BAJKAL 2019 - crowfunding kampaň

BAJKAL 2019

Pojďte do toho s námi. Pomozte nám natočit jedinečný film z výpravy na Bajkal a k tomu ještě dětem na základních školách zpříjemnit hodiny zeměpisu!

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Úvod

Pojďte do toho s námi. Pomozte nám natočit jedinečný film z naší cesty na Bajkal, uspořádat výstavu fotek, a k tomu ještě dětem na základních školách obohatit hodiny zeměpisu netradičními zážitky a zajímavostmi z naší výpravy, které v učebnicích nenajdou.

Máte občas v životě pocit převládajícího stereotypu? Ráno vstát, jít do práce, přijít domů, postarat se o domácnost, navařit na další den, dvě hodiny u televize, hygiena a spát. My se s tou naší každodenní rutinou rozhodli něco udělat. Vystoupíme za hranice komfortní zóny. Strávíme dva měsíce na cestě v autě, projedeme 22 zemí a ujedeme celkem přes 26000 kilometrů. Ano, to je naše výprava na Bajkal!

Kdo jsme?

Jsme parta brandýských dobrodruhů, kteří už mají lecco za sebou, ale podobná výzva v našich životech dosud chyběla. Jak jsme se poznali? Společně všichni jezdíme již mnoho let na dětské letní tábory Častoboř. Každý rok tak činíme sťastnými přes 120 děti, a to vše zadarmo ve svém volném času. 

Každý z nás je z jiného těsta. V našem týmu najdete ředitele střední firmy, leteckého mechanika, vedoucího expedice i grafického designéra. Členy naši výpravy totiž jsou Daniel Lexa (49 let), Martin Hájek (44 let), Ondřej Tolman (24 let) a Adam Hanuš (23 let).

Kam jedeme?

Jak už jistě víte, naše výprava vede k nejstaršímu a nejhlubšímu jezeru, jezeru Bajkal. A proč právě tam? Má to hned několik důvodů. Jeden z nich je jeho unikátnost. Jezero Bajkal je fascinující výtvor přírody. Vzniklo už před více než 20 miliony let a je tedy vůbec nejstarším jezerem planety. Voda tehdy zaplnila „mezeru“ mezi dvěma zemskými krami, které od sebe každý rok poodstoupí o zhruba 3 centimetry – jezero se tedy neustále zvětšuje. V jezeře a kolem něj žije nespočet endemických druhů, jako jsou například obří jeseteři, kteří dosahují až dvou metrů.Jezero Bajkal je tedy natolik zajímavé a jedinečné, že jsme si řekli “Jedeme!”. Navíc je tento zázrak přírody dostatečně vzdálen na to, aby jeho dosažení bylo pro nás pořádnou výzvou. Přece jen uznejte, na Mácháči je taky fajn, ale je to poněkud blízko.

 

 

Smysl cesty

K nejhlubšímu jezeru na světě ale nejdeme pouze na výlet. Vzhledem k naší dlouhodobé práci s dětmi jsme se rozhodli oslovit školy naším projektem: Zeměpis na cestě. Z každé země, kterou pojedeme, natočíme krátké video o místní přírodě, kultuře, zvykolstech a taky o dobrodružství, které na cestě zažijeme. Děti se tak budou moci učit zábavnou formou a dozvědí se zajímavosti, které v učbnicích nenajdou.

V každém videu také na konci položíme soutěžní otázku, kterou budou děti ve třídě společně zodpovídat a společně tak vyplňovat soutěžní archy a slepou mapu s naší cestou. Po návratu z naší výpravy vylosujeme ze všech správných odpovědí jednu třídu, která vyhraje týdenní pobyt v našem areálu dětského tábora Nová častoboř.
Máte zájem projektu zapojit vaší školu? Kontaktujte nás. bajkal2019@gmail.com

 

 

Naše cesta

Naše cesta povede celkem přes 22 zemi. Jsou jimi v tomto pořadí:

Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Moldavsko, Bulharsko, Řecko, Turecko, Gruzie, Arménie, z Ázerbájdžánu trajektem do Turkmenistánu, Uzbekistán, Kazachstán, přejezd přes Rusko do Mongolska pak zpátky do Ruska k Bajkalu. Zpátky domu pak přes Lotyšsko, Litvu, Bělorusko Ukrajinu a Polsko. Bohužel kvůli administraci nám z našeho původní plánu vypadla například Čína, která si nárokuje 100 000 Kč za každé cizí auto, které do země vjede.

A na co se nejvíc těšíme? Každá země určitě nabízí spoustu své osobité krásy, ale přece jen po cestě potkáme několik skvostů, které stojí za zmínku. Například Istanbul - město, které je proslulé především jako město, které se rozkládá na dvou kontinentech. Oba kontinenty spojuje a zároveň rozděluje úžina Bospor. Těšíme se, až se rozkročíme nad oběma kontinenty. Dále pak jezero Balchaš, které se nachází v Kazachstánu. Balchaš je světovým unikátem, neboť se výrazně liší měrou slaností své vody. Jezero je tedy z poloviny sladkovodní a z poloviny slané jezero. V neposlední řadě pak například Kronika Gruzie, která stojí přímo u přehrady. Jedná se o kamenné kvádry tyčící se až do výšky 30 metrů, na nichž jsou vytesány výjevy ze života Ježíše Krista a z historie Gruzie. Navíc se zde nacházejí i sochy králů v nadživotní velikosti. Ne náhodou toto místo získalo přezdívku gruzínský Stonehenge.

Styl života na cestě

No a jak budeme bydlet? Kde budeme spát, co budeme pít a jist, kam budeme chodit na záchod a kde se umyjeme? Na některé otázky ještě sami neznáme odpovědi a možná proto se na naši cestu tak těšíme. Na to neznámo, které nikdo z nás ještě neprozkoumal. Našimi expedičními vozy budou stará Mitsubishi Pajera, sedmimístná terénní auta, která budou upravena pro potřeby naši výpravy, tj. odstranění zadních sedaček, přidání lůžek a místa pro uskladnění výbavy.

Každý den máme v plánu urazit v průměru 500 kilometru, spát hodláme především venku, kde strávíme noc ve stanu nebo jen tak pod širákem. Žádný komfort, ale tak kvůli tomu tam přece nejedeme.

Co se jídla týče, budeme věřit našemu kuchařskému umění a silným žaludkům, které budou muset vydržet vaření na plynovém vařiči a spoustu konzerv. Zásoby budeme doplňovat místních obchodech, čímž ochutnáme regionální kuchyni v každé zemi.

Čistota půl zdraví! Tak nám hold bude muset stačit ta druhá polovina, aneb nic se nemá přehánět. Budeme spoléhat na rozmary přírody a koupání v rybnících, v potocích nebo v ranní rose. A také na přívětivost místních obyvatel.

Osobní život x BAJKAL2019

Odjet na takovou výpravu není snadné. Předchází tomu rok příprav, shánění prostředků, materiálů, výbavy, informací o zemích a o vízech, promyšlení trasy a další náležitostí. S téměř neomylnou pravidelností se týden co týden scházíme, vyhodnocujeme zadané úkoly a plánujeme následujicí kroky. Již to ovlivňuje program nás všech, kdy nás všechny úkoly naplno zaměstnávají a občas na nich pracujeme dlouho do noci nebo víkendu.

Nic z toho se ale nedá srovnat s dvouměsíčním opuštěním našich rodin, zaměstnání, domovů a přátel. Proto prosíme všechny naše příbuzné a známé, mějte s námi trpělivost a čekejte tu na nás, my se vám vrátíme! Snad.

Někteří členové si na výpravu berou neplacené volno nebo dovolenou, někteří dokonce ve své práci končí a po Bajkalu si budou hledat nové místo. Ale oběti přicházet zkrátka musejí. Lepší jet na Bajkal a poté si hledat nové zaměstnání, než nejet na Bajkal a přihlásit se do pořadu Prostřeno, neboť tak zněla naše dohoda pro případ, že by někdo z výpravy chtěl vycouvat.

Co po návratu?

Naše výprava je naplánována na dva měsíce. Stihneme to? Podle harmonogramu ano, ale kdo nám zaručí, že se trajektu bude chtít vyplout v úterý, a ne až v nědeli? Nikdo. Náš plán je vrátit se posledního června, a to přímo na první den námi pořádaného tábora Duha Častoboř. To bude slávy!

V průběhu cesty budeme sbírat spoustu fotek a videí, které již v příběhu cesty budeme sdílet mezi vás, na našich sociálních sítích (Facebook.com/bajkal2019 a Instagram.com/bajkal2019). Dále plánujeme z těchto materiálu sestříhat dokumentární film, který bychom nejen rádi ukázali na internetu, ale také ho promítání v místní kině. Promítání bychom rádi spojili i s přednáškami a prezentací naší “snad” úspěšné výpravy. Měli byste o takovou přednášku zájem? My doufáme, že ano a budeme moc šťastní, když se budeme moct o naše zážitky podělit s vámi.

Další výpravy?

Poté, co se vrátíme z cesty na Bajkal a zpět si dáme menší oddych. Usadíme se, vstřebáme zážitky, povyprávíme o nich v hospodách a vynahradíme čas strávený na Bajkalu našim rodinám i profesnímu životu.

Říká se, že jakmile člověk přičichne k cestování a k podobným dobrodružstvím, nemůže přestat. A ani pro nás nebude výprava na Bajkal tou poslední. Jsme přesvědčeni, že se vydáme vstříc krásám studené Skandinávie, džunglím jižní Ameriky, nebo rozpáleným pouštim Afriky. Co přijde dřív? To nevíme. Ale teď máme jen jeden cíl, a tím je jezero Bajkal. Sledujte nás tedy na sociálních sítích a podpořte nás ve splnění našeho snu.

 

Co si o tomto projektu myslíte?