Startovač - financování projektů

Básnická knížka DO NIKAM od Jany Štroblové - crowfunding kampaň

Básnická knížka DO NIKAM od Jany Štroblové

Básnířka Jana Štroblová (* 1936) patří mezi klasiky české poezie, nyní se můžete podílet na vydání její nejnovější knížky s názvem DO NIKAM

Knihy
Básnická knížka DO NIKAM od Jany Štroblové

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Jedná se o poému, což je delší lyricko epická veršovaná skladba, obvykle se společensky závažným obsahem.

O čem tato poéma pojednává? Unavený a zmatený starý Bůh, který nás vyhnal z ráje, už vyhnal z ráje i sám sebe. Celé lidstvo je mezitím na útěku. Vypravěčka se navzdory touze zůstat na milovaném místě, kam z útěku už nebude návratu, nechává vtáhnout do samého středu exodu, aniž tuší, před čím nebo za čím se utíká. Jde o hlad? Žízeň? O vypátrání ztraceného Boha, podobně jako v různých věroukách ukrývajícího se tu v různých převlecích? „Strach jako stín až sem se za mnou táh / tajím dech puls jde tence přetence / jsme obutí jen ve svých šlápotách / každý z nás už má status běžence“ - to je jedno ze zachovaných svědectví o davu, který postupuje čím dál pustšími krajinami s domy i chrámy roztrhanými na kusy. Lhostejně šlape v útržcích cizíchi vlastních příběhů. Jen chvílemi se jeho cestaprosvětluje vzpomínkami na už neexistující místa na zemi. Věřme, že v závěru autorka jako přímý účastník děje naznačí ze smrtonosného pochodu únikovou, snad přece jen ještě možnou cestu ven.

Knížka obsahuje 14 vesměs barevných ilustrací (11 jednostránkových, 3 dvoustránkové), jejichž autorem je Vojtěch Kemenny, který s Janou Štroblovou spolupracoval na předchozí básnické publikaci s názvem Odstíny světla. Celkově má titul DO NIKAM 64 stran, formát knížky je 16 x 24 cm.

Co uděláme s vybranými financemi?  Vybraná částka bude použita na tisk knížky a poštovné spojené s jejím rozesíláním. Částku za práci grafika jsme uhradili z vlastních zdrojů, autorka textu a ilustrátor se vzdali nároku na honorář.

Nesmíme zapomenout představit autorku: Jana Štroblová (* 1936). Básnířka, překladatelka, spisovatelka, autorka knížek pro děti a mládež. Po absolvování Filozofické fakulty Univerzity Karlovy působilave Státním nakladatelství dětské knihy (později Albatros), odtud musela za normalizace odejít. V 70. a 80. letech byly její publikační možnosti značně omezené. Po převratu nastoupila do literárně dramatické redakce Čs. rozhlasu, spolupracovala i s pražskou redakcí Rádia Svobodná Evropa. Podílela se na obnově činnosti Českého PEN klubu, také se věnovala ochraně zvířat. Její obsáhlá překladatelská činnost se pojí především s výbory z díla ruské exilové básnířky Mariny Cvetajevové. V rozmezí let 1958 až 2018 jí vyšlo 16 básnických sbírek, několik próz a knížek pro děti.

Podrobnější údaje o autorce naleznete zde: http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=1143

A ještě pár ukázek z knížky:

ukázka1.jpg

 

Takto vypadá knížka ODSTÍNY SVĚTLA (vyšla v roce 2018), kterou můžete získat v odměnách

Pro fajnškmekry ukázka textu z knížky DO NIKAM:

 

Co si o tomto projektu myslíte?