanem Skuplíkem.

Obálka.jpg

Pro nás samotné znamená básnická sbírka něco nového a odlišného ve vodách již zmíněných uměleckých směrů. A proč? Jako jednotlivci jsme nepřinesli světu nic nového a neprozkoumaného, básně stejně jako kresby promlouvají do našich životů už po staletí, a to nejmladší dítě, grafika a celý digitální svět, si své pevné místo bez pochyby již také našlo…jedinečnost a novotu vidíme právě ve spojení těchto tvůrčích činností, díky kterým se nám podařilo z básnické sbírky vytvořit něco jako mapu našich duší, v níž se může čtenář ztotožnit s myšlenkami a příběhy autorů různými cestami. 

16.jpg

17.jpg32.jpg33.jpg

 

Jak spolupráce nás tří vznikla?

Marek Nesit (autor básní):
www.mareknesit.cz

Na jaře roku 2013 jsem měl v šuplíku nashromážděných několik básní, pár z nich jsem postupně vyvěsil na svém osobním profilu na sociální síti a mí virtuální přátele je přijali s velkým nadšením. Přišla tak okamžitá motivace udělat s básněmi něco víc. Obsah díla byl pro mě v tu chvíli již hotovou věcí, proto jsem upřel pozornost hlavně na formu prezentace svých básniček okolí. Potřeboval jsem trochu inspirace a tak jsem navštívil různá knihkupectví a objevoval současné básníky a jejich sbírky. Někteří autoři mi byli svým psaním hodně blízcí, jiní zase méně, co mi však chybělo u většiny těchto děl, byla určitá osobitost prvotního dojmu, která mě osloví ještě dříve, než sbírku otevřu a dostanu se k jejímu hlavnímu bohatství. Bez urážky a jakéhokoli snižování básnických kvalit mých „kolegů“, mi dojem ze sbírek kazily různé věci, ať už to byl chladně zpracovaný obal, který ani náznakem nevypovídal o autorovi a jeho tvorbě, nebo jednoduše neprakticky zvolený formát knihy. Po pár takových návštěvách knižních domů a zjištění, že v tradičním knihkupectví objeví básnickou sbírku průměrně dva až tři noví čtenáři, jsem došel k závěru, že chci prostřednictvím své sbírky nabídnout čtenářům i jiné přidané hodnoty vedle autorské poezie, a že nejtěžší věcí nejspíš bude najít přirozenou a nenásilnou cestu, jak čtenáře se sbírkou seznámit.

Nejdříve ze všeho jsem začal v paměti pátrat po talentovaných lidech z mého blízkého okolí. Konečná trojka byla po pár dnech na první dobrou hotová. Okamžitě se mi vybavila moje kamarádka a spolužačka ze základní školy, Katka Frankeová a po chvilce tápání pak Roman Skuplík, se kterým jsem se díky muzice a koncertům poslední tři roky čas od času potkával. Oba dva byli pro celou věc nadšeni a léto 2013 jsme tak strávili společným tvořením.

 

Katka Frankeová (autorka ilustrací):

Marek mě na jaře (r. 2013) oslovil s tím, že napsal v posledních měsících několik básní a rád by některé z nich vydal jako sbírku, do níž by chtěl zakomponovat i kresbu, tak aby každá báseň měla svou vlastní ilustraci, která bude vizuálně vyjadřovat to, co je slovně ukryto ve verších. Tvoření ilustrací byla skvělá jízda, pracovali jsme s různými podklady. Hledali jsme autentické předlohy obrázků na internetu, některé ilustrace jsme si pro předlohu situačně sami nafotili a pak jsme se hodně bavili o tom jak barevně každou ilustraci zpracovat, podle nálady básní. Pro některé básně jsem nakreslila více variant ilustrace a bylo pak docela těžké vybrat tu nej, protože se nám líbily třeba všechny varianty. Vymysleli jsme nakonec ideální řešení, jeden celý dvojlist jsme ve sbírce věnovali nepoužitým návrhům, které tak dostaly taky svůj prostor.

 

Roman Skuplík (designer, grafik):
www.romanskuplik.com

Dal jsem sbírce Markovu tvář a to doslova…pohrál jsem si se sazbou písma, zvolil vhodný font a vše připravil k tisku. Celé grafické a designérské tvoření probíhalo v našem volném čase, kdy jsme se s Markem po nocích scházeli u mě v ateliéru. Zde vznikaly různé nápady, které vedly k úspěšnému dokončení tohoto díla. Sranda taky byla, od té doby naše spolupráce stále trvá a jsem rád, že jsem mohl před rokem přiložit ruku k dílu. 

autoři.jpg

Na konci srpna 2013 byla sbírka hotová a ona nenásilná cesta, jak seznámit se sbírkou čtenáře, se objevila právě při plánování křtu. Vybrali jsme si pro něj totiž Cafebar No7, malou a příjemnou kavárnu v městečku Brušperk, ve kterém s Katkou od mala žijeme. Majitelé kavárny nás přijali s otevřenou náručí a sami nás dokonce po prvním setkání oslovili, zda bychom básně a ilustrace mohli připravit ve zvětšené podobě pro výstavu přímo v kavárně. Během těchto příprav nám došlo, že poeticky laděné dílo a kavárenská atmosféra by mohly tvořit ideální spojení, což se nám v následujících měsících potvrdilo.

Vyjímaje naše rodiny, kamarády a známe, kteří nás koupí sbírky podpořili hnedka na křtu, nebo byli námi obdarováni, si sbírku během následujících čtyř měsíců odneslo z kavárny na osmdesát návštěvníků, kteří dojíždějí za atmosférou Cafebaru No7 z různých, blízkých i vzdálenějších, koutů Severní Moravy. Z prvního vydání, které čítalo dvě sta výtisků, nám zbylo pár posledních kusů a my máme obrovskou chuť pokračovat dál! 

ze křtu 01.jpg

ze křtu 02.jpg

Prosíme Vás tímto o podporu na rozšíření našeho díla. První vydání jsme si financovali z vlastních kapes a část výdajů se nám díky zájmu okolí vrátily. Nyní bychom rádi natiskli dalších pět set kusů a zkusili celorepublikové štěstí v deseti nových kavárnách, na což už sami nestačíme.

Budeme srdečně vděční každému, kdo nám pomůže rozšířit zájem o poezii v moderním, chytlavém „kabátě“! Jako vyjádření díků za podporu jsme si pro Vás připravili ke všem variantám příspěvků originální dárky spjaté s naším dílkem.

Marek & Katka & Roman

Co si o tomto projektu myslíte?